Inzerce

OSTEOPORÓZA - téměř každý ji zná, ale málokdo ji řeší

16. října 2018, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 1349x

Osteoporóza je metabolická kostní choroba, která se projevuje řídnutím kostní tkáně. Toto onemocnění mnohem častěji potkává ženy a příčiny mohou být různé. Riziko roste s věkem, nastupující menopauzou, nedostatkem vápníku, vitamínu D a dalších minerálů ve výživě, nedostatkem pohybu, sedavým způsobem života, ale také kouřením či nadměrným příjmem alkoholu.

foto: shutterstock.com
ORDINACE.cz DOPORUČUJE

Při onemocnění osteoporózou dochází k úbytku vápníku a jiných minerálů, a tedy k řídnutí kostí. Projevuje se bolestmi zad, zmenšením tělesné výšky až o 20 cm, sníženou pohyblivostí hrudního koše a páteře, ale také kyfózou, tedy vytvořením „hrbu“. Při této nemoci dochází k výrazně vyšší lámavosti kostí, časté jsou zlomeniny předloktí, krčku femuru či zlomeniny obratlů. Tyto zlomeniny se, zvlášť ve vysokém věku, velmi špatně a dlouho hojí. To většina populace (stejně jako základní informace o osteoporóze) ví, přesto se ale malá část odhodlá k jednoduchému lékařskému vyšetření, které stanoví míru osteoporózy a aktuální kondici kostí.

„Mnoho lidí své problémy mylně pokládá za přirozený projev stárnutí. Zakulacující se záda, snížení výšky postavy i o tři centimetry, bolesti páteře a dlouhých kostí nebo potíže při hlubokém nádechu do břicha nepovažují za podstatné a přehlíží je. Včasná diagnostika přitom výrazně napomáhá zpomalit nebo zastavit progres nemoci,“ upozornila hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky Iva Bílková.

Jak uvádí Státní zdravotní ústav, osteoporózou trpí sedm až deset procent světové populace, převážně starších ročníků. Vzhledem ke zvyšování průměrné délky života čísla neustále rostou, přesto je léčeno odhadem jen 10 až 20 procent nemocných. Překvapivé zlomeniny pak bývají v pokročilém věku velkým strašákem, zbavují pacienty soběstačnosti a velmi snižují kvalitu života.

Osteoporóza se dělí na několik typů:

1. Primární osteoporóza nebo také idiopatická osteoporóza – může se objevit v každé věkové skupině a příčina je zatím neznámá.

2. Sekundární osteoporóza – vzniká v důsledku základního onemocnění, nejčastěji endokrinní povahy (hyperparatyreóza, hypertyreóza, hyperkortikalismus). Dalšími příčinami mohou být dědičné poruchy, chronická onemocnění jater, ledvin, diabetes, nádory nebo například při dlouhodobém užívání glukokortikoidů.

Nejčastějším typem sekundární osteoporózy je: 

 • postmenopauzální osteoporóza – je typická pro ženy po menopauze a souvisí se snížením hladiny estrogenových hormonů
 • senilní osteoporóza – postihuje pacienty nad 70 let věku, přičemž ženy dvakrát častěji než muže. Tento typ se projevuje zejména zlomeninami dlouhých kostí a krčku femuru.

Příčiny vzniku osteoporózy

Příčiny vzniku osteoporózy mohou být různé. Riziko roste s věkem, nastupující menopauzou, nedostatkem vápníku, vitamínu D a dalších minerálů ve výživě, nedostatkem pohybu, sedavým způsobem života, ale také kouřením či užíváním některých léků.

Na vině však není pouze vyšší věk, ale především špatný životní styl v čele s nedostatkem pohybu.
„Ač se osteoporóza vyskytuje především mezi staršími ročníky, zakládáme si na ni už od mala a v nadsázce ji můžeme připodobnit k ‚dětské nemoci‘. Tvorba kostní hmoty a kosterního aparátu totiž probíhá do třiceti let, poté začne ubývat. Pokud jsme se jako děti a během dospívání nebyli zvyklí hýbat, později se to na kostech projeví,“ uvedla Iva Bílková.

Rozvoj osteoporózy může sekundárně způsobovat i dlouhodobé užívání léků ovlivňujících metabolismus vápníku, jako jsou například glukokortikoidy.
„Mezi onemocnění, která mají ve svých důsledcích vliv na kostní tkáň a mohou tak zapříčinit vznik osteoporózy, patří například poruchy štítné žlázy, revmatoidní artritida, diabetes mellitus 1. typu, stavy po transplantacích, onkologická onemocnění či chronická gastrointestinální onemocnění,“ doplnila Bílková.

Projevy osteoporózy

Projevy osteoporózy jsou nespecifické a jejím nejčastějším příznakem je postupná deformace postavy. Zvětšuje se zakřivení páteře, zmenšuje se výška. S páteří souvisí bolesti zad, které mohou být prudké a náhle vznikající a mohou se zhoršovat při pohybu nebo zatížení. Onemocnění však může dlouho probíhat asymptomaticky a diagnóza se často stanovuje při náhodném RTG vyšetření, nebo až po náhlé zlomenině. Také proto se osteoporóze někdy říká tichý zloděj kostí.

Správná diagnostika je přitom poměrně jednoduchá.
„Denzitometrické vyšetření je bezbolestné a trvá zhruba 10 minut. Je velmi přesné, v současné době dokážeme díky měření odhalit i zcela nepatrný úbytek kostní hmoty,“  říká MUDr. Barbora Hanychová z Diagnostického centra Olšanská na Praze 3.

Prevence a léčba osteoporózy

V rámci prevence a léčby osteoporózy je ideální jakýkoli pohyb ve vzpřímené poloze proti gravitaci – běh, chůze, populární nordic walking, tanec nebo cvičení s vlastní vahou, jako například jóga či pilates. S výběrem vhodné aktivity může pomoci fyzioterapeut, ovšem vůle a ochota hýbat se alespoň půl až tři čtvrtě hodiny čtyřikrát týdně závisí na pacientovi. Správný pohyb podpořený dostatečným příjmem vápníku a vitaminu D z potravy, případně doplňovaný příslušnými léky, které obsahují optimální poměr všech látek tak, jak je kosti potřebují, zamezí dalšímu řídnutí kostí a posílí svalový aparát. Doporučuje se zajistit i příjem zinku, hořčíku, manganu, mědi a boru. Významnou součástí léčby je také úprava jídelníčku, omezení kofeinu, alkoholu, vyvarování se kouření a nadmíry stresu.

Aktivní léčba osteoporózy spočívá v medikaci, převážně antiresorpčními léky, které tlumí odbourávání kostní hmoty, a léky osteoanabolickými, zvyšujícími novotvorbu kostní tkáně.

„Ve fyzioterapeutické léčbě se zaměřujeme na cvičení správného držení těla, centraci nosných kloubů a trupu a odstranění svalových dysbalancí. S pacienty cvičíme techniky pro uvolnění napětí měkkých tkání a zlepšení pohybových funkcí i koordinace. Ulevují od bolesti a jsou vhodnou prevencí proti pádům a zlomeninám. K moderním metodám patří také léčba pomocí fokusované rázové vlny, u níž se prokázal pozitivní vliv na stimulaci novotvorby kostní tkáně v krátkém období po aplikaci,“ popsala Iva Bílková.

Několik čísel o osteoporóze:

 • osteoporózou trpí v ČR 16,4 obyvatel nad 55 let
 • osteoporózou trpí 1/3 žen nad 50 let
 • ročně dojde v ČR k 31 000 osteoporotickým zlomeninám
 • osteoporóza je příčinou 90 % všech zlomenin krčku kosti stehenní
 • pravidelný příjem vápníku a vitaminu D snižuje riziko osteoporotických zlomenin o 15 %
Komerční sdělení Wobenzym 200 a 800 tablet Lék Wobenzym významně zkracuje dobu léčby po operaci, zlomenině či úrazu.

Více informací: www.wobenzym.cz
Tradiční lék z přírodních zdrojů k vnitřnímu užití. Pečlivě pročtěte příbalovou informaci.
Inzerce
loading...
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Chodíte naboso?
Zatím hlasovalo 24 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • Petr st. (Rivotril) 17. srpna 2019, 11:43:10

  Ahojte kamaradi, uz mesic jsem na tom dost spatne. Totalni vycerpani z nevyspani. Jsem v polovine… Diskutovat

 • Michal (Rivotril) 17. srpna 2019, 19:38:43

  Peťo ahoj! To mě moc mrzí, ze máš takový zdravotní propad....doufám, ze se zase odrazís… Diskutovat

 • Marketa (Urologický problém?) 17. srpna 2019, 21:33:15

  Tohle si pores v lekarne, oni ti i dost poradi, me takto ve vsem radi v lekarne drmax.cz, takze i s… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.