Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Perspektiva těžce nemocných: Nemocniční postel doma, nebo lůžko v sanatoriu

( Renata Vyšínová | přečteno: 19141x )

Nováčkovi od Kolína momentálně řeší problém, jak zajistit celodenní péči o osmdesátiletou babičku, která po mrtvici zůstala nepohyblivá pravá polovina těla. Nejsou si jisti, zda by zvládli postarat se o ni doma. I když žije pohromadě rozvětvená rodina, všichni chodí do práce a do školy, v domě během dne zůstává jen jedna důchodkyně. Jaké možnosti mají a kdo by mohl pomoci? Ordinace.cz pro vás má kompletní přehled možností.

shutterstock.com

Domácí péče

„Vrátit i takto nemocného domů jde. Je to sice náročné na čas a organizaci chodu celé rodiny, ale dá se to zvládnout,“ říká Dobromila Krupová z Diakonie ČCE, Valašské Meziříčí,. Současně nabízí návod, jak postupovat.

1. Pečovatelská služba  

Jestliže je v místě bydliště dostupná pečovatelská služba, obraťte se na ni. Její pracovníci k vám domů mohou dorazit i víckrát denně a doplní péči rodiny. V prvních dnech vám samozřejmě pomohou naučit se pracovat s méně pohyblivým nebo nepohyblivým člověkem. Pečovatelská služba může také:

a) Pomoci s komplexní péčí na lůžku, s hygienou, může zajistit dovoz jídla, zajistí dodání léků, nákup popř. i úklid, praní prádla apod.

b) Zapůjčit pomůcky podle potřeby – polohovací lůžko s příslušenstvím, toaletní křeslo, různé typy chodítek, invalidní vozík apod., poradí s úpravou bytu, pokud pomůcky tato organizace nemá sama k dispozici, měla by umět poradit, kde je získat. Pamatujte na to, že si je můžete vypůjčit, ale také požádat o jejich úhradu zdravotní pojišťovnu, stejně jako pomůcek na inkontinenci, tedy kalhotky a podložky.  

c) Dát rodině potřebnou podporu i pomoc.

d) Poradí či pomohou vyřídit příspěvek na péči a případné jiné dávky.

2. Domácí ošetřovatelská služba

Pokud dostanete od praktického lékaře potvrzení, může zdravotní úkony jejích pracovníků hradit zdravotní pojišťovna:

a) pokračovat nějakou dobu v rehabilitaci, se kterou jistě začala nemocnice nebo zařízení, kam z nemocnice babičku převezli.

b) V případě potřeby mohou její pracovníci provádět měření krevního tlaku, odběry krve, dávat injekce, převazovat rány nebo bránit vzniku proleženin a také zapůjčit rodině vhodné prostředky, které tomu zabrání.

c) Nabídnout komplexní péči o nemocného, ale i také psychicky podpořit rodinu.

3. Osobní asistence

Výhodou je, že ta může trvat delší dobu než pravidelná ošetřovatelská služba. Nejbližší osobní asistenci můžete vyhledat na těchto stránkách http://www.osobniasistence.cz/?tema=5&article=7&detail=1

4. Odlehčovací služba

V případě, že se rodina na přechodnou dobu nemůže starat o nemocného, pak jsou k dispozici zařízení, která mají k dispozici lůžka v domovech pro seniory, nebo i ve zdravotnických zařízeních. „Vybírala bych takové, kde mají pro klienty i nějaké programy, jinak hrozí zhoršení psychiky a následně i tělesného stavu z toho, že pacient nemá žádné podněty, nikdo s ním nemluví, nevěnuje se mu,“ varuje Dobromila Krupová z Diakonie.

5. Pomoc sousedů a bližních.

Rodina má také možnost využít pomoc sousedů, širšího příbuzenstva a podobně, ale je to jen „nárazovka“, která neřeší situaci pořádně. Je to jen záplata na chvíle vyčerpání, nemoci nebo na pár dní dovolené. Také to nenahradí péči vyškoleného pracovníka.

Ocitli jste se v podobné situaci - kdo vám pomohl a jaké problémy jste museli zvládnout? Prosím napište nám v rámci diskuse nebo prostřednictvím tohoto mailu.

Další díl: Co když si rodina na péči doma netroufá a máte nárok na nějaké sociální dávky?

Celý seriál
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Jarmila Petrovská

Mám manžela s Alzheimerovou chorobou,tak vím o čem je řeč.Na péči o svého manžela jsem zůstala docela sama, i když máme dvě dospělé děti.Není čas - čili zájem. Podrobila jsem se operací obou očí se šedým zákalem, nikdo mi neporadil ani nepomohl.Přitom jsem po obou operacích nesměla nic dělat,ale jak to máte udělat,když máte doma pacienta,který je plně odkázán na Vaši péči.Já sama jsem prodělala mimo těchto operací ještě další operace( prsou, nohy,střeva).Pokud mi síly stačily,tak jsem se o manžela starala,ale když jsem se sama psychicky i fyzicky složila,tak mi manžela umístili do ústavu.Abych tuto mou situaci zvládla psychicky,tak mi hodně pomáhá psycholožka. Teď mne doslova děsí jaká opatření chystá vláda pro nemocné a také i starší lidi.Měl by každý z těch chytrých mužů si alespoň týden zkusit pečovat o těžce nemocné a nepohyblivé lidi. Tito lidé přede dříve pracovali, platili daně a za to, že onemocní jsou vlastně místo díků potrestání. Doslova mne dovádí k zuřivosti, jaká je věnovaná péče feťákům a alkoholikům.Kolik toho pro společnost udělali? Kdo je nutí brát drogy a ještě ohrožovat lidi ve svém okolí.? Toto se také týká alkoholiků? J

Pavlína Flachsová

Dobrý den, maminka prodělala mozkovou příhodu v říjnu 2013. Nastoupila po měsíci do rehabilitačního centra v Prostějově. Tam byla veli spokojena a velmi se zlepšila. Já jako samoživitelka s dvěma dětma a prací nebylo možné se jí na 100% věnovat. V dnešní době je maminka fyzicky dobrá ( až na chůzi..která je velmi pomalá) Můžu být ráda, že to takhle je, ale mám problém s její duševní stránkou. Je velmi apaticka, někdy zlá a velmi nepříjemná. Její řeč je velmi špatná a nemá zájem o komunikaci, jen velmi zřídka, když opravdu potřebuje něco důležitého říct. Uzavřela se do sebe, nevaří, nechodí na procházky, ztratila zájem o všechny své koníčky i o vnoučata. Maminka má 59 let. Dala jsem již výpověď v práci, že se tedy postarám já sama, protože pečovatelku a pomoc druhého nechce. Potřebuji poradit kam v Přerově (Olomoucký kraj) zajít.....jaké středisko navštívit, abych maminku opět rozveselila a ukázala ji tu sílu opět žít. Prosím o radu děkuji


Celkový počet příspěvků v diskusi: 2. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

LDL-aferéza

LDL-aferéza je přístrojová léčebná metoda, která umožňuje selektivní odstranění cholesterolu z krve pacienta. Je v současné době nejúčinnější a přitom bezpečnou metodou léčby zvýšené koncentrace cholesterolu v krvi - hypercholesterolémie.

Po šedesátce je třeba manažera v první linii vystřídat

Rozhovor Dr. Vladimíra Finsterleho s MUDr. Janem Burianem, bývalým ředitelem FN Brno.

Závislost na hrách způsobuje obezitu, ale i problémy se srdcem

Dětí, které tráví hodiny u počítače, je stále víc. Bohužel si tím škodí psychicky i fyzicky. Lékaři varují, že pravidelné vysedávání před monitorem má vliv na vznik obezity, ale i na problémy se srdcem.

Káva

Matečnou rostlinou kávového semena jsou různé druhy kávovníků. Semeno se zbaví dužiny, suší se a praží při 200 - 250 °C. Při pražení káva dostane typické aroma známé všem, kteří mají kávu rádi.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce