Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-potreby-a-pomucky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=zdravotni-potreby-a-pomucky

Pijete dost? Nejlepší je voda

( Redakce | přečteno: 9013x )

Vypijte dva až tři litry tekutin denně. Tak zní doporučení lékařů, jenže, mnoho lidí ho nedodržuje.

Vypijte dva až tři litry tekutin denně. Tak zní doporučení lékařů. Jenže, mnoho lidí se k tomuto doporučení ani nepřiblíží a zadělávají si tak na akutní i chronické obtíže. Ty samozřejmě hrozí i dětem, které jsou s pitím na štíru.

Co pít? Vodu, klidně i kohoutkovou, stolní balené vody, občas minerálky, vlažný slabý černý čaj, nebo čaj ovocný. Do příjmu tekutin se samozřejmě počítají i polévky nebo třeba ovoce a zelenina. Mimochodem, takový meloun obsahuje přes 90 procent vody.

Minerálky

Pokud někdo pije málo, mohou ho trápit bolesti hlavy, potíže s koncentrací, snížená výkonnost, únava, ale také dlouhodobé potíže třeba s ledvinami a močovými cestami, v nichž se usazuje písek a vznikají kaménky. Nedostatek tekutin dále mimo jiné zahušťuje krev a přispívá tak ke zvyšování krevního tlaku a tím může zhoršovat už existující potíže s oběhovou soustavou.

Proto by si měli svůj pitný režim hodně hlídat lidé, kteří se potýkají s kily navíc, protože právě jejich srdce a cévy často trpí. Neměli by pít sladké nápoje, nejde jen o limonády, ale i o velmi kalorické pivo.

A pozor na sodík - jeho vyšší přívod je pro lidi s vysokým tlakem a hrozbou srdečního selhávání nebezpečný. "Z těchto příčin lze jako základ pitného režimu při snižování nadváhy, včetně hrazení zvýšených ztrát vody při pohybových a sportovních aktivitách doporučit především přírodní minerální vody se sníženým obsahem sodíku," vysvětluje Petr Sucharda, přednosta III. interny v pražské Všeobecné fakultní nemocnici.

Vhodné jsou také stolní vody, ale někdy v nich je nedostatek minerálů, které tělu mohu chybět, pokud se člověk hodně potí, což bývá právě problém obézních lidí. Příliš se nehodí ani vody s velkým množstvím hořčíku, protože tento minerál zhoršuje vstřebatelnost vápníku. "Při redukčních dietách přijímáme celkově menší množství potravy, takže je větší pravděpodobnost, že v našem jídelníčku bude vápníku nedostatek, a proto je potřeba si jeho množství hlídat," upozorňuje Sucharda.

Zvláštní kapitolou je pití při sportech. "Je důležití pít před sportováním, během něj i po něm," vysvětluje dietolog Pavel Suchánek z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny. Nejde zdaleka jen o pocit žízně - ale kdo se během námahy šidí na pití, doplatí na to horší výkonností, rychleji s e unaví a bude mu trvat déle, než se ze svého sportování vzpamatuje.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

2024_Magniflex_OrdinaceCZ_voucher_300x300_sleva.jpg

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

75%
25%
Zatím hlasovalo 212 lidí

Mohlo by vás zajímat

Alergie na chlad

Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.

Zarděnky: Dětská nemoc, která nejvíce ohrožuje těhotné

Zarděnky jsou nakažlivé virové onemocnění charakterizované zvýšenou teplotou, vyrážkou a zduřením uzlin. Pro běžnou populaci zarděnky nepředstavují velké riziko, velkou hrozbou jsou však v těhotenství, protože způsobují těžké poškození plodu nebo potrat.

Erdomed na kašel

Dobrý den. Co je Erdomed a na co se používá?

Chronický chrapot: Kdy zpozornět a zajít k lékaři?

Chrapot, nebo chcete-li nakřápnutý hlas, je běžným jevem, se kterým se většina z nás setkala. Po několika dnech by se však měl hlas začít vracet ke své obvyklé podobě. Pokud tomu tak není, je na místě zpozornět. Chronický chrapot, který přetrvává déle než několik týdnů, totiž může být varovným signálem těla, že se děje něco vážného.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce