Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Celiakie se může projevovat i chronickou únavou, chudokrevností nebo třeba osteoporózou

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 1150x )

Jedním z doprovodných jevů celiakie může být osteoporóza, tedy prořídnutí kostí, případně osteomalacie, což je název pro „měknutí“ kostí. U některých pacientů se dokonce projevuje kombinovaná metabolická kostní choroba.

shutterstock.com

Celiakie je celoživotní autoimunitní onemocnění způsobené nesnášenlivostí lepku (glutenu). U lidí s touto nesnášenlivostí dochází působením lepku k  rozvoji autoimunitního zánětu sliznice tenkého střeva, který vede k destrukci slizničních klků a mikroklků. Následkem toho se povrch tenkého střeva zmenšuje, a tím se snižuje jeho schopnost trávení a vstřebávání živin. V důsledku porušení vstřebávání živin může u nemocného postupně dojít až k rozvratu metabolismu.

Typické (gastrointestinální) příznaky se vyskytují zejména u malých dětí, u  starších dětí a dospělých jsou ojedinělé. Mezi typické symptomy patří:

 • průjem,
 • plynatost,
 • křeče v břiše,
 • pokles hmotnosti a také únava.

U malých dětí provází neléčenou celiakii porucha růstu.

Pacient s celiakií však může místo střevních projevů trpět také mimostřevními projevy, jako jsou:

 • chudokrevnost,
 • osteoporóza (řídnutí kostí),
 • zvýšená kazivost zubů,
 • afty,
 • porucha skloviny,
 • bolesti kloubů,
 • únava,
 • či duševní obtíže – deprese a úzkost.

U žen celiakie může být spojena s pozdějším nástupem menstruace a její nepravidelností, častá je neplodnost a spontánní potraty.

Celiakie však může být i zcela klinicky asymptomatická. Tyto asymptomatické (silentní) formy bývají diagnostikovány nejčastěji v rámci aktivního screeningu mezi příbuznými celiakálního jedince či v rámci screeningu celiakie u jiných autoimunitních chorob, jakými jsou např. autoimunitní zánět štítné žlázy či diabetes mellitus 1. typu. 

Celiakie je provázena velmi často metabolickými kostními změnami (osteopenie, osteoporóza, osteomalacie, osteoporomalacie), které se mohou vyskytovat v  různé míře a jak u symptomatických, tak i u asymptomatických forem.

Osteoporóza je problémem celiaků z několika hledisek:

1. Patofyziologické změny vyplývající z poruchy absorpce vápníku a vitaminu D v tenkém střevě. V důsledku nesnášenlivosti lepku dochází ke změně povrchu sliznice, která se vyhlazuje. Mizí klky a mikroklky, které jsou nezbytné pro absorpci živin. Právě touto cestou se za normálních okolností vstřebávají mimo jiné vitamín D a vápník, tedy látky, které jsou nezbytné pro zdravý vývoj kostíStřevní malabsorpce může rovněž vést k deficitu jiných minerálů (např. zinku), které mohou negativně ovlivňovat kostní metabolismus. Negativní efekt se tím násobí. A aby toho nebylo málo, tak u pacientů s celiakií bývá často diagnostikována nesnášenlivost mléčného cukru – tzv. laktózová intolerance. Kvůli ní pacienti sníží konzumaci mléka a mléčných výrobků, tedy potravin s vysokým obsahem vápníku. Celiaci s nesnášenlivostí vůči laktóze by proto měli sáhnout po jiných zdrojích vápníku.

2. Změny spojené s chronickým střevním zánětem. Kostní tkáň lidí s celiakií je napadána vlastním imunitním systémem. 
 
3. Bezlepková dieta je považována za relativně chudší na obsah vápníku, neboť bezlepkové obiloviny obsahují podstatně méně vápníku než pšenice. Proto je nutno ve stravě celiaka dbát na dostatečný příjem vápníku v mléčných výrobcích a pravidelně konzumovat i nemléčné potraviny bohaté na vápník (teff, quinoa, amarant, sezam, listová zelenina, brokolice, zelí, kapusta, špenát, pomeranče, mořské řady, atd.) a dále potraviny bohaté na vitamin D (makrela, losos, tuňák, tresčí játra, sardinky, rybí tuk, mléko, mléčné výrobky, vejce, máslo, atd.) či potraviny fortifikované o vápník, vitamin D aj. vitaminy (př. fortifikované džusy či bezlepkové cerálie). K pravidelné lékařské péči o celiaka patří i kontroly hladin minerálů (včetně vápníku), vitaminu D a parathormonu. Při zjištění nedostatku vitaminu D, je nutno tento deficit léčit (kapky či tablety obsahující vitamin D, velmi často společně s přípravky obsahující vápník).

Diagnóza a vhodná léčba 

Pokud lékař, zjistí u pacienta osteoporózu, která neodpovídá věku pacienta a není vysvětlitelná například nedostatkem estrogenů, měl by vždy myslet na celiakii. Naopak u pacientů s nově diagnostikovanou celiakií by měla být provedena denzitometrie – vyšetření kostní hustoty. Na základě těchto zjištění by měla následovat vhodná terapie. 

Nutnou podmínkou léčby je celoživotní úplná bezlepková dieta s dostatečným dietním příjmem vitaminu D a vápníku. Deficit vitaminu D vyžaduje medikamentózní suplementaci vitaminem D společně s vápníkem. Ve vybraných případech je indikována i farmakologická léčba osteoporózy. Jedinec s celiakii pak má být celoživotně dispenzarizován gastroenterologem, který v případě diagnózy metabolické osteopatie spolupracuje v léčbě s osteologem.

Vedle dietních opatření je nutno zdůraznit i aktivní životní styl, neboť svalová aktivita mechanicky velmi příznivě ovlivňuje metabolismus kostí anti-osteoporotickým směrem. V rámci prevence a léčby osteoporózy je ideální jakýkoli pohyb ve vzpřímené poloze proti gravitaci –běh, chůze, populární nordic walking, tanec nebo cvičení s vlastní vahou, jako například jóga či pilates. Samozřejmostí je nekouřit, omezit alkohol, vyvarovat se nadmíryy stresu a nekonzumovat potraviny bohaté na fosfáty (př. coca-cola), jež působí naopak na kosti nevhodným způsobem.

Zdroj: celiak.czbezlepek.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Jak se vyznat ve značení potravin číslem E - 1.část

Potravinářská legislativa má dva hlavní úkoly. Je to jednak ochrana spotřebitele před zdravotními riziky, jednak ochrana spotřebitele před ekonomickou újmou, která může být spojena se spotřebou potravin. Je zajímavé, že oba požadavky v sobě zahrnují i kódy "čísel E"...

Další recepty vhodné pro celiatiky

Celiatik musí dodržovat pravidla bezlepkové diety, ale jeho jídelníček může být chutný.

Mnoho lidí vůbec netuší, že má celiakii

Celiakie čili nepřiměřená reakce organismus na lepek se nejčastěji zjistí již v dětství, ale mnoho lidí to netuší a přijdou na to až v dospělosti.

Syntetická barviva v potravinách

Barviva hrají velmi důležitou roli při výrobě průmyslových potravin. Barva potraviny často utváří první dojem spotřebitele. Většina lidí v samoobsluze nesáhne pro bezbarvou pomerančovou limonádu, zejména je-li vedle ní vystavena limonáda krásně oranžová. Dalším pádným důvodem pro použití barviv je snaha přesvědčit spotřebitele o tom, že výrobek obsahuje maximum přírodních složek.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce