Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Prevence kýly

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 26757x )

Žádný způsob prevence kýly není absolutně spolehlivý. Kýla se může objevit u každého. Nejlepší způsob, jak kýle předcházet, je dbát o své zdraví.

shutterstock.com

Žádný způsob prevence kýly není absolutně spolehlivý. Kýla se může objevit u každého. Nejlepší způsob, jak kýle předcházet, je dbát o své zdraví a dále:

  • Dbát na správnou výživu. Ta vám pomůže předcházet zácpám, které mohou při tlačení na stolici zvyšovat námahu na břišní stěnu.
  • Díky správné výživě také budete mít zdravé svaly.
  • Nekouřit. Kouříte-li, přestaňte. Chronický kašel způsobený drážděním plic zvyšuje riziko vzniku kýly a po již prodělané kýle může způsobit recidivu.
  • Pravidelně provádět lehké cvičení, kterým si posílíte břišní svaly a dodáte jim pružnost.
  • Udržovat si zdravou váhu. Trpíte-li nadváhou, pokuste se trochu zhubnout, aby se snížil tlak na vaše břišní svaly.
  • Používat správné techniky zvedání předmětů a nezvedat předměty, které jsou pro vás příliš těžké.

Cvičení pro prevenci břišní kýly

Přemýšlíte, jakým způsobem byste mohli předcházet vzniku břišní kýly? Snažte se posilovat břišní svaly. Lehněte si na záda, pokrčte kolena a plochy chodidel položte na zem. Ramena držte na zemi, nadzvedněte hýždě a poté je zase položte. Cvik zopakujte desetkrát. Než začnete s jakýmkoli cvičebním programem, poraďte se s lékařem.
Upozornění: Již vzniklou kýlu nelze posilováním břišních svalů odstranit. Břišní cviky ji v důsledku zvýšeného nitrobřišního tlaku mohou dokonce zhoršit.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Diskuse k článku
Hana Matějková
2x

Dobrý den.Jsem po operaci kýly,která mi vznikla po operaci ledviny. Byla jsem upozorněna panem doktorem,že se mi kýla nejspíš znovu objeví a jelikož nemám pevnou břišní stěnu,voperovaná síťka nemá na čem držet. Nyní 2 měsíce po operaci kýla opět vylézá a i já ji nepříjemně pociťuji i když nepřetržitě nosím kýlní pás (i na spaní). Chci se optat,dá se s tím ještě něco dělat? Nemohu si na tento stav zvyknout. Děkuji za odpověď Matějková

Pavel Gaura
6x

Dobrý den, můj fyzioterapeut tvrdí, že kýle lze předejít cvičením jednoho konkrétního cviku na posílení pobřišnice + bránice (tedy nikoliv samotných břišních svalů) - cvik popíšu dále. Dokonce říká, že se pravidelným cvičením dá vyhnout operaci již vzniklé kýly. Nikde jsem o tomto bohužel nenašel jedinou informaci a ani nikdo z lékařů, kteří mě vyšetřovali, mi nic takového ani nenaznačil - všude, i na internetu, se člověk dozví, že jedinou možností je operace. Zatím to nemůžu potvrdit, ale po prvním týdnu cvičení už při průběžném dýchání krátkodobě (několik minut) udržím vědomě kýlu uvnitř i při náročnější aktivitě. Při sezení, v lehu nebo běžné chůzi mi to už jde prakticky po celý den (pokud si to tedy nezapomenu hlídat, k večeru už je to těžší kvůli únavě). Navíc už udržím zatnuté vnitřní svaly dlouhodobě (první dny to při hlubokém dýchání už po půl minutě docela bolelo, vydržel jsem pár minut několikrát během dne, a to si myslím, že jsem dlouhodobě ve slušné kondici). Myslíte si, že lze dlouhodobým cvičením tohoto cviku skutečně "vyléčit" kýlu? Operaci mám plánovanou až skoro za půl roku, takže to určitě hodlám zkusit vydržet, ale kdyby k tomu měl někdo více informací, třeba i na co si dát pozor, byl bych rád. Nejlépe někdo, komu se skutečně podařilo vyhnout se operaci. Samotný cvik: - leh na záda, mírně pokrčit nohy, cca 110 stupňů - prohnout záda hlavně v bedrech (tedy opak podsazení beder) - pak zatlačit hrudník zpět na podložku (bedra zůstanou nadzvednuta) - ramena srovnat od sebe, paže podél těla - ruce na boky - ukazovák shora, palec zespodu pro kontrolu nádechu/zatnutí břicha, případně rukou přidržovat kýlu, aby nevyhřezla - zatnout břicho, hlídat prohnutí beder a hrudník na podložce - hluboký nádech do všech částí spodního břicha , tj. do beder i do pupku, do podbřišku i boků břicha (představte si, že břicho+plíce je válec, který se musí všude naplnit vzduchem) - a hned plynule výdech při stále zatnutém břichu. Na konci nádechu/výdechu nezadržovat dech, ale plynule zase přejít do výdechu/nádechu, hlídat stále zatnuté břicho. Dýchání by mělo být plynulé - ze začátku je težké odhadnout, jak moc mít zatnuté břicho - když je to moc, nedá se pořádně nadechnout (anebo to bolí), když je to málo, tak to zase nemá efekt a kýla vyhřezne. Po natrénování správného zatnutí břicha vleže lze pokračovat v sedě opřený o dveře/zeď. A po zautomatizování lze pak i při chůzi a jakéholiv další činnosti, jen jke potřeba stále myslet na správně postavení beder, správné zatnutí břicha a průběžné dýchání, a hlídat rukou kýlu, aby při zatnutí nevyhřezávala.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 2. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Kýly

Vznik kýl souvisí s celkovou stavbou břišní stěny, která je tvořena směrem z vnitřní strany tenkou pobřišnicí, pevnými vazivovými vrstvami (fasciemi), svaly a vrstvami podkožního tuku a kůže, avšak v některých místech je již od narození břišní stěna u každého zeslabena a v těchto místech se pak kýly nejčastěji vyskytují.

Kýla

Kýla je vyklenutí pobřišnice vystýlající dutinu, které obsahuje tuk nebo střevní kličky, a který se vychlipuje skrze otvor nebo štěrbinu v břišní stěně, pánvi nebo v bránici (tzv. kýlní branku).

Kýla - banalita nebo skryté nebezpečí ?

Od první zmínky, jíž bylo vyobrazení léčby uskřinuté kýly v Chamurabiho zákoníku před 3700 lety se postoj k této banální afekci, otvoru ve stěně břišní, kterým vystupuje obsah břicha navenek pod kůži, nijak zásadně nezměnil.

Co je to laparoskopie?

Laparoskopickou metodiku lze obecně použít i při vyšetřování či operaci v jakékoliv tělní dutině. Jmenuje se pak samozřejmě jinak ale jedná se o stejný princip (např. artroskopie pro nitrokloubního výkony torakoskopie nebo videotorakoskopie (VTS) pro totéž v dutině hrudní, mediastinoskopie pro oblast mezihrudí, cystoskopie pro oblast močového měchýře apod.).

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce