Inzerce

Pochodujme společně pro zdraví a proti diabetu

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 5135x )

Česká republika se letos 14. listopadu opět připojí ke Světovému dni diabetu. Toto datum nebylo zvoleno náhodou, upomíná na den narození Fredericka Bantinga, který spolu s Charlesem Bestem stál u objevu inzulinu. Na globální úrovni zaštiťuje Světový den diabetu Mezinárodní federace pro diabetes (IDF), na lokální rovině se připojují miliony lidí v desítkách zemí světa a pořádají nejrůznější akce, které mají na problematiku diabetu upozornit.

shutterstock.com

Cukrovka patří k nejrychleji se šířícím civilizačním chorobám současnosti. Kdyby existoval stát, ve kterém by se soustředili všichni diabetici, byl by třetí nejlidnatější zemí světa po Číně a Indii. Na světě nyní žije na 415 milionů lidí s diabetem. Mezinárodní federace pro diabetes (IDF) odhaduje, že tento počet do roku 2040 vzroste na 642 milionů! V kontextu České republiky tyto poměry nejsou tak hrozivé, nicméně jsou pořád alarmující. 927 830 obyvatel ČR má diabetes (data ÚZIS 2015) a podle odhadů odborníků by mohl touto chorobou trpět v roce 2035 každý desátý obyvatel Česka. Nejvíce obyvatel přitom postihuje diabetes 2. typu, který má často souvislost s nezdravým životním stylem, a který můžeme včasným odhalením a prevencí ovlivnit.

Čtěte také: Hyperglykémie – vysoká hladina cukru v krvi

„Pokud už se diabetes 2. typu objeví, je třeba léčit jej co nejúčinněji od začátku diagnózy. Vedle bezpečných a účinných léků a nefarmakologických postupů je základním předpokladem kvalitní selfmonitoring glykémií pomocí glukometrů nebo nověji ve speciálních případech také pomocí glykemických senzorů. Tímto způsobem je možné předejít nebo oddálit vznik závažných komplikací diabetu. Je smutnou realitou, že ve vyspělých zemích je diabetes nejčastější příčinou slepoty, netraumatických amputací dolních končetin a selhání ledvin,“ říká MUDr. Jan Šoupal, diabetolog z III. interní kliniky VFN a 1. LF UK.

Čtěte také: Selfmonitoring u diabetu je pro efektivní léčbu klíčový

Boj se všemi dopady, které diabetes má na celou společnost, přesahuje možnosti zdravotníků. Je k němu třeba spolupráce organizátorů péče, zdravotních pojišťoven a řady dalších institucí státní správy i mimo ni. Klíčovou podmínkou je ale zapojení široké veřejnosti - a právě k tomu Světový den diabetu pomáhá.

Jedním z cílů letošního ročníku Světového dne diabetu je získat pozornost velkého množství pacientů, kteří o svém diabetu 2. typu nevědí, a tudíž ani nemohou být správně léčeni. V České republice se počet osob s dosud nediagnostikovaným diabetem 2. typu odhaduje na čtvrt milionu.

V pondělí 14. 11. 2016 od 10:00 hod. proběhne v Praze 2 na Karlově náměstí osvětová akce pro veřejnost s mottem: „Poznejte příznaky diabetu 2. typu. Snižujte svá rizika“. Akce se uskuteční ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem - Centrem podpory veřejného zdraví, VFN v Praze a VŠTJ Medicina Praha za finanční podpory Hlavního města Prahy, společnosti Novo Nordisk a dalších partnerů. Veřejnost bude mít příležitost ve stanu, který bude v blízkosti vchodu do metra, individuálně konzultovat s nutričními terapeutkami svůj jídelníček, poradit se s odborníky o vhodném a efektivnímu pohybu, nechat si zjistit svojí optimální intenzitu pro pohybovou aktivitu a změřit krevní tlak v zátěži. Riziko kardiovaskulárních onemocnění je dramaticky zvýšeno u kuřáků. Ti by si neměli nechat ujít možnost měření oxidu uhelnatého a dalších škodlivin v dechu a využít poradnu na odvykání kouření. Dopoledne proběhnou ve stanu zajímavé přednášky na témata jako moderní léčba diabetu, diabetická dieta nebo důležitost pohybu v životě člověka. Po absolvování alespoň dvou konzultací ve stanu získají zájemci průkaz SZÚ, který jim umožní měření glykémií a cholesterolu zdarma v přistaveném zdravotnickém modulu Golem.

Čtěte také: Prediabetes je závažným varováním, že přijde cukrovka

„V Praze je podle našich dat skoro 100 000 diabetiků, z nichž je většina s nadváhou a obezitou. Zdraví a pohyb patří neodmyslitelně k sobě. Bez pohybu není zdraví a bez zdraví je pohyb často jen velmi omezený. Praha podporuje projekty, které mají za cíl rozhýbat Pražany, zvláště ty, kteří mají různá zdravotní omezení.  Ačkoliv nejnovější data o výskytu obezity ukazují, že nejen v Praze se počet obézních za posledních 5 let nezměnil, klesá čas, který lidé věnují běžné pohybové aktivitě.“ říká Ing. Radek Lacko radní HMP pro zdravotnictví a bydlení.

V 13:00 hodin zde odstartuje již 13. ročník Pochodu proti diabetu, který chce upozornit na narůstající problém diabetu 2. typu a povzbudit co nejvíce lidí, aby učinili první kroky k prevenci tohoto onemocnění. V čele pochodu budou letos pochodovat bubeníci ze skupiny Tokhi & the GROOVE ARMY, kteří povedou pochod centrem města z Karlova náměstí na Václavák a přes Můstek zpět na Karlovo náměstí.

Poradenství o rizikových faktorech diabetu 2. typu a konzultace v oblasti zdravého životního stylu na Karlově náměstí i Pochod proti diabetu se koná s podporou společnosti Novo Nordisk, která je spolu s nadací World Diabetes Foundation celosvětovým iniciátorem Pochodu proti diabetu.

Více informací k akci i ke Světovému dni diabetu v České republice najdete na www.dendiabetu.cz.

Držíte dietu, a přesto si chcete pochutnat? Lékaři ověřené recepty, vhodné pro nemocné, najdete na www.receptnazdravi.cz.
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce https://www.provasesrdce.cz/?utm_source=ordinace_cz&utm_medium=square&utm_campaign=fibrilace
Partner rubriky Cukrovka (diabetes mellitus)
Partner rubriky Cukrovka (diabetes mellitus)

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 56 lidí

Mohlo by vás zajímat

Diabetikům komplikuje boj s chřipkou kolísavá hladina cukru

V těchto dnech zaznamenáváme v Česku chřipkovou epidemii. Každoročně způsobí toto virové onemocnění zdravotní obtíže tisícům obyvatel, letos mu podlehlo sedm pacientů. Nejčastěji se vyskytuje mezi školáky a dospívajícími, horší průběh mívá u seniorů nebo diabetiků. U lidí s onemocněním cukrovky komplikuje jejich zdravotní stav kolísající hladina cukru, která může snižovat imunitu a tělo je tak k chřipce náchylnější. U diabetiků je komplikovanější také samotná léčba chřipky, protože mnohé přípravky proti tomuto virovému onemocnění obsahují vyšší hladinu cukrů.

Dětská cukrovka změní život celé rodině

V posledních letech zaznamenávají lékaři zvýšený nárůst dětské cukrovky (diabetu). Každým rokem v ČR takto vážně nemocných dětí přibude o 200 až 300.

Pochodujme společně pro zdraví a proti diabetu

Česká republika se letos 14. listopadu opět připojí ke Světovému dni diabetu. Toto datum nebylo zvoleno náhodou, upomíná na den narození Fredericka Bantinga, který spolu s Charlesem Bestem stál u objevu inzulinu. Na globální úrovni zaštiťuje Světový den diabetu Mezinárodní federace pro diabetes (IDF), na lokální rovině se připojují miliony lidí v desítkách zemí světa a pořádají nejrůznější akce, které mají na problematiku diabetu upozornit.

Moderní přístup k diabetické stravě: můžete i sklenku vína nebo cukroví

Konec roku je obdobím plným jídla, sladkostí, nicnedělání u pohádek. To ale nejde s představou o stravovacích omezeních při cukrovce vůbec dohromady. Jak by tedy měl vypadat slavnostní stůl v rodině diabetika? Ptali jsme se edukační sestry Nadi Slavíkové.

 

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.