Inzerce https://www.lekarna.cz/pripravte-se-na-leto/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=pripravte-se-na-leto

Pitva

(MUDr. Martina Kasperová | přečteno: 48799x )

Pitva je posmrtné vyšetření organismu. Provádí se na patologickém oddělení, anatomickém ústavu a na pracovišti soudního lékařství. Pitvu vede lékař - patolog. Zdravotní pitvy slouží především ke stanovení příčiny úmrtí a tvoří jen část práce patologa.

Co to je pitva?

Pitva je posmrtné vyšetření organismu. Provádí se na patologickém oddělení, anatomickém ústavu a na pracovišti soudního lékařství. Pitvu vede lékař - patolog. Zdravotní pitvy slouží především ke stanovení příčiny úmrtí a tvoří jen část práce patologa.

Čím se zabývá patologie?

Patologie je lékařský obor studující nemoci, jejich příčiny, mechanismy, vývoj a účinky na lidský organismus. Patologie je vědou o nemocném organismu. Z toho vyplývá i poslání patologie, která pomáhá ostatním lékařům při stanovování správné diagnózy, postupu léčby, při kontrole účinnosti probíhající léčby (zhodnocení odebraných vzorků pod mikroskopem, rozlišení zhoubného a nezhoubného procesu apod.). Základní význam patologie tedy spočívá v diagnostice a léčbě žijících pacientů. Ne, jak se někteří mylně domnívají, v pitvách zemřelých.

Pitva

K čemu slouží pitva a kdy se provádí?

Důvody, proč k pitvě lékaři přistupují, mohou být různé. Anatomická pitva slouží zejména k výuce mediků a dalšímu vzdělávání lékařů. Provádí se převážně na anatomických ústavech lékařských fakult. Jako "výukový materiál" slouží těla lidí, kteří se rozhodli své tělo "věnovat" k těmto účelům během svého života. Zdravotní pitva se provádí se na základě rozhodnutí ošetřujícího lékaře. Existují také situace, kdy je zdravotní pitva povinná (viz. níže). Za těchto okolností není platné ani písemné vyjádření nesouhlasu se zdravotní pitvou vlastního těla. V ostatních případech Váš nesouhlas (nebo nejbližších příbuzných) zdravotní pitvu neumožní. Zdravotní pitva byla, je a bude přínosem pro medicínu, neboť poznatky z ní mohou být využity v léčbě dalších pacientů. Soudní pitva se provádí se na ústavu soudního lékařství. Nařizuje ji Policie ČR a to v případech důvodného podezření na úmrtí zaviněné druhou osobou.

Kdy je pitva povinná?

Pitva se musí provádět v případě úmrtí osoby do 15 let věku, nelze-li odhadnout příčinu úmrtí. Také u žen zemřelých v souvislosti s těhotenstvím, porodem, potratem či šestinedělím. Dále při úmrtí na infekční chorobu podléhající povinnému hlášení (HIV, mor, žlutá horečka, aj.). V případě, že došlo-li k násilné smrti či úmrtí po úrazu je pitva rovněž povinná. Ze zákona se pitva provádí u osob ve výkonu vojenské služby, ve výkonu trestu a v případě podezření na úmrtí zaviněné druhou osobou.

Jak vypadá vlastní vyšetření?

Při pitvě nejdříve lékař do protokolu popíše tělo pitvaného, pohlaví, věk, stav pokožky, vlasový pokryv a další okem patrné znaky. Poté zřízenec tělo otevře řezem ve středu těla. Lékař prohlédne tělní orgány. Podle příslušných struktur stanoví příčinu smrti a poté orgány do těla uloží zpět a zašije ránu, aby tělo zůstalo v celistvém stavu. Patolog zjištěné údaje zaznamená do protokolu a popřípadě příčinu úmrtí probere s ošetřujícím lékařem oddělení, na kterém pacient zemřel.

Jaká další vyšetření provádí lékař patolog?

Patolog se specializuje především na rozpoznávání změn buněk a tkání organismu způsobených onemocněním.
Při své práci využívá zejména mikroskop. V něm prohlíží preparáty, které byly pořízeny nakrájením a obarvením vyšetřovaného vzorku. Na základě změn patrných v mikroskopickém obrazu lékař usuzuje na druh a intenzitu změn v organismu vyšetřované osoby a potažmo na diagnózu a stupeň onemocnění. Vzorky se od pacienta získávají různými způsoby. Mezi nejčastější patří odběr části tkáně během operačního výkonu nebo cíleným odběrem během vyšetření. Vzorky tkání odebrané k mikroskopickému vyšetření v průběhu ambulantního vyšetření či operace jsou označovány jako biopsie, vzorky odebrané při pitvě pak jako nekropsie. Zvláštním případem je tzv. peroperační biopsie, tedy odběr tkáně v průběhu operace. Vzorek je po odběru okamžitě dopraven na patologii, tam je co nejrychleji zpracován (zmrazením a obarvením) a ihned zhodnocen lékařem. Výsledek nálezu je potom obratem sdělen operatérovi a vlastní operační výkon pokračuje v závislosti na sdělení a doporučení patologa. Vše se odehrává co nejrychleji a výsledek bývá k dispozici zhruba za 20 minut.

Proč se pitva provádí?

V případě soudní pitvy jde většinou o určení příčiny, doby a způsobu smrti. V případě anatomické jsou to edukačních důvody. Zdravotní pitva určitým způsobem umožňuje kontrolou lékařské péče a poznatky z ní pomáhají dalším pacientům.

Související články

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
harpe
3x

V ostatních případech Váš nesouhlas (nebo nejbližších příbuzných) zdravotní pitvu neumožní. Viz. výše - takovou neznalost našeho práva bych s chutí potrestal. Pisatel ani netuší jak to vlastně je právně upraveno. Neříkám, že je to správně, ale popravdě řečeno naše právní úprava žádnou pravomoc příbuzným nedává. Takže Vaše věta je naprostá a zavádějící hovadina.

Tomešová

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak dlouho trvá vyhotovení protokolu o zdravotní pitvě?

Zdravotník
9x

Výše uvedený popis je velmi zjeměn a nepřál bych slabším povahám skutečnou pitvu vidět v reálu Co se týče nejčastěji prováděných - zdravotních, bývají většinou prováděny jen z důvodu kšeftu - zdravotní pojišťovny je hradí. Ve skutečnosti to probíhá tak, že zřízenec odvede celou výše popsanou činnost sám, orgány vyjme a po změření a zvážení je uloží zpět a lékař poté pouze sepíše protokol. Pokud náhodou nenarazí na nějaké atipičnosti, je celá pitva pouze přínosem finančním pro instituci která ji vykonává a zaměstnance patologie, kteří se tím živí. Při mnoha desítkách takových pitev prováděných v našich ústavech denně, jsou získané statistické údaje asi tak přínosné, jako by každý den dotávali kosmonauti platbu za informaci, že země je kulatá. Pokud budete moci, odmítejte pitvu jak svoji, tak svých příbuzných. Každý je sám zodpovědný nejen za svá rozhodnutí a činy, ale i za své vlastní tělo!!! Výše uvedené se však netýká pitev soudních či anatomických pitev. Ty jsou opravdu vedeny na odborné úrovni a jsou přínosem jak pro studenty medicíny, tak pro výzkum a vývoj léčiv a t. d.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 7. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

2024_Magniflex_OrdinaceCZ_voucher_300x300_sleva.jpg

Anketní otázka

Necháváte si znaménka pravidelně kontrolovat u dermatologa?

47%
53%
Zatím hlasovalo 70 lidí

Mohlo by vás zajímat

Uzly ve štítné žláze lze odstranit i bez operace

Obtíže při polykání, pocit tlaku nebo plnosti v krku či hmatatelná boule na krku – i takhle se projevují uzly ve štítné žláze. Některé člověku neškodí, jiné ale mohou způsobit vážnější komplikace nebo být i zhoubné. Lékaři zhodnotí, o jakou variantu se jedná, a případně je odstraní. Zatímco dříve musel člověk na operaci, nyní specialisté umí tyto uzly odstranit šetrněji – pomocí tepelného účinku elektrického proudu. To vše při plném vědomí pacienta a bez nutnosti delšího pobytu v nemocnici. Unikátní zákrok mají za sebou v Česku první desítky nemocných. Na nové možnosti léčby upozorňují odborníci u příležitosti Týdne štítné žlázy, který připadá na 25.–31. května.

Menstruace jako noční můra? Nadýmání, migrény i nadměrné pocení

Nafouklé břicho, pulzující bolesti hlavy, nepříjemné pocení nebo otupující únava. Tyto nepříjemné průvodní projevy menstruace zažívá řada žen měsíc co měsíc. Často žijí s pocitem, že je to něco, co zkrátka musejí přečkat, než se jejich život vrátí do normálu. Nepříjemné symptomy měsíčků je přitom možné účinně řešit, a to i přírodní cestou.

Roztroušená skleróza: Lékaři zkoumají, jak ji zastavit

Roztroušená skleróza (RS) napadá mozek a míchu. Je nevyléčitelná a v České republice jí trpí přes 26 000 převážně mladších lidí. Včasná léčba a úprava životního stylu by mohla podle odborníků vzplanutí nemoci úplně zastavit. Upozorňují na to u příležitosti Světového dne roztroušené sklerózy, který připadá na 30. května.

Oči prozradí i jiné než oční choroby

Oko je zdravotní mapou člověka, při běžném vyšetření lze z očí vyčíst třeba první známky cukrovky, infarktu, některých nádorů nebo roztroušené sklerózy.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce