Inzerce https://www.lekarna.cz/maminka-a-pece-o-dite/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=maminka-a-pece-o-dite

Poporodní (laktační) psychóza

( Nina Šeblová | přečteno: 38871x )

shutterstock.com

Příčiny a příznaky poporodní psychózy

Poporodní psychóza nebo také laktační psychóza nemá ve skutečnosti s laktací nic společného. Mezi příčiny onemocnění patří fyzické vyčerpání, rozsáhlé hormonální změny a do té doby neznámé a velice silné emoce, které žena po porodu prožívá. Poporodní psychóza ženu postihne většinou mezi 2. a 4. týdnem šestinedělí, nemoc ustupuje v řádech dnů až měsíců, což závisí také na tom, jak rychle byla vyhledána lékařská pomoc.

Příznaky poporodní (laktační) psychózy:

  • pocity silného rozrušení;
  • sluchové či zrakové halucinace;
  • výpadky paměti;
  • nekontrolovatelné pocity úzkosti;
  • poruchy soustředění (neschopnost číst a sledovat děj filmu);
  • změněné vnímání času;
  • extrémní výkyvy nálad.

Důležité je, že si matka svůj stav neuvědomuje. Poporodní psychóza se vyvine zhruba u jednoho až dvou procent žen, což je poměrně raritní výskyt. Jedná se o velice vážné onemocnění, o němž bohužel nemají lékaři a vědci stále dostatek poznatků.

Polovina prvorodiček s poporodní psychózou nemá v anamnéze psychické onemocnění

Podle nejnovějšího výzkumu téměř polovina prvorodiček, u kterých se vyvinula poporodní psychóza, nikdy předtím netrpěla psychickou nemocí, kvůli které by musely být v minulosti hospitalizovány na psychiatrii. Nejvyšší riziko onemocnění laktační psychózou je první měsíc po porodu a je vyšší u pětatřicetiletých a starších prvorodiček.

Předešlé výzkumy ukázaly, že ženy s předchozí psychiatrickou anamnézou jsou v neustálém nebezpečí, že u nich propukne poporodní psychóza. Studie publikována začátkem roku 2009 v Plos Medicine zjišťovala, zda existují další rizikové faktory pro propuknutí nemoci u doposud psychicky zdravých žen (např. poporodní komplikace či sociodemografické faktory).

Riziko poporodní psychózy u psychicky zdravých a nemocných matek

Psychotická porucha, která propukne po porodu, může mít katastrofální následky jak pro matku, tak i pro dítě. Matka je v některých případech hospitalizována, někdy žena ublíží sama sobě nebo dokonce spáchá sebevraždu, v řídkých případech ublíží dítěti nebo ho dokonce zabije (k vraždě novorozence dochází ve 4 % případů, k sebevraždě matky pak v 5 %).

Ve starší studii provedené Dr. Hultmanem a jeho kolegy se ukázalo, že téměř 14 procent žen, které byly předtím hospitalizovány s psychickou nemocí, trpěly poporodní psychózou nebo bipolární poruchou. U žen, které předtím hospitalizovány nebyly propukla laktační psychóza jen u 0,05 procenta žen. Autoři si však všimli, že některé ženy měly svou první a jedinou psychotickou poruchu v poporodním období.

Výsledky zatím největší studie o laktačních psychozách

V doposud nejrozsáhlejší studii o poporodních psychózách použili výzkumníci údaje z registrů švédské populace, které dokumetují všechny porody; zároveň vycházeli ze záznamů o hospitalizovaných psychiatrických pacientech.

Dostupná data zahrnovala záznamy o téměř 800 tisích ženách, které porodily první dítě mezi lety 1983 a 2000. 892 žen z celkového počtu bylo hospitalizováno kvůli laktační psychóze. Nemoc u nich vyvrcholila v prvním měsíci po porodu dítěte. Z žen s laktační psychózou bylo 285 (32%) hospitalizováno v průběhu 7 dnů po porodu a 523 (59%) v průběhu 14 dnů.

Přibližně u poloviny sledovaných případů se jednalo o ženy, které nebyly v minulosti hospitalizovány s psychiatrickou diagnózou.

Těhotenský diabetes a vysoká porodní váha chrání

Jak již bylo řečeno, vyšší riziko poporodní psychózy je u pětatřicetiletých a starších prvorodiček. Na druhé straně se ukazuje, že vysoká porodní váha a těhotenský diabetes matky toto riziko snižují.

V doprovodném komentáři doktor Phillip J. Hay z Univerzity v Západní Sydney v Novém jižním Walesu říká, že studie otevírá důležité otázky pro další výzkum. Studie takového druhu jsou důležité pro odkrývání mechanismů nemoci. Nejprve musíme zjistit rizikové faktory pro rozvoj poporodní psychózy u prvorodiček, pak bude možné optimalizovat léčbu, která by pomohla zmírnit dopad této nemoci.


Zdroj: Medscape

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Poporodní změny na děložním hrdle

porodila jsem dve deti obe cisarskym rezem. pri gyn. kontrole po druhem diteti po sestinedeli mi v cytologii del. hrdla vysly poporodni zmeny. co to znamena a je to bezne i po porodu cis. rezem? proc nebyly i po prvnim porodu? moc dekuji za odpoved.

Příprava na porod psychicky i fyzicky

Vaše těhotenství se blíží ke svému konci, čím dál víc se přibližuje tolik očekávané období, období porodu. Stavy spojené s koncem těhotenství mohou být pro těhulku stavy s narušením pohodlí a klidu...

Porod: doba před porodem

Porodem těhotenství vrcholí. Je to doba, na kterou rodiče netrpělivě čekají, doba, kdy přijde na svět jejich vytoužené miminko. K porodu nejčastěji dochází mezi 38. - 42. týdnem těhotenství.

Porod: příjem na porodním sále

Po příchodu na porodní sál je většinou mamince natočen vstupní kardiotokografický záznam srdečních ozev miminka, maminka je zevně i vnitřně vyšetřena, aby se zjistilo, v jaké fázi porod je .

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce