Inzerce

Příznaky hemofilie - hlavním projevem je nezvykle dlouhé krvácení

14. června 2018, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 2665x

Diagnózu této nemoci je dnes možné potvrdit velmi brzy, a to i u ještě nenarozeného miminka. Na druhou stranu ale choroba nemusí být odhalena během celého života nemocného, pokud jde „jen“ o její lehkou formu. Ta se totiž často projeví pouze po závažnějším úraze nebo během chirurgického zákroku, kdy ovšem může znamenat velmi nepříjemné komplikace. Těžká forma onemocnění však na své odhalení obvykle nenechá dlouho čekat. Krvácivé projevy se totiž pravděpodobně objeví už během prvního roku dítěte.

foto: shutterstock.com

Hemofilie je vzácná porucha, při níž vaše krev normálně neztuhne, protože postrádá dostatečné množství bílkovin srážejících krev (faktory srážení krve). Pokud trpíte hemofilií, můžete po úraze krvácet po delší dobu, než kdyby se vaše krev normálně srážela. Malé řezy obvykle nejsou příliš problémové. Větším zdravotním problémem je hluboké krvácení ve vašem těle, zejména v kolenou, kotnících a loktech. Toto vnitřní krvácení může poškodit vaše orgány a tkáně a může být život ohrožující.

Rozsah a intenzita krvácení závisí na hladině deficitního srážecího faktoru

 • Lehká hemofilie - krvácení po poranění, operaci, ne spontánně,
 • Středně těžká - krvácení po nepatrném úrazu, poranění, může docházet i ke spontánnímu krvácení,
 • Těžká hemofilie - časté spontánní krvácení bez jakékoliv příčiny.

Hemofilie je dědičná (genetická) porucha. Přesto asi 30 procent lidí s hemofilií nemá žádnou poruchu v rodinné anamnéze. U těchto lidí se vyskytuje neočekávaná změna (spontánní mutace) v jednom z genů spojených s hemofilií. Hemofilie se téměř vždy vyskytuje u chlapců a předává se z matky na syna skrze jeden z mateřských genů. Většina žen s defektním genem je prostě nosičem a nemá žádné příznaky hemofilie. Někteří nosiči mohou zaznamenat příznaky krvácení, pokud jsou jejich faktory srážení mírně sníženy. Léčba zahrnuje pravidelnou náhradu specifického faktoru srážení, který je snížen.

Onemocnění se obvykle diagnostikuje již v prvním roce života. Prenatální diagnostika se provádí od 10. týdne těhotenství odběrem buněk choriových klků a genetickou analýzou jejich DNA. Svědčí-li nález pro to, že syn bude trpět hemofilií, odebírá se o cca 8 týdnů později pupečníková krev ke zjištění aktivity srážecího faktoru a stanovení závažnosti hemofilie.

Získaná hemofilie

Získaná hemofilie se vyskytuje vzácně. Stejně ale jako jiné formy tohoto onemocnění způsobuje krvácení – s tím rozdílem, že není dědičná a může se objevit prakticky kdykoliv v průběhu života. Na rozdíl od vrozené hemofilie mohou získanou formou onemocnět i ženy.

Jedná se o autoimunitní onemocnění, kdy imunitní systém nedokáže rozpoznat struktury tělu vlastní a tvoří proti nim protilátky – inhibitory. Příznaky se příliš neliší od vrozeného typu této nemoci. Většina lidí se získanou hemofilií je postižena krvácením do kůže, svalů a dalších měkkých tkání (vazivo, šlachy) a sliznic. Zasaženy mohou být i vnitřní orgány. Krvácení do kloubů je však vzácné.

Příznaky hemofilie

Příznaky hemofilie se liší v závislosti na hladině deficitního srážecího faktoru. Pokud je hladina srážejícího faktoru mírně snížena, můžete krvácet pouze po operaci nebo úrazech, pokud je váš nedostatek závažný, může dojít k spontánnímu krvácení.

Nejčastějším projevy u dětí:

 • snadná tvorba modřin, jakmile se dítě začne více pohybovat,
 • výraznější krvácení v místě vpichu po očkování nebo po odběru krve,
 • nápadné krvácení při prořezávání zoubků.
 • u kojenců nevysvětlitelná podrážděnost

Mezi další příznaky hemofilie, které mohou na chorobu upozornit během celého života, patří:

 • časté krvácení z nosu bez příčiny
 • nevysvětlitelné hematomy (snadná a častá tvorba modřin)
 • zvýšené krvácení po stomatologických zákrocích, injekcích či jiných malých výkonech
 • bolesti a otoky kloubů
 • břišní krvácení
 • přítomnost krve ve stolici nebo moči
 • chudokrevnost způsobená větší ztrátou krve,
 • poškození nervů způsobené krvácením do svalů v místech, kde nervy procházejí.
 • spontánní krvácení bez příčiny

Zatímco vnější krvácení po otevřených úrazech je jasně patrné, spontánní krvácení obvykle probíhá uvnitř těla. Nejčastěji se objevuje krvácení do kloubů (hlavně kolenních a hlezeních), ale může dojít i ke krvácení do svalů, do trávicího traktu nebo do měkkých tkání v okolí dýchacích cest.

Spontánní krvácení do kloubu se projevuje:

 • silnou bolestí a napětím v postiženém kloubu,
 • otokem kloubu,
 • omezením pohyblivosti v kloubu.

Každé krvácení totiž kloub poškozuje, vyvolává v něm zánět a zvyšuje náchylnost k dalšímu krvácení. Opakovaná krvácení v kloubu vyvolávají nevratné změny, deformace a trvalé snížení pohyblivosti.

Léčba hemofilie

Základem léčby hemofilie, dědičné poruchy krvetvorby, je nitrožilní podání srážecího faktoru. Léčba se nastavuje individuálně podle tíže onemocnění. U lidí s těžkou formou hemofilie se využívá profylaxe.

Komplikace hemofilie mohou zahrnovat:

 • Hluboké vnitřní krvácení: Krvácení, které se vyskytuje v hlubokém svalu, může způsobit zvětšení končetin. Otok může přitlačit nervy a způsobit necitlivost nebo bolest.
 • Poškození kloubů: Vnitřní krvácení může také vyvolat tlak na vaše klouby, což způsobuje silnou bolest. Neočekávané, časté vnitřní krvácení může způsobit artritidu nebo zničení kloubu.
 • Infekce: U lidí s hemofilií je větší pravděpodobnost, že budou potřebovat krevní transfúzi, čímž se zvyšuje riziko příjmu kontaminovaných krevních produktů. Krevní produkty jsou dnes však bezpečnější, zejména kvůli screeningu darované krve na hepatitidu a HIV.
 • Nežádoucí reakce na léčbu faktoru srážení: U některých lidí s hemofilií má imunitní systém negativní reakci na koagulační faktory používané k léčbě krvácení. Když se to stane, imunitní systém produkuje bílkoviny (známé jako inhibitory), které deaktivují faktory srážlivosti, čímž je léčba méně účinná.

Zdroj: www.mayoclinic.com , zdravi.euro.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Co považujete za nejvhodnější způsob podpory posílení imunity dítěte?
Zatím hlasovalo 278 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • Jana (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 21. září 2019, 12:10:36

  Ahoj Eli moc ti preju vnouce. S nima je hned vše lepší. Taky jsem je tu měla na noc s nima… Diskutovat

 • lussyB (Hubnutí) 21. září 2019, 22:42:31

  Co vyzkoušet nějaký koktejl na hubnutí? Já s tím mám super zkušenosti.  Diskutovat

 • Dana (Chronická rýma/ráno+ucpávání 1 dírky+suchá nos.sliznice) 22. září 2019, 10:34:40

  Ilono a dělá se i pro děti do 1 roku? Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.