Inzerce

Poporodní (laktační) psychóza

31. srpna 2009, Nina Šeblová   |   přečteno: 36577x

foto: shutterstock.com

Příčiny a příznaky poporodní psychózy

Poporodní psychóza nebo také laktační psychóza nemá ve skutečnosti s laktací nic společného. Mezi příčiny onemocnění patří fyzické vyčerpání, rozsáhlé hormonální změny a do té doby neznámé a velice silné emoce, které žena po porodu prožívá. Poporodní psychóza ženu postihne většinou mezi 2. a 4. týdnem šestinedělí, nemoc ustupuje v řádech dnů až měsíců, což závisí také na tom, jak rychle byla vyhledána lékařská pomoc.

Příznaky poporodní (laktační) psychózy:

 • pocity silného rozrušení;
 • sluchové či zrakové halucinace;
 • výpadky paměti;
 • nekontrolovatelné pocity úzkosti;
 • poruchy soustředění (neschopnost číst a sledovat děj filmu);
 • změněné vnímání času;
 • extrémní výkyvy nálad.

Důležité je, že si matka svůj stav neuvědomuje. Poporodní psychóza se vyvine zhruba u jednoho až dvou procent žen, což je poměrně raritní výskyt. Jedná se o velice vážné onemocnění, o němž bohužel nemají lékaři a vědci stále dostatek poznatků.

Polovina prvorodiček s poporodní psychózou nemá v anamnéze psychické onemocnění

Podle nejnovějšího výzkumu téměř polovina prvorodiček, u kterých se vyvinula poporodní psychóza, nikdy předtím netrpěla psychickou nemocí, kvůli které by musely být v minulosti hospitalizovány na psychiatrii. Nejvyšší riziko onemocnění laktační psychózou je první měsíc po porodu a je vyšší u pětatřicetiletých a starších prvorodiček.

Předešlé výzkumy ukázaly, že ženy s předchozí psychiatrickou anamnézou jsou v neustálém nebezpečí, že u nich propukne poporodní psychóza. Studie publikována začátkem roku 2009 v Plos Medicine zjišťovala, zda existují další rizikové faktory pro propuknutí nemoci u doposud psychicky zdravých žen (např. poporodní komplikace či sociodemografické faktory).

Riziko poporodní psychózy u psychicky zdravých a nemocných matek

Psychotická porucha, která propukne po porodu, může mít katastrofální následky jak pro matku, tak i pro dítě. Matka je v některých případech hospitalizována, někdy žena ublíží sama sobě nebo dokonce spáchá sebevraždu, v řídkých případech ublíží dítěti nebo ho dokonce zabije (k vraždě novorozence dochází ve 4 % případů, k sebevraždě matky pak v 5 %).

Ve starší studii provedené Dr. Hultmanem a jeho kolegy se ukázalo, že téměř 14 procent žen, které byly předtím hospitalizovány s psychickou nemocí, trpěly poporodní psychózou nebo bipolární poruchou. U žen, které předtím hospitalizovány nebyly propukla laktační psychóza jen u 0,05 procenta žen. Autoři si však všimli, že některé ženy měly svou první a jedinou psychotickou poruchu v poporodním období.

Výsledky zatím největší studie o laktačních psychozách

V doposud nejrozsáhlejší studii o poporodních psychózách použili výzkumníci údaje z registrů švédské populace, které dokumetují všechny porody; zároveň vycházeli ze záznamů o hospitalizovaných psychiatrických pacientech.

Dostupná data zahrnovala záznamy o téměř 800 tisích ženách, které porodily první dítě mezi lety 1983 a 2000. 892 žen z celkového počtu bylo hospitalizováno kvůli laktační psychóze. Nemoc u nich vyvrcholila v prvním měsíci po porodu dítěte. Z žen s laktační psychózou bylo 285 (32%) hospitalizováno v průběhu 7 dnů po porodu a 523 (59%) v průběhu 14 dnů.

Přibližně u poloviny sledovaných případů se jednalo o ženy, které nebyly v minulosti hospitalizovány s psychiatrickou diagnózou.

Těhotenský diabetes a vysoká porodní váha chrání

Jak již bylo řečeno, vyšší riziko poporodní psychózy je u pětatřicetiletých a starších prvorodiček. Na druhé straně se ukazuje, že vysoká porodní váha a těhotenský diabetes matky toto riziko snižují.

V doprovodném komentáři doktor Phillip J. Hay z Univerzity v Západní Sydney v Novém jižním Walesu říká, že studie otevírá důležité otázky pro další výzkum. Studie takového druhu jsou důležité pro odkrývání mechanismů nemoci. Nejprve musíme zjistit rizikové faktory pro rozvoj poporodní psychózy u prvorodiček, pak bude možné optimalizovat léčbu, která by pomohla zmírnit dopad této nemoci.


Zdroj: Medscape

autor: Nina Šeblová , Ordinace.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Chodíte na pravidelnou prohlídku k očnímu lékaři?
Zatím hlasovalo 725 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • Alžběta (tonsilektomie) 15. října 2019, 09:06:03

  Dobrý den, v pátek mi odstranili krční i nosní mandle, nosní jsou v pohodě ani nevím, že… Diskutovat

 • Danka (Kvalitní kontaktní čočky) 15. října 2019, 09:52:05

  Pokud po nich máš suché oči jak píšeš a nepřijdou ti kvalitní, tak bych to neriskovala a… Diskutovat

 • Olga (HUBNUTÍ) 15. října 2019, 18:54:53

  O něm jsem četla, ale nezkoušela ještě. Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.