Inzerce https://www.lekarna.cz/maminka-a-pece-o-dite/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=maminka-a-pece-o-dite

Perspektiva těžce nemocných: Nemocniční postel doma, nebo lůžko v sanatoriu (díl 2.)

( Renata Vyšínová | přečteno: 12071x )

Nováčkovi od Kolína momentálně řeší problém, jak zajistit celodenní péči o osmdesátiletou babičku, která po mrtvici zůstala nepohyblivá pravá polovina těla. V minulém díle jsme s nimi hledali možnost, jak se o babičku postarat doma, dnes navážeme přehledem možných sociálních dávek na domácí péči, ale i radou co dělat, pokud se rodina rozhodne babičku umístit v některém ze sanatorií.

shutterstock.com

Na jaké sociální dávky máte nárok při péči o nemocného

Jestli u vás vyhraje situace, kdy se budete o nemocného starat doma, pak máte nárok na některé dávky a příspěvky. „Příspěvky v současné době probíhají řadou změn, aktuální informaci vám dají pracovníci sociálního odboru obecního či městského úřadu v místě bydliště, ale i organizace, které sociální služby poskytují,“ říká Dobromila Krupová z Diakonie. Uvádíme základní možnosti:

1. Příspěvek na péči záleží na posouzení zdravotního stavu a finančních poměrech rodiny. Vyřídit si ho musíte na sociálním odboru obecního či místně příslušného úřadu. Částka se pohybuje od zhruba 800 – 12 000Kč. Příspěvek je určen na úhradu služeb poskytovaných profesními organizacemi, ale i služeb poskytovanými rodinnými příslušníky nebo ostatními fyzickými osobami.

2. Příspěvek na úpravu bytu, příspěvek na opatření zvláštních pomůcek, které nehradí zdravotní pojišťovna, příspěvek na individuální dopravu – opět je spolu s vámi vyřídí příslušný sociální odbor.

Co dělat, když si rodina na péči doma netroufá

  1. Pacient může najít místo v domově pro seniory. Počítejte ale s tím, že jde o zařízení, kde se za služby platí, takže se nejprve zajímejte o to kolik a za co. Zajímat by vás měly i služby spojené s pobytem – tedy hlavně možnost rehabilitace, přítomnost zdravotnického personálu apod. „Neberte ale první místo, kde bude volno. Měly by vás zajímat i reference těch, kteří tam žili nebo žijí. Také tuhle možnost proberte s babičkou. Ona tam bude žít, měla by s tím být smířená, vědět proč nemůže být doma. Pokud svou situaci předem nepřijme, může to být pro ni velmi psychicky náročné,“ radí Dobromila Krupová.
  2. Léčebna dlouhodobě nemocných nebo podobné zařízení není dobré řešení – je to na přechodnou dobu a chybí mu sociální aktivity, které v pobytových sociálních službách jsou,“ hodnotí poslední možnost paní Krupová.

Ocitli jste se v podobné situaci - kdo vám pomohl a jaké problémy jste museli zvládnout? Prosím napište nám v rámci diskuse nebo prostřednictvím tohoto mailu.

Celý seriál
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

LDL-aferéza

LDL-aferéza je přístrojová léčebná metoda, která umožňuje selektivní odstranění cholesterolu z krve pacienta. Je v současné době nejúčinnější a přitom bezpečnou metodou léčby zvýšené koncentrace cholesterolu v krvi - hypercholesterolémie.

Závislost na hrách způsobuje obezitu, ale i problémy se srdcem

Dětí, které tráví hodiny u počítače, je stále víc. Bohužel si tím škodí psychicky i fyzicky. Lékaři varují, že pravidelné vysedávání před monitorem má vliv na vznik obezity, ale i na problémy se srdcem.

Káva

Matečnou rostlinou kávového semena jsou různé druhy kávovníků. Semeno se zbaví dužiny, suší se a praží při 200 - 250 °C. Při pražení káva dostane typické aroma známé všem, kteří mají kávu rádi.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce