Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Prevence kýly

Žádný způsob prevence kýly není absolutně spolehlivý. Kýla se může objevit u každého. Nejlepší způsob, jak kýle předcházet, je dbát o své zdraví. více ...

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Odpovědi
Hana Matějková
2x

Dobrý den.Jsem po operaci kýly,která mi vznikla po operaci ledviny. Byla jsem upozorněna panem doktorem,že se mi kýla nejspíš znovu objeví a jelikož nemám pevnou břišní stěnu,voperovaná síťka nemá na čem držet. Nyní 2 měsíce po operaci kýla opět vylézá a i já ji nepříjemně pociťuji i když nepřetržitě nosím kýlní pás (i na spaní). Chci se optat,dá se s tím ještě něco dělat? Nemohu si na tento stav zvyknout. Děkuji za odpověď Matějková

Pavel Gaura
6x

Dobrý den, můj fyzioterapeut tvrdí, že kýle lze předejít cvičením jednoho konkrétního cviku na posílení pobřišnice + bránice (tedy nikoliv samotných břišních svalů) - cvik popíšu dále. Dokonce říká, že se pravidelným cvičením dá vyhnout operaci již vzniklé kýly. Nikde jsem o tomto bohužel nenašel jedinou informaci a ani nikdo z lékařů, kteří mě vyšetřovali, mi nic takového ani nenaznačil - všude, i na internetu, se člověk dozví, že jedinou možností je operace. Zatím to nemůžu potvrdit, ale po prvním týdnu cvičení už při průběžném dýchání krátkodobě (několik minut) udržím vědomě kýlu uvnitř i při náročnější aktivitě. Při sezení, v lehu nebo běžné chůzi mi to už jde prakticky po celý den (pokud si to tedy nezapomenu hlídat, k večeru už je to těžší kvůli únavě). Navíc už udržím zatnuté vnitřní svaly dlouhodobě (první dny to při hlubokém dýchání už po půl minutě docela bolelo, vydržel jsem pár minut několikrát během dne, a to si myslím, že jsem dlouhodobě ve slušné kondici). Myslíte si, že lze dlouhodobým cvičením tohoto cviku skutečně "vyléčit" kýlu? Operaci mám plánovanou až skoro za půl roku, takže to určitě hodlám zkusit vydržet, ale kdyby k tomu měl někdo více informací, třeba i na co si dát pozor, byl bych rád. Nejlépe někdo, komu se skutečně podařilo vyhnout se operaci. Samotný cvik: - leh na záda, mírně pokrčit nohy, cca 110 stupňů - prohnout záda hlavně v bedrech (tedy opak podsazení beder) - pak zatlačit hrudník zpět na podložku (bedra zůstanou nadzvednuta) - ramena srovnat od sebe, paže podél těla - ruce na boky - ukazovák shora, palec zespodu pro kontrolu nádechu/zatnutí břicha, případně rukou přidržovat kýlu, aby nevyhřezla - zatnout břicho, hlídat prohnutí beder a hrudník na podložce - hluboký nádech do všech částí spodního břicha , tj. do beder i do pupku, do podbřišku i boků břicha (představte si, že břicho+plíce je válec, který se musí všude naplnit vzduchem) - a hned plynule výdech při stále zatnutém břichu. Na konci nádechu/výdechu nezadržovat dech, ale plynule zase přejít do výdechu/nádechu, hlídat stále zatnuté břicho. Dýchání by mělo být plynulé - ze začátku je težké odhadnout, jak moc mít zatnuté břicho - když je to moc, nedá se pořádně nadechnout (anebo to bolí), když je to málo, tak to zase nemá efekt a kýla vyhřezne. Po natrénování správného zatnutí břicha vleže lze pokračovat v sedě opřený o dveře/zeď. A po zautomatizování lze pak i při chůzi a jakéholiv další činnosti, jen jke potřeba stále myslet na správně postavení beder, správné zatnutí břicha a průběžné dýchání, a hlídat rukou kýlu, aby při zatnutí nevyhřezávala.

Přidat nový komentář

Mohlo by vás zajímat

První gynekologická prohlídka - co vás čeká?

Každá dívka by měla první gynekologické vyšetření absolvovat ještě před zahájením sexuálního života, a to i když nemá žádné problémy.

Ponocování vede ke zdravotním a sociálním obtížím

V poslední době zaznamenávají lékaři u nás i ve světě stále častější výskyt zpožděné spánkové fáze. Ponocování se týká nejen dospělých, ale v současnosti také dětí a mladistvých.

Výlet do Telče

Výlet do Telče.... Zuzana Lamačová

Pandemie negativně ovlivnila duševní zdraví. Pojišťovny přispívají na psychology

V obtížné covidové době stoupl výskyt duševních onemocnění, a rychlé rozpoznání a řešení těchto obtíží je zásadním krokem pro prevenci. I proto se rozhodly některé tuzemské zdravotní pojišťovny nabídnout klientům příspěvky na psychoterapie.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce