Inzerce

Povodně zvyšují riziko leptospirózy

( Ministerstvo zdravotnictví České Republiky | přečteno: 8338x )

Nánosy bahna, špína a trosky, které odkryla ustupující voda. To je realita v místech, kam vtrhla blesková povodeň. Hlavní snahou je samozřejmě co nejdřív všechno uklidit, aby mohly začít opravy. Bez holin a rukavic by ale nikdo následky povodně likvidovat neměl. Voda mohla být kontaminovaná a pak stačí malá oděrka, aby se bakterie dostaly do těla.

shutterstock.com

Leptospiróza

Jde o infekční onemocnění, které způsobuje bakterie leptospira. Je to onemocnění, které se nepřenáší z člověka na člověka. Původcem nákazy jsou většinou hlodavci - potkani, myši, ale i dobytek či vepři. Ti vylučují leptospiry močí. Právě záplavová vlna moč spláchne a roznáší po okolí.

Pokud jste v kontaktu s infikovanou vodou nebo půdou, mohou se vám bakterie dostat do trávicího traktu nebo sliznicemi do organismu. Riziko zvětšují oděrky na kůži nebo místa se zánětem.

Prevence leptospirózy

V největším nebezpečí jste, pokud při déletrvající práci v zatopených oblastech máte oděrky nebo záněty kůže. Také je třeba se vyvarovat pití jiné než balené vody a pokud možno chránit se oči před vodním aerosolem.

Příznaky leptospirózy

Leptospiróza se může projevovat rozmanitě, dokonce může probíhat zcela skrytě tzn. inaparentně. Řada příznaků leptospirózy je stejná jako u jiných běžných infekčních onemocnění, takže je někdy obtížné stanovit správnou diagnózu.

Projevy onemocnění záleží na věku a zdravotním stavu, na typu bakterie, která organismus infikovala a množství mikrobů, které do těla proniklo. Leptospiróza může probíhat lehce s příznaky trvajícími jen několik dní, které velmi připomínají chřipku .

Obvyklý je ale dvoufázový průběh . (tzv. blaťácká popř. polní, žňová horečka). Po inkubační době (což je čas, který uplyne od doby nakažení k prvním projevům infekce) 1–2 týdny se rozvíjí první fáze nemoci. Je charakteristická, horečkou až 40°C se zimnicí a třesavkou, nemocný trpí krutými bolestmi hlavy a svalů (bolí hlavně svaly na zádech a lýtkách). Někdy se může objevit vyrážka, většinou během prvních dvou dnů.

Nemocný si stěžuje na bolesti břicha a nevolnost, která může vést až ke zvracení. Má poruchy nálady a vědomí, občas se mohou objevit i psychotické projevy – halucinace, změny osobnosti a sklon k násilí. Takto onemocnění probíhá 3–5 dní a náhle odejde.

Druhá fáze se někdy nemusí rozvinout, ale v případě závažné infekce se onemocnění po několika dnech znovu vrací s původními projevy, ke kterým se přidá bolest na hrudi a břicha, porucha funkce ledvin a změna psychického stavu. Dochází k tuhnutí šíje, nemocný zvrací. I když jde o závažné onemocnění, stačí přiměřená léčba a po několika týdnech je šance na vyléčení bez následků. Takovýto průběh mají leptospirózy vyvolané Leptospira grippotyphosa.

Jestliže je organismus napaden agresivnější formou leptospiry, kterou způsobuje Leptospira icterohaemorhagiae, onemocnění má rychlejší průběh. Příznaky jsou stejné, ale mají větší intenzitu. Rychle se rozvíjí postižení orgánů: jater (objevuje se žloutenka), ledvin (nemocný přestává močit, má zvýšené množství odpadních látek v krvi), dochází k poruše srážení krve, které má za následek krvácení z úst, pod spojivky, ze sliznic – krev se objevuje ve stolici, dochází ke krvácení z nosu. Takto probíhající leptospiróza se nazývá Weilova nemoc. Uvedený stav je velmi závažný, vyžaduje intenzivní léčbu v nemocnici.

Diagnostika leptospirózy

Onemocnění může být alespoň zpočátku zaměněno za chřipku. Lékař by měl vždy vědět, že jste se pohybovali v zátopových oblastech! Pro průkaz leptospirózy je nutné provést speciální laboratorní testy, vyšetřuje se hlavně funkce jater a ledvin, které jsou obvykle postiženy.

Léčba leptospirózy

Pro snížení horečky a úlevy od zimnice a třesavky se nasadí antipyretika, proti bolesti hlavy a svalů analgetika, součástí léčby jsou i antibiotika. Nemocný se léčí doma, potřebuje klid na lůžku, dostatečné množství tekutin.

Jestliže dojde k poškození orgánů (objevuje se žloutenka, nemocný přestává močit, mění se úroveň vědomí), musí být okamžitě přijat k léčbě do nemocnice, kde proběhne léčba antibiotiky.

Onemocnění, které proběhlo lehce, většinou nezanechá žádné následky. Mnohem delší doba rekonvalescence vás čeká po těžkém průběhu leptospirózy - během ní se musí upravit funkce některých orgánů, především pak jater, ledvin a srdce. Někdy se stává, že nemocní i po uzdravení trpí častými změnami nálad a depresí.

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 337 lidí

Mohlo by vás zajímat

Video: Jak zabránit vzniku atopického ekzému u dětí

V Evropě trpí atopickým ekzémem už každé páté dítě. Správnou prevencí lze jeho rozvoji zabránit. V rozhovoru s britským dermatologem prof. M. J. Corkem se dozvíte mnoho zajímavých a překvapivých informací o péči o dětskou pokožku.

Ultrazvuk bezbolestně odstraní děložní myomy

Ve Fakultní Tomayerově nemocnici v Praze odstraňují lékaři pacientkám děložní myomy bez narkózy a bez bolesti, za pomoci speciálního ultrazvuku, navigovaného magnetickou rezonancí.

Mobilní aplikace budou hlídat zdraví

Češi nechtějí být tlustí, líní a nemocní. Jen potřebují pomoci na cestě ke zdraví a změně životního stylu. Tuto pomoc nyní nově očekávají od internetu a mobilních aplikací, protože lékaři na jejich problémy nemají tolik času, kolik by si představovali. Vyplynulo to z průzkumu názorů mezi lidmi zajímajícími se zdraví, který v září 2013 realizoval portál o zdraví Ordinace.cz.

Čtěte pozorně příbalový leták, vyplatí se vám to

Jestli patříte mezi ty, kteří se nezdržují čtením příbalového letáku k lékům, mohlo by vás zajímat zamyšlení Mgr. Milana Klapetka, člena poradenského týmu Centra vzdělávání a poradenství Brno. Dozvíte se, proč byste si v něm měli najít podrobnosti například o vedlejším účinku.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.