Parkinsonova choroba a její vliv na zrak

(14. dubna 2020, Redakce Ordinace.cz | přečteno: 684x )

Tato choroba zasahuje nejen pohybový aparát, ale i svaly ovládající motoriku očí. Pacient s Parkinsonovou chorobou si tak může stěžovat na obtíže při čtení, dvojité vidění, pocity tahu v oku a nepříjemné neidentifikovatelné pocity vnímání zorného pole.

shutterstock.com

Parkinsonova choroba ovlivňuje centrální nervový systém. Určité nervové buňky odumírají, a tím způsobují nedostatek dopaminu. Důsledkem jsou symptomy, jako nekontrolovaný svalový třes, svalová neovladatelnost a omezený pohyb.

Čtěte také: První příznaky Parkinsonovy choroby jsou nenápadné

Vzhledem k povaze onemocnění je zřejmé, že nejčastější oční potíže zasáhnou neuromuskulární oblast. Je to hlavně pohyb očí do stran, schopnost oka vidět ostře různě vzdálené předměty a pohyby víček.

V časných stádiích nemoci mívají pacienti s Parkinsonem často vedle známých symptomů také potíže s očima. Stěžují si na špatný zrak a problémy se čtením; tři čtvrtiny všech oční problémů jsou suché oči. Objevuje se omezené mrkání a nekvalitní slzná tekutina. Často je také snížena produkce slz.

Choroba zasahuje i svaly ovládající motoriku očí. Příznaky mohou mít projevy v podobě nystagmu, pomalých a nepřesných sakadických pohybů a trhavých klouzavých pohybů oka, snížené schopnosti očního souhybu a šilhání. Problémy zrakového systému nejsou základní obtíží tohoto onemocnění, avšak s dalšími přidruženými projevy, jako je světloplachost a někdy i zrakové halucinace, jsou velmi významnou komplikací života nemocného.

Onemocnění samo o sobě nevyvolává změnu refrakční vady. Problémem je ale např. vliv na barevné vidění a na kontrastní citlivost, které značně ovlivňují kvalitu obrazu.

Postiženy a objektivně pozorovány mohou být i poruchy hybnosti pomalých klouzavých sledovacích pohybů. Problém spočívá v tom, že oko je ve svém postižení schopné se pohybovat podstatně pomaleji, než by bylo třeba k udržení sledování obrazu. Zatímco u roztroušené sklerózy dochází v tomto případě ke zpoždění sledování a obraz se rozdvojí, v případě Parkinsonovy choroby postižený vyrovnává vadu kmitem. Obraz se rozostřuje v důsledku chybné lokalizace. 

Čtěte také: Léčba Parkinsonovy choroby - hluboká mozková stimulace a Duodopová pumpa

Kmitavé oční pohyby napomáhají dalšímu potížím u Parkinsonovy choroby, tzv. zrakovým halucinacím. Postižený většinou „vidí“ osoby nebo zvířata v periferii zorného pole. Většina postižených jsou osoby staršího věku. Halucinace jsou podporovány stíny, které vyvolává šedý zákal nebo VPMD (Věkem podmíněné makulární degenerace). Porucha může být přisuzována také snížené ostrosti vidění nebo může vzniknout vlivem užívaných léků. Je zajímavé, že nemocní, kteří mají zrakové halucinace, mají i halucinace sluchové. Postižený si je většinou vědom toho, že obrazy nejsou skutečné, nicméně jsou obtěžující a rušivé. 

S poruchami očního souhybu jsou zase spojeny potíže s prací do blízka, obzvláště se čtením.

Abnormální víčkové pohyby spočívají hlavně ve zpomalení akce. Oproti běžným 16–18 mrknutím za minutu, nemocný mrká 1–2x za minutu. Víčko však může být i těžko zdvihatelné. Zatímco pro víčkovou obrnu je typické široce otevřené oko, u Parkinsonovy choroby dochází spíše k poklesu víček. Impulz k mrknutí je sice vysílán, avšak reakce je chybná a vyvolá křeč očních víček.

Čtěte také: Test pro včasné rozpoznání Parkinsonovy choroby

Odpovídající dávkování a včasná úprava léčby mohou přispět k minimalizaci těchto vizuálních problémů. Pokud dochází ke snížené frekvenci mrkání a oči jsou důsledkem toho suché nebo zarudlé, může lékař předepsat tzv. umělé slzy (methylcelulozové oční kapky).

Zdroj: www.4oci.cz

banner_ks_poradna.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...
Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Obáváte se, že můžete mít poruchu štítné žlázy?

Zatím hlasovalo 119 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Odborníci varují: Nenechávejte šedý zákal „dozrát“, je to nebezpečný nesmysl!

Šedý zákal je nejčastější příčinou oslepnutí na světě. Postihne každého druhého člověka ve věku nad 75 let. Jeho operace je dnes naprosto rutinní záležitostí, zákrok trvá pár minut, je zcela bezbolestný a jen v ČR je ročně odoperováno více než 100 tisíc očí. Přesto o této nemoci a o jejím odstranění koluje řada mýtů a polopravd, které mnohdy pacienty vyděsí či od zákroku odradí. Ti pak zcela zbytečně riskují trvalé zrakové komplikace a hlavně sami sebe připravují o plnohodnotný a kvalitní život.

Operace očí a těhotenství? Jde to dohromady!

Máte naplánovanou operaci očí, ale zjistila jste, že jste těhotná? Žádnou paniku, ani jiný stav nemusí být překážkou pro to, abyste zákrok podstoupila. Vše záleží na vašem zdravotním stavu a na konzultaci s lékařem.

Kolik vám přispěje pojišťovna na brýle?

Pojišťovny dosud proplácely 150 korun dospělým a 300 korun dětem na jedny obroučky za tři roky, částečně přispívaly i na nová skla. Příspěvky pro lidi starší čtrnácti let ale nyní končí.

Sluneční brýle nejsou jen módní doplněk

Lidské oko je velice starý "vynález" a moderní civilizace mu dává pořádně zabrat. Jednou z možností, jak své oči chránit je používání správných slunečních brýlí. Bez těch se v létě rozhodně neobejdete, a tak jsme pro vás připravili praktické rady, jak poznat dobré sluneční brýle od špatných.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.