Jednou z komplikací cukrovky jej postižení sítnice. Právě diabetická retinopatie je jednou z hlavních příčin oslepnutí ve vyspělých zemních světa.
Cukrovka patří k nejrychleji se šířícím civilizačním chorobám současnosti. Kdyby existoval stát, ve kterém by se soustředili všichni diabetici, byl by třetí nejlidnatější zemí světa po Číně a Indii. Na světě nyní žije na 415 milionů lidí s diabetem. Mezinárodní federace pro diabetes (IDF) odhaduje, že tento počet do roku 2040 vzroste na 642 milionů! V kontextu České republiky tyto poměry nejsou tak hrozivé, nicméně jsou pořád alarmující. 927 830 obyvatel ČR má diabetes (data ÚZIS 2015) a podle odhadů odborníků by mohl touto chorobou trpět v roce 2035 každý desátý obyvatel Česka. Nejvíce obyvatel přitom postihuje diabetes 2. typu, který má často souvislost s nezdravým životním stylem, a který můžeme včasným odhalením a prevencí ovlivnit.
Čtěte také: Hyperglykémie – vysoká hladina cukru v krvi
„Pokud už se diabetes 2. typu objeví, je třeba léčit jej co nejúčinněji od začátku diagnózy. Vedle bezpečných a účinných léků a nefarmakologických postupů je základním předpokladem kvalitní selfmonitoring glykémií pomocí glukometrů nebo nověji ve speciálních případech také pomocí glykemických senzorů. Tímto způsobem je možné předejít nebo oddálit vznik závažných komplikací diabetu. Je smutnou realitou, že ve vyspělých zemích je diabetes nejčastější příčinou slepoty, netraumatických amputací dolních končetin a selhání ledvin,“ říká MUDr. Jan Šoupal, diabetolog z III. interní kliniky VFN a 1. LF UK.
Čtěte také: Selfmonitoring u diabetu je pro efektivní léčbu klíčový
Boj se všemi dopady, které diabetes má na celou společnost, přesahuje možnosti zdravotníků. Je k němu třeba spolupráce organizátorů péče, zdravotních pojišťoven a řady dalších institucí státní správy i mimo ni. Klíčovou podmínkou je ale zapojení široké veřejnosti - a právě k tomu Světový den diabetu pomáhá.
Jedním z cílů letošního ročníku Světového dne diabetu je získat pozornost velkého množství pacientů, kteří o svém diabetu 2. typu nevědí, a tudíž ani nemohou být správně léčeni. V České republice se počet osob s dosud nediagnostikovaným diabetem 2. typu odhaduje na čtvrt milionu.
V pondělí 14. 11. 2016 od 10:00 hod. proběhne v Praze 2 na Karlově náměstí osvětová akce pro veřejnost s mottem: „Poznejte příznaky diabetu 2. typu. Snižujte svá rizika“. Akce se uskuteční ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem - Centrem podpory veřejného zdraví, VFN v Praze a VŠTJ Medicina Praha za finanční podpory Hlavního města Prahy, společnosti Novo Nordisk a dalších partnerů. Veřejnost bude mít příležitost ve stanu, který bude v blízkosti vchodu do metra, individuálně konzultovat s nutričními terapeutkami svůj jídelníček, poradit se s odborníky o vhodném a efektivnímu pohybu, nechat si zjistit svojí optimální intenzitu pro pohybovou aktivitu a změřit krevní tlak v zátěži. Riziko kardiovaskulárních onemocnění je dramaticky zvýšeno u kuřáků. Ti by si neměli nechat ujít možnost měření oxidu uhelnatého a dalších škodlivin v dechu a využít poradnu na odvykání kouření. Dopoledne proběhnou ve stanu zajímavé přednášky na témata jako moderní léčba diabetu, diabetická dieta nebo důležitost pohybu v životě člověka. Po absolvování alespoň dvou konzultací ve stanu získají zájemci průkaz SZÚ, který jim umožní měření glykémií a cholesterolu zdarma v přistaveném zdravotnickém modulu Golem.
Čtěte také: Prediabetes je závažným varováním, že přijde cukrovka
„V Praze je podle našich dat skoro 100 000 diabetiků, z nichž je většina s nadváhou a obezitou. Zdraví a pohyb patří neodmyslitelně k sobě. Bez pohybu není zdraví a bez zdraví je pohyb často jen velmi omezený. Praha podporuje projekty, které mají za cíl rozhýbat Pražany, zvláště ty, kteří mají různá zdravotní omezení. Ačkoliv nejnovější data o výskytu obezity ukazují, že nejen v Praze se počet obézních za posledních 5 let nezměnil, klesá čas, který lidé věnují běžné pohybové aktivitě.“ říká Ing. Radek Lacko radní HMP pro zdravotnictví a bydlení.
V 13:00 hodin zde odstartuje již 13. ročník Pochodu proti diabetu, který chce upozornit na narůstající problém diabetu 2. typu a povzbudit co nejvíce lidí, aby učinili první kroky k prevenci tohoto onemocnění. V čele pochodu budou letos pochodovat bubeníci ze skupiny Tokhi & the GROOVE ARMY, kteří povedou pochod centrem města z Karlova náměstí na Václavák a přes Můstek zpět na Karlovo náměstí.
Poradenství o rizikových faktorech diabetu 2. typu a konzultace v oblasti zdravého životního stylu na Karlově náměstí i Pochod proti diabetu se koná s podporou společnosti Novo Nordisk, která je spolu s nadací World Diabetes Foundation celosvětovým iniciátorem Pochodu proti diabetu.
Více informací k akci i ke Světovému dni diabetu v České republice najdete na www.dendiabetu.cz.
Diabetu a všemu s ním spojenému se věnuje náš speciál cukrovka.lekarna.cz, kde se dozvíte další zajímavé a lékaři ověřené informace, novinky a tipy z oboru diabetologie
.