Inzerce

Perspektiva těžce nemocných: Nemocniční postel doma, nebo lůžko v sanatoriu (díl 2.)

( Renata Vyšínová | přečteno: 11004x )

Nováčkovi od Kolína momentálně řeší problém, jak zajistit celodenní péči o osmdesátiletou babičku, která po mrtvici zůstala nepohyblivá pravá polovina těla. V minulém díle jsme s nimi hledali možnost, jak se o babičku postarat doma, dnes navážeme přehledem možných sociálních dávek na domácí péči, ale i radou co dělat, pokud se rodina rozhodne babičku umístit v některém ze sanatorií.

shutterstock.com

Na jaké sociální dávky máte nárok při péči o nemocného

Jestli u vás vyhraje situace, kdy se budete o nemocného starat doma, pak máte nárok na některé dávky a příspěvky. „Příspěvky v současné době probíhají řadou změn, aktuální informaci vám dají pracovníci sociálního odboru obecního či městského úřadu v místě bydliště, ale i organizace, které sociální služby poskytují,“ říká Dobromila Krupová z Diakonie. Uvádíme základní možnosti:

1. Příspěvek na péči záleží na posouzení zdravotního stavu a finančních poměrech rodiny. Vyřídit si ho musíte na sociálním odboru obecního či místně příslušného úřadu. Částka se pohybuje od zhruba 800 – 12 000Kč. Příspěvek je určen na úhradu služeb poskytovaných profesními organizacemi, ale i služeb poskytovanými rodinnými příslušníky nebo ostatními fyzickými osobami.

2. Příspěvek na úpravu bytu, příspěvek na opatření zvláštních pomůcek, které nehradí zdravotní pojišťovna, příspěvek na individuální dopravu – opět je spolu s vámi vyřídí příslušný sociální odbor.

Co dělat, když si rodina na péči doma netroufá

  1. Pacient může najít místo v domově pro seniory. Počítejte ale s tím, že jde o zařízení, kde se za služby platí, takže se nejprve zajímejte o to kolik a za co. Zajímat by vás měly i služby spojené s pobytem – tedy hlavně možnost rehabilitace, přítomnost zdravotnického personálu apod. „Neberte ale první místo, kde bude volno. Měly by vás zajímat i reference těch, kteří tam žili nebo žijí. Také tuhle možnost proberte s babičkou. Ona tam bude žít, měla by s tím být smířená, vědět proč nemůže být doma. Pokud svou situaci předem nepřijme, může to být pro ni velmi psychicky náročné,“ radí Dobromila Krupová.
  2. Léčebna dlouhodobě nemocných nebo podobné zařízení není dobré řešení – je to na přechodnou dobu a chybí mu sociální aktivity, které v pobytových sociálních službách jsou,“ hodnotí poslední možnost paní Krupová.

Ocitli jste se v podobné situaci - kdo vám pomohl a jaké problémy jste museli zvládnout? Prosím napište nám v rámci diskuse nebo prostřednictvím tohoto mailu.

Celý seriál
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...

Přidat nový komentář

Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Jste již očkováni proti klíšťové encefalitidě?

40%
54%
Zatím hlasovalo 320 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Klíšťová encefalitida byla objevena v České republice

Souvislost mezi klíšťovou encefalitidou a přisátím klíštěte byla prokázána až ve druhé polovině 40. let minulého století. Poprvé byl virus klíšťové meningoencefalitidy popsán na území Čech a Moravy. I proto se nemoci nejprve říkalo československá klíšťová meningoencefalitida.

Zimní sporty pro radost, ne pro 155

Loňská zimní sezóna na horách – záchranáři vyrážejí k 6 537 případům, v 10 % se jedná o těžké úrazy, 15 lidí svým zraněním podlehne. Nepřeceňovat se, sledovat, co se děje kolem, a přemýšlet i za ostatní – pravidla, která musíme vzít za své jak na silnici, tak na sjezdovce nebo kluzišti. Jedině tak můžeme snížit riziko, že se staneme součástí smutných čísel.

Mobilní aplikace budou hlídat zdraví

Češi nechtějí být tlustí, líní a nemocní. Jen potřebují pomoci na cestě ke zdraví a změně životního stylu. Tuto pomoc nyní nově očekávají od internetu a mobilních aplikací, protože lékaři na jejich problémy nemají tolik času, kolik by si představovali. Vyplynulo to z průzkumu názorů mezi lidmi zajímajícími se zdraví, který v září 2013 realizoval portál o zdraví Ordinace.cz.

Čtěte pozorně příbalový leták, vyplatí se vám to

Jestli patříte mezi ty, kteří se nezdržují čtením příbalového letáku k lékům, mohlo by vás zajímat zamyšlení Mgr. Milana Klapetka, člena poradenského týmu Centra vzdělávání a poradenství Brno. Dozvíte se, proč byste si v něm měli najít podrobnosti například o vedlejším účinku.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.