Inzerce https://www.lekarna.cz/vse-za-99/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vse-za-99

Revma končí často invaliditou

( | přečteno: 26290x )

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ


Zánětlivá revmatická onemocnění jako jsou revmatoidní artritida (RA), psoriatická atritida (PsA), ankylozující spondylitida (AS, Bechtěrevova nemoc) či autoimunní onemocnění psoriáza (PS) se vyskytují i u lidí v mladším a středním věku. Kromě toho, že nesmírně zatěžují nemocného a jeho blízké, jsou nemalým břemenem i pro sociálně-ekonomický systém státu. U zánětlivých revmatických onemocnění či psoriázy hraje čas v prognóze pacienta rozhodující roli. Pokud je doba od určení diagnózy k nasazení účinné léčby příliš dlouhá, u pacienta dochází k nevratnému poškození jeho pohybového aparátu a v mnoha případech i vnitřních orgánů. Právě včasná využitelnost vhodné účinné léčby je cesta, jak zpomalit či zcela zastavit a zvrátit agresivitu onemocnění.

V České republice se revmatoidní artritida vyskytuje u 0,8 % populace, psoriatická artritida u 0,2 %, ankylozující spondylitida u 0,6 % a psoriáza u 2 % populace. U revmatoidní artritidy by bylo vhodné využít biologickou léčbu asi u 2000 pacientů. Ve skutečnosti ji dostane asi 1000 pacientů,“ říká Prof. Karel Pavelka, předseda České revmatologické společnosti. Především z důvodu vysoké finanční náročnosti je předepisování biologické léčby v České republice přísně regulováno a léčba je tak pro mnoho pacientů nedostupná. Odborné lékařské společnosti zpracovaly kritéria podávání biologických léků a ty jsou plně hrazeny zdravotními pojišťovnami. Pacienti, kteří již biologickou léčbu užívají, jsou evidování v tzv. registru pacientů zvaném ATTRA.

Revmatická a dermatologická onemocnění v ČR

Revmatická onemocnění, mezi která patří revmatoidní artritida (RA), ankylozující spondylitida (AS), psoriatická artritida (PsA) a onemocnění psoriáza (PS) jsou závažné bolestivé zdravotní stavy, které nemocného omezují v jeho pohyblivosti, mohou vést k poškození vnitřních orgánů a omezovat jejich funkci. Na rozdíl od jiných chorob pohybového aparátu (artróza) vedou RA, AS, PsA a PS ve většině případů k pracovní neschopnosti a nezřídka končí trvalou invaliditou. Značná část pacientů je též prakticky postupně vyřazena z aktivního společenského života. Tato onemocnění jsou tak velkou zátěží nejenom pro nemocného, ale zatěžují významně také sociálně-ekonomický systém státu a to především z důvodu vysokých nákladů na dávky sociálního zabezpečení a dalších negativních ekonomických jevů spojených s dlouhodobou pracovní neschopností.

Počátečním příznakům revmatických chorob nebývá často připisována velká pozornost a diagnóza bývá stanovena až ve stádiu, kdy je pohybový aparát nebo i dalších orgány již nenávratně poškozené. Psoriáza se může na první pohled podobat jiným, méně závažným kožním nemocem a pacienti musí často čelit názorům, že jejich nemoc je jen drobnou nepříjemností. Ve skutečnosti může mít psoriáza na postižené osoby velký fyzický a emoční dopad. Kromě toho má souvislost s PsA i jiným ohrožením zdraví.

Vzhledem k tomu, že příčina těchto onemocnění nebyla dosud plně objasněna, neumí současná medicína tyto choroby zcela vyléčit. Cílem současné léčby je proto onemocnění omezit, zpomalit jeho postup a zmírnit příznaky. U většiny nemocných se v počátku podávají léky tlumící zánět, jež u některých pacientů dlouhodobě zmírní potíže i postup dalšího poškození chrupavky a kostí. V případě pacientů, u nichž se léčba nedaří, postupuje choroba dále a příznaky nemoci se prohlubují.

Průlomem v terapii RA, AS, PsA a PS je tzv. biologická léčba, která se v 90. letech dostala i k prvním českým pacientům. Biologické léky jsou schopné nejen zmírnit, ale zcela přerušit patologický proces a potlačit nebo zastavit nepříznivou imunitní reakci, takže při pečlivém dodržování pokynů k léčbě jsou bezpečnou a velmi účinnou terapií. Jelikož se však jedná o protilátky vyráběné genovým inženýrstvím (odtud název „biologické“), je konečná cena samotného léku značně vysoká (v průměru 30-35 tisíc Kč za měsíc).

Především z důvodu vysoké finanční náročnosti je systém předepisování biologické léčby v České republice přísně regulován a léčba je tak pro mnoho pacientů (přibližně 100 tisíc nemocných v ČR) nedostupná. Odborné lékařské společnosti zpracovaly kritéria podávání biologických léků a ty jsou plně hrazeny zdravotními pojišťovnami. Pacienti, kteří již užívají biologickou léčbu při revmatických onemocněních, jsou evidování v tzv. registru pacientů ATTRA. V letošním roce (2008) je za uplynulých 9 měsíců v ČR léčeno zhruba 2000 pacientů (s RA 966, AS 512, PsA 153 a PS 380). Ze srovnání provedeného v roce 2007 vyplývá, že zatímco např. v USA dostane ročně biologickou léčbu 30 až 40 procent pacientů a v západní Evropě kolem 15 až 20 procent, v České republice je to přibližně 1 procento nemocných.

Nasazení biologické léčby je sice provázeno vysokými přímými náklady pro poskytovatele zdravotní péče, podaří-li se však zkrátit dobu od určení správné diagnózy do zahájení nejúčinnější léčby, snižují se z dlouhodobého hlediska další přímé i nepřímé výdaje na operace, hospitalizace, lázeňskou rehabilitaci, ale i na sociální a nemocenské dávky, podporu v nezaměstnanosti či předčasný (invalidní) důchod. Pacient v produktivním věku se tak může po úspěšné léčbě vrátit zpět do zaměstnání, čímž lze v konečném důsledku docílit návratnosti vynaložených nákladů na léčbu.

Zdroj:
* The PRevention Of Work Disability (PROWD) study
Effect of Early Use of the anti-Tumor Necrosis Factor Adalimumab on the Prevention of Job Loss in Patients with Early Rheumatoid Arthritis, Arthritis&Rheumatism, Vol.59, No.10, October 15, 2008, pp 1467-1474.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Venuše

Dobrý den, zaujal mě projekt "Šance na návrat", o němž jsem se dověděla pouhou náhodou z TV, i když už vlastně asi 10 let mám potíže a 5 let se snažím dosáhnout na biologickou léčbu. Přitom jsem profesí dětská sestra, své povolání jsem milovala a nyní pracuji jako rehabilitační, neboť jsem o věci potřebovala získat informace, abych si mohla pomoci sama, dále proto, abych mohla jako OSVČ sladit své pracovní aktivity se svým momentálním zdravotním stavem a částečně i proto, že by mě mé stupňující se potíže asi nutily k pracovním neschopnostem i ev. ivaliditě, o níž se už loni zmiňoval můj endokrinolog (léčí mi osteoporózu, kterou rovněž považuji za důsledek RA). Moje obvodní lékařka mi už mnoho let doporučuje biologickou léčbu si zjistit, ale když se mi po pětiletém snažení podařilo dostat do přeplněné krajské revmatologické poradny, zase jsem dostala jen léky proti bolesti, které situaci neřeší. Ve Vašem projektu píšete o včasném využití všech možností účinné léčby, o tom, že jen 1% lidí v ČR oproti 20% lidí v Evropě a 40% lidí v USA využívá biologickou léčbu, ale nepíšete, jak se fakticky k této možnosti dostat. (Mám zkušenost, že zvláště VČAS této léčby dosáhnout asi u nás nelze.) Velmi ráda pracuji, ale mé klouby mě už velmi trápí a prosím tedy touto cestou o rychlou pomoc, neboť jinak budu muset brzy opravdu nerada rozšířit řady utrápených invalidních spoluobčanů.

Monika
1x

Dobry den,i me zaujal Váš projekt.Od porodu,tj.roku 2003 trpim na bolest zad,ze začátku mě dávali jen Vápník,byla jsem dost odvápněna a nemohla v leže ani zvednout hlavu.Po 4 letech běhaní po lékařích mě zjistili,že mám Hla B 27 pozitivní,chodím do R.poradny,kde mě nejprve lékař řekl,že to mám v podvědomí a mám si ho vyléčit( dostala jsem lexaurin) Takže jsem si opět připadala jako blázen.Zjistili mě ještě M.Schuermana( nevim přesně,jak se to píše) . Takže ono chodte po doktorech včas,je těžké.Můj závěr ve zprávě od Dr.je : Zánětlivá bolest zad anamnesticky,pozitivita Hla B 27.Hypermobilita( denně cvičím) s polyenthesopathiemi a svalouvou dysbalanci..Kolikrát mě záda bolí tak,že brečím bolestí a je mě tak moc líto,že nemůže se synem dovádět tak,jak jiné maminky. 6ivot je někdy těžký,ale kdybych věděla co pomuže,aby bolest přestala....Není den bez bolesti... Monika

Vodickova
1x

Trpěla jsem psoriázou asi 40 let. To znamenalo, nejít na trvalou, protože potom se stav na hlavě hodně zhoršil. V mládí jsem navštěvovala kosmetickou lékařku, která mi předepsala locacorten, který nebýval k dostání a černé páchnoucí masti jsou do zaměstnání téměř nemožné. Po přečtení knihy od Jiřího Cingoše "Sám sobě doktorem" jsem začala léčbu olivovým olejem, citronem a medem a mohu čestně prohlásit, že jsem se lupénky zbavila. Je přece logické, že léčit ložiska na kůži nemá smysl, protože zdroj, odkud pochází, je jinde - zde v játrech. Když játra vyčistíme a to opravdu dle knihy jde, náš stav se hodně zlepší. Již jednou asi před 5 lety jsem po vysílání o léčbě lupenky u Mrtvého moře televizí Nova napsala postup jak si pomoci. Byl mi poslán k vánocům pohled -. tak jsem to vzdala. lLéčba přijde tak na 150 Kč - oliv. olej a citrony. Zdravím.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 12. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Po šedesátce je třeba manažera v první linii vystřídat

Rozhovor Dr. Vladimíra Finsterleho s MUDr. Janem Burianem, bývalým ředitelem FN Brno.

Závislost na hrách způsobuje obezitu, ale i problémy se srdcem

Dětí, které tráví hodiny u počítače, je stále víc. Bohužel si tím škodí psychicky i fyzicky. Lékaři varují, že pravidelné vysedávání před monitorem má vliv na vznik obezity, ale i na problémy se srdcem.

Káva

Matečnou rostlinou kávového semena jsou různé druhy kávovníků. Semeno se zbaví dužiny, suší se a praží při 200 - 250 °C. Při pražení káva dostane typické aroma známé všem, kteří mají kávu rádi.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce