aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Pozor na oči! Neuvěříte, se vám o vánočních svátcích může stát...

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 989x )

Pokojné svátky klidu a míru mohou vzít rychle za své, když místo zpívání koled u vánočního stromku skončíte na pohotovosti s poraněním oka. Vyprsknutý horký olej, střepy z ozdob nebo korková zátka vystřelená z lahve sektu přímo do zrakového orgánu... Jaké další nebezpečí očím hrozí a jak těmto pohromám předcházet, anebo alespoň minimalizovat jejich následky?

shutterstock.com

Předvánoční úklid může skončit nehodou

 „Před Vánoci jsem se jako každý rok pustila do velkého úklidu, včetně mytí oken. Přípravek na skla jsem pár měsíců nepoužila, a když jsem jej zamířila na okenní tabuli, po stisknutí se očekávané vystříknutí prostředku nedostavilo. Patrně se otvor ucpal prachem. Mě bohužel nenapadlo nic lepšího, než se podívat, kde je zádrhel. Otočila jsem tedy ústí k sobě, abych na něj viděla, a zmáčkla... V tu chvíli nečistota povolila a já si přímo do oka vystříkla pořádný proud přípravku! Pálilo to jako čert...“ vypráví padesátiletá Jarmila a dodává, že takovou hloupost už by nikdy neudělala.

Co tedy dělat, když se vám úklidový prostředek dostane do očí?

„Vypláchněte oči co největším množstvím vlažné vody, ale slabým proudem, od vnitřního koutku směrem ven,“ radí MUDr. Eva Jerhotová z Oční kliniky DuoVize Praha, jak reagovat bezprostředně po poleptání očí. Poté je nasnadě navštívit očního lékaře – a vezměte si s sebou lahev od onoho přípravku, kde je uvedeno chemické složení. Při předvánočním úklidu může dojít i k dalším kalamitám jako je podráždění spojivek chlórovými výpary z dezinfekčních přípravků, vniknutí prachových částí a jiných nečistot do oka... Neznamená to, že byste raději neměli uklízet – jen dbejte na prevenci a raději si při manipulaci s nebezpečnými chemikáliemi vezměte ochranné (nebo alespoň dioptrické) brýle.

Ohrozit zrak může i smažení kapra

„Bramborový salát už byl připravený, řízek nachystaný, zbývalo jej pouze pokapat citronem a mohlo se servírovat... Bohužel však rozpůlený žlutý citrus nasměroval svou kyselou střelu jiným směrem než k pokrmu – a mně strefil přímo do oka. Pečlivě nalíčené řasy i stíny po protření dokonaly zkázu – na fotkách mi to pak s rudým a nateklým okem opravdu moc slušelo,“ usmívá se dnes svému vánočnímu umu pětadvacetiletá Pavla. Naštěstí v tomto případě nejde o tak závažný úraz jako u chemikálií. 
Kyselina citronová může způsobit podráždění očí. Zpravidla se ale jedná o slabou koncentraci a malé množství. Mělo by stačit vypláchnout oko proudem studené vody, případně vykapat očními kapkami. Kdyby problémy nepřestaly, je nutné vyhledat lékaře,“ uvádí Eva Jerhotová. Podobně je třeba postupovat i v případě přenesení pálivých kořenících přípravků z prstů do oka. Závažnější případ může nastat při prsknutí horkého omastku během smažení kapra, anebo poškození oka příborem, což se stává zejména u dětí. Pak je vhodné na nic nečekat a zajet k lékaři. Je totiž možné, že byste na sklonku dne nespatřili nejen zlaté prasátko, ale postiženým okem byste neviděli vůbec nic...

Při přípravě vánočního stromečku dejte pozor na oči

„Pětiletá dcera nám pomáhala zdobit stromek, ale do věšení ozdob se pustila tak zbrkle, že zakopla, strom povalila a na jeho větve spadla natolik nešikovně, že se ostrým jehličím píchla do oka. Kvůli chvilce neopatrnosti jsme část Štědrého dne strávili návštěvou pohotovosti. Naštěstí vše dobře dopadlo a nejsou z toho trvalé následky,“ vzpomíná pětatřicetiletý Ondřej. V rodinách s malými dětmi a zvířaty je proto vhodné stromek ukotvit do zdi nebo ke stropu tak, aby nedošlo k jeho převržení. Pokud jde o výzdobu, je lepší použít ozdoby nerozbitné.
Poranění ostrým předmětem je velmi nebezpečné a zasažení oka jehlicí ze stromu zvlášť, protože může vést k dlouhodobým problémům v podobě zánětu rohovky. Poraněné oko vykapejte sterilizujícími očními kapkami a vyhledejte lékaře. Pokud se vám jehlice do oka zapíchne a zůstane v něm, nikdy se nesnažte vyjmout ji z oka sami. Zasažené oko pouze překryjte sterilním obvazem nebo kapesníkem a vyhledejte lékaře,“ popisuje oční lékařka Eva Jerhotová. Právě při přípravě vánočního stromku může dojít k řadě očních úrazů – při jeho seřezávání do stojanu a ořezávání větví lze zanést do oka piliny, třísky a úlomky dřeva, během zdobení můžete podráždit oko vniknutím umělého sněhu či třpytek. Obzvlášť nebezpečné jsou prasklé ozdoby. 
„U drobných střípků platí to samé, co u jehlic – pokud jsou střepy do oka zapíchnuté, nesnažte se je vytahovat, ale vyhledejte odbornou pomoc. Drobné třpytky v oku mohou vyvolat podráždění, je třeba vyplachovat proudem studené vody či borovou vodou,“ doplňuje Jerhotová.

Prskavky mohou být pro zrak nebezpečné

„Oko popálené od prskavky se většinou zahojí bez trvalých následků. Pokud je však popálenina hlubší a zasáhne střed rohovky, může mít za následek trvalé zhoršení zraku. Naopak ostré světlo, které střed prskavky vydává, by pro zrak nijak škodlivé být nemělo. Prskavka je totiž primárně vyráběna právě k tomu, aby se na ni lidé dívali. Vždy je ale důležité dodržovat takovou vzdálenost, aby oko nebylo zasaženo odlétávajícími jiskrami,“ doporučil Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Ván(oční) danajský dar

„Děti našly pod vánočním stromečkem spoustu dárků, mimo jiné také dětské pistolky. Samozřejmě se s nimi hned pustili do bitvy a starší syn zasáhl toho mladšího nábojem rovnou do oka. Vánoční nálada byla ta tam,“ popisuje čtyřicetiletá Martina.
Údery tupými předměty do oka můžete způsobit vnitřní zranění oka, či jeho pohmoždění,“ uvádí Jerhotová. Proto je třeba volit dárky s ohledem na věk dětí a již od počátku stanovit pravidla používání – například že střílet pistolkami se smí pouze na daný terč nebo že sportovní náčiní jako je tenisák a raketa patří ven a v interiéru může být nebezpečné. Velkou paseku mohu způsobit laserová ukazovátka, která by malým dětem vůbec neměla přijít do ruky.
Laserová ukazovátka mířená do očí mohou způsobit nezvratné změny na sítnici, v jehož důsledku hrozí trvalé poškození zraku,“ varuje oční specialistka.

Věděli jste, že...

  • ...více než 40 % lidí utrpí během Vánoc nějaké oční poranění?
  • ...minimálně třetina případů poranění oka připadá na děti?
  • ...muži utrpí úraz oka osmkrát častěji než ženy?
  • ...nejčastější příčinou zranění očí je nedostatečná korekce oční vady? „Třetina lidí s dioptrickou vadou mívá chvílemi rozostřené vidění, zhoršené vnímání hloubky prostoru a nedokáže pořádně odhadovat vzdálenosti,“ říká MUDr. Eva Jerhotová z oční kliniky DuoVize.
  • …rohovka je nejcitlivější částí těla?
  • …nejslabším místem oka jsou svalové úpony?
banner_ks_poradna.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Obáváte se cukrovky?

64%
36%
Zatím hlasovalo 153 lidí
reklama https://www.lekarna.cz/darky-pro-muze/?utm_source=ordinace&utm_medium=intext_scyscraper&utm_campaign=Vanoce_muzi

Mohlo by vás zajímat

REFRAKČNÍ VADY (krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus, presbyopie-vetchozrakost)

Mezi lidmi jsou refrakční vady spíš známé jako oční nebo optické vady.

Odchlípení, čili amoce sítnice

Sítnici si pro zjednodušení lze představit jako tenkou blanku, která je zevnitř v celém rozsahu přiložena ke stěně očního bulbu. Na její vnitřní plochu nasedá sklivec, což je rosolovitá hmota vyplňující větší část vnitřku oka.

Šedý zákal čili katarakta

Šedý zákal, odborně nazývaný katarakta, je onemocnění, při kterém dochází v důsledku degenerativních změn v oční čočce ke snížení její průchodnosti pro světelné paprsky a tím ke zhoršení její průhlednosti.

Ječné zrno

Ječné zrno je zánět mazové žlázky v očním víčku.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce