Inzerce https://www.lekarna.cz/specialni-nabidka/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=specialni-nabidka

Vši - noční můra maminek

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 6436x )

S novým školním rokem přichází i noční můra maminek a tou jsou vši. Ve školách a školkách se opakovaně objevují a děti chodí domů s notýsky s varováním.

shutterstock.com

Jak poznám, že má dítě vši

Děti, které mají vši, bývají neklidné, nepozorné, často se škrábou v hlavě a bývají ospalé. Na pokožce ve vlasech se můžou objevit rozedřená místa a boláky. Nejčastějším příznakem bývá svědění pokožky a její neustále škrábání. To způsobuje prolézání vší mezi vlasy, nejčastěji se tak děje po ulehnutí dětí do postele. Pouhým pohledem můžete ve hlavě dětí najít dospělou veš a hnidy.

Co dělat při nálezu vší

V první řadě je nutné tuto informaci okamžitě nahlásit do školního či předškolního zařízení – to má za povinnost informovat potom co nejdříve rodiče ostatních dětí

Dítě by nemělo navštěvovat školní nebo předškolní zařízení do té doby, než se těchto potvůrek zcela zbaví, a to i včetně hnid. Nutností samozřejmě je, že se stejně budou chovat i ostatní rodiče, což je ale někdy problém. Dále je nutné zkontrolovat, zda se vši či hnidy nevyskytují i u dalších členů domácnosti, i lidí či dětí, se kterými dítě přišlo do styku během posledních dvou dnů.

Důležité je vysvětlit dítěti, že veš může chytit každý a že se nejedná o žádnou potupnou událost.

Jak se zbavit vší

Při likvidaci vší z hlavy je velmi důležitá dostatečná trpělivost. Nečekejte zázraky po jediném použití speciálních přípravků. Chce to vytrvat.

Zajděte do lékárny a pořiďte si odvšivovací přípravek, který použijte přesně dle návodu. Návod čtěte důkladně, ať víte, jak přesně postupovat, aby byl přípravek skutečně účinný. Na příbalovém letáku bývá uvedeno také to, za jak dlouho je potřeba odvšivení s tímto přípravkem opět opakovat v případě, že se napoprvé nepodaří všechny vši a jejich hnidy odstranit. Zpravidla se použití odvšivovacího přípravku opakuje po sedmi až dvanácti dnech. I když se domníváte, že ve vlasech již žádné vši po prvním použití přípravku nejsou, pro jistotu byste vždy měli provést i druhé odvšivení s tímto přípravkem a to dříve než za jeden týden.

Zbavte vlasy všech hnid. I přesto že se Vám zdají všechny hnidy mrtvé, může se mezi nimi objevit i některá dosud živá, která když se vylíhne, můžete za pár dnů opět začít s kompletním odvšivováním. Dostaňte z vlasů všechny mrtvé parazity. Před jejich mechanickým odstraněním vždy namočte vlasy. Po suchých vlasech se totiž vším dobře leze, dokážou mezi nimi kličkovat a úspěšně se vyhýbají hřebenu. Pro prvotní odstranění vší je možné použít hustý hřeben, který nese název všiváček. Před použitím tohoto hřebene umyjte vlasy octovou vodou. Pod vyčesávané vlasy si dejte bílý papír, díky němuž budete mít přehled o počtu padajících parazitů. Hřebenem se ale nemusí podařit zachytit všechny vší vajíčka. Po vyčesání tedy důkladně zkontrolujte celou hlavu a ručně vytáhněte zbývající hnidy. Jde zpravidla o zdlouhavou práci, ale je to nezbytné pro úspěšné odstranění všech vší a jejich vajíček.

Dalším vhodným nástrojem pro vyčesávání hnid je elektrický hřeben je elektrický hřeben.  

Důležité je důkladně vyprat veškeré textilie, včetně polštářů, peřin apod., se kterými dětmi přišly do styku. Hřebeny a kartáče ošetříme dezinfekčními přípravky.

To, jak byla Vaše léčba účinná, pravidelně kontrolujte a ověřujte důkladnou prohlídkou vlasů.

Co když odvšivení nezabere?

Jestliže Vaše odvšivení nezabralo, pak je pravděpodobné, že jste použili preparát, na který si vši již vybudovali odolnost. Možná jste pouze nedodrželi předepsaný postup. Myslete také na to, že samotný odvšivovací prostředek nepomůže, pokud následně hnidy mechanicky z vlasů nedostanete buď rukou, nebo hřebenem.

Prevence

Jedinou prevencí proti vším jsou časté prohlídky vlasů. Pokud dítě chodí do školy, kde se vši vyskytují, je nutné prohlížet vlasy každý den. Na trhu jsou i repelenty, které slibují, že ochrání dítě v "zavšiveném" kolektivu například po dobu 48 hodin. Jde však o kosmetické přípravky bez statutu léčiv, a jejich účinky tedy nemusí být klinicky ověřeny. Mohou však dobře posloužit jako jeden z článků prevence spolu s důslednými prohlídkami. Jako repelent podle některých zkušeností funguje i šampon proti lupům s olejem čajovníku australského (tea tree oil). Vůně čajovníku má vši odpuzovat. Šampon se doporučuje nechat alespoň deset minut působit a mýt vlasy po třech dnech.

Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Potýká se někdo z vaší rodiny s Alzheimerovou chorobou?

36%
64%
Zatím hlasovalo 33 lidí

Mohlo by vás zajímat

Užívání vitamínu B12

Jak dlouho lze nepřetržitě užívat vitamín B12? Mohu se jím případně předávkovat?

Šilhání u dětí je třeba začít léčit co nejdřív

Šilhání neboli strabismus je oční vada, kdy oči nesledují pozorovaný předmět rovnoběžně, ale jedno nebo střídavě obě oči se stáčí jiným směrem. I když je šilhání kosmetickým problémem a je zpravidla na první pohled vidět, mnohem závažnější je, že následkem této vady může dojít k trvalé ztrátě zrakové ostrosti a dalším očním potížím. Šilhání je proto nutné co nejdříve odstranit.

Vrácení přeplatku na doplatcích za léky

Kupujete léky na předpis, na které musíte doplácet? Pokud utratíte více, než určuje zákonný limit, zdravotní pojišťovny vám peníze pošlou zpátky. Přeplatky za léky vrací zdravotní pojišťovny čtyřikrát do roka. Výplatu si klienti hlídat nemusí, pojišťovny to dělají automaticky. Přesto by si lidé měli zkontrolovat, jestli má pojišťovna k dispozici aktuální údaje, včetně adresy a bankovního účtu.

Lékový záznam: seznam všech léků, které vám lékaři předepisují

Přehledem všech vystavených eReceptů a vydaných léčivých přípravků konkrétnímu pacientovi je tzv. lékový záznam pacienta. Lékový záznam funguje na principu opt – out, tzn. automatického sdílení s lékaři a lékárníky, s cílem chránit zdraví pacienta před poškozením špatnou kombinací léků.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce