Inzerce

Perspektiva těžce nemocných: Nemocniční postel doma, nebo lůžko v sanatoriu (díl 2.)

12. dubna 2011, Renata Vyšínová   |   přečteno: 10418x

Nováčkovi od Kolína momentálně řeší problém, jak zajistit celodenní péči o osmdesátiletou babičku, která po mrtvici zůstala nepohyblivá pravá polovina těla. V minulém díle jsme s nimi hledali možnost, jak se o babičku postarat doma, dnes navážeme přehledem možných sociálních dávek na domácí péči, ale i radou co dělat, pokud se rodina rozhodne babičku umístit v některém ze sanatorií.

foto: shutterstock.com

Na jaké sociální dávky máte nárok při péči o nemocného

Jestli u vás vyhraje situace, kdy se budete o nemocného starat doma, pak máte nárok na některé dávky a příspěvky. „Příspěvky v současné době probíhají řadou změn, aktuální informaci vám dají pracovníci sociálního odboru obecního či městského úřadu v místě bydliště, ale i organizace, které sociální služby poskytují,“ říká Dobromila Krupová z Diakonie. Uvádíme základní možnosti:

1. Příspěvek na péči záleží na posouzení zdravotního stavu a finančních poměrech rodiny. Vyřídit si ho musíte na sociálním odboru obecního či místně příslušného úřadu. Částka se pohybuje od zhruba 800 – 12 000Kč. Příspěvek je určen na úhradu služeb poskytovaných profesními organizacemi, ale i služeb poskytovanými rodinnými příslušníky nebo ostatními fyzickými osobami.

2. Příspěvek na úpravu bytu, příspěvek na opatření zvláštních pomůcek, které nehradí zdravotní pojišťovna, příspěvek na individuální dopravu – opět je spolu s vámi vyřídí příslušný sociální odbor.

Co dělat, když si rodina na péči doma netroufá

 1. Pacient může najít místo v domově pro seniory. Počítejte ale s tím, že jde o zařízení, kde se za služby platí, takže se nejprve zajímejte o to kolik a za co. Zajímat by vás měly i služby spojené s pobytem – tedy hlavně možnost rehabilitace, přítomnost zdravotnického personálu apod. „Neberte ale první místo, kde bude volno. Měly by vás zajímat i reference těch, kteří tam žili nebo žijí. Také tuhle možnost proberte s babičkou. Ona tam bude žít, měla by s tím být smířená, vědět proč nemůže být doma. Pokud svou situaci předem nepřijme, může to být pro ni velmi psychicky náročné,“ radí Dobromila Krupová.
 2. Léčebna dlouhodobě nemocných nebo podobné zařízení není dobré řešení – je to na přechodnou dobu a chybí mu sociální aktivity, které v pobytových sociálních službách jsou,“ hodnotí poslední možnost paní Krupová.

Ocitli jste se v podobné situaci - kdo vám pomohl a jaké problémy jste museli zvládnout? Prosím napište nám v rámci diskuse nebo prostřednictvím tohoto mailu.

autor: Renata Vyšínová , ordinace.cz

Celý seriál
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Inzerce https://www.oscillococcinum.cz/?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=oscillo-2019-podzim&utm_content=300x300_kreativa_zima_ocsillo
Anketa
Co děláte, když vás začnou bolet záda?
Zatím hlasovalo 250 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • Iva (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 21. října 2019, 02:17:16

  Začínám už třetí týden rehabilitací. Jsem v nemocnici a na víkend jezdím domů. Jsou to… Diskutovat

 • nenívýchodisko (Anorexie (Mentální anorexie)) 21. října 2019, 15:28:52

  Ano, obraťte se na odborného lékaře.... od praktického doktora, kde dostanete doporučení na… Diskutovat

 • Lidna (Průjem) 21. října 2019, 15:33:50

  Nezkoušela nenapadlo mě to, že to je dobré na průjmy. Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.