Inzerce https://www.lekarna.cz/pripravte-se-na-leto/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=pripravte-se-na-leto

Příznaky osteoporózy: Jaké potíže by Vás měli varovat a přimět k návštěvě lékaře?

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 8095x )

Osteoporóze se „tichý zloděj“ nepřezdívá náhodou. Lidé přehlížejí počínající příznaky, a proto se většinou diagnostikuje, až při vážnějších obtížích jako jsou zlomeniny. Není to však nemoc, kterou lze poznat jen podle typický příznaků. Přesto však některé potíže mohou být vodítkem pro správnou a včasnou diagnózu.

shutterstock.com

Řídnutí kostí je obvykle bezpříznakové, jindy můžete mít jen necharakteristické bolesti v zádech (například bolest mezi lopatkami při dlouhém stání). Bolest se zpočátku objeví při delším stání, chůzi do schodů, při oblékání, zavazování tkaniček nebo zvedání z lehu. Později ji už vyvolá i sebemenší pohyb.

Čtěte také: Na řídnutí kostí se u mužů, ale i u žen, přichází zbytečně pozdě

Velmi varovnými jsou často přehlížené, ale velmi bolestivé zlomeniny předloktí nebo obratlů. U žen k nim může dojít už před 60. rokem věku.  Každý člověk, který takovou zlomeninu utrpí, by měl být velmi podrobně vyšetřen, aby se vyloučilo, že příčinou zlomeniny byla osteoporóza. Nejčastěji se lámou obratle v dolní části hrudní páteře a v horní části bederní páteře. Zlomenina (stlačení) obratle se může projevit náhlou a prudkou bolestí vystřelující do hrudníku, břicha či nohou. Někdy však zlomenina nevyvolá typické příznaky. Proto jen třetina lidí postižených zlomeninou obratle vyhledá po úrazu lékařské ošetření. Zlomeniny obratlů postupně vedou ke zmenšení a nahrbení postavy, k omezení pohyblivosti, k dechové nedostatečnosti a potížím s udržením rovnováhy. Pokud tedy víte, že jste dříve měřil (nebo měřila) alespoň o 4 centimetry více, pomyslete na osteoporózu s možným poškozením obratle a požádejte o odborné vyšetření. Moderními denzitometry lze zobrazit a posoudit tvar většiny obratlů a rozhodnout o nutnosti dělat rentgenové vyšetření páteře. Pro pacienta znamená vyšetření denzitometrem 100x nižší radiační zátěž než při klasickém rentgenovém vyšetření.

Čtěte také: Denzitometrie - vyšetření kvality kostí

Test k výpočtu rizika osteoporózy:

Na otázky odpovídejte ano – ne.

  1. Utrpěl některý z Vašich rodičů zlomeninu krčku stehenní kosti v důsledku malého násilí nebo pádu?
  2. Utrpěl/a jste Vy nějakou zlomeninu následkem malého násilí nebo pádu?
  3. Užíval/a jste někdy celkově kortikosteroidy (prednison apod.) po dobu delší než 3 měsíce?
  4. Snížila se Vaše tělesná výška o více než tři centimetry?
  5. Pijete často přes míru?
  6. Kouříte více než dvacet cigaret denně?
  7. Trpíte častými průjmy (při onemocnění zažívacího traktu, jako je celiakie nebo Crohnova choroba)?
  8. Pro ženy: Nastala u Vás menopauza (přechod) před 45. rokem věku?
  9. Pro ženy: Přestala jste někdy menstruovat na dobu delší než 12 měsíců z jiného důvodu než je těhotenství nebo menopauza?
  10. Pro muže: Trpěl jste někdy impotencí, ztrátou libida nebo jinými příznaky snížené hladiny testosteronu?

Vyhodnocení:

Pokud jste na otázky odpověděl/a převážně „ano“, neznamená to ještě, že máte osteoporózu. Diagnózu této nemoci může stanovit pouze lékař na základě vyšetření včetně denzitometrie skeletu.
Doporučujeme Vám, abyste se o výsledku tohoto testu poradili se svým gynekologem nebo praktickým lékařem, který rozhodne, zda je nutné nějaké další vyšetření. Máme pro Vás jednu dobrou zprávu - osteoporózu lze dobře diagnostikovat a je léčitelná. Vhodnou změnou životosprávy můžete také riziko osteoporózy významně snížit.

Čtěte také: Význam pohybové aktivity v prevenci a léčbě osteoporózy

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Fakta a mýty o osteoporóze

Osteoporóza je nemoc starých lidí. Následky osteoporózy se v naprosté většině projevují až v pozdějším věku, kdy je stupeň odvápnění (demineralizace) kosti již pokročilý. Je nutno mít na paměti, že základ pro dostatečnou mineralizaci kostí se vytváří vlastně již v období dospívání.

Desatero v boji proti osteoporóze

Náš seriál o osteoporóze zakončíme praktickými radami, jak omezit riziko vzniku osteoporózy.

Osteoporóza

Osteoporóza je syndrom, provázející řadu onemocnění nebo se vyskytuje samostatně. Je definovaná úbytkem kostní hmoty, strukturálními změnami kostní tkáně a zvýšenou náklonností ke zlomeninám, které jsou její hlavní komplikací.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce