Inzerce

První pomoc při krvácení z nosu a trávicího ústrojí

(MUDr. Stanislav Machart | přečteno: 82151x )

Krvácení z nosu je v naprosté většině případů nevinnou příhodou, která nevyžaduje odborný zásah. Vzniká samovolně, při různých typech onemocněn, nebo při úrazu.

shutterstock.com

Krvácení z nosu je v naprosté většině případů (80 %) nevinnou příhodou, která nevyžaduje odborný zásah. Vzniká samovolně (více u žen), při různých typech onemocnění (vysoký krevní tlak), nebo při úrazu (úder pěstí do nosu při řešení problémů - obě pohlaví, více muži). I když se krvácení většinou zastaví samo, při dodržení následujících doporučení můžeme krvácení zkrátit. Jsou však také krvácení silná a obtížně stavitelná, která si vyžádají odborné ošetření. Příznaky vyplývají z názvu.

První pomoc:

 • Posadit postiženého s lehce předkloněnou hlavou.
 • Vyzvat postiženého, aby dýchal ústy a stiskl si krvácející nosní dírku kapesníkem namočeným ve studené vodě. Studený obklad položte postiženému na zátylek.
 • Nezastaví-li se krvácení do 10 minut je nutno postiženého odeslat k odbornému ošetření (ORL). Odborné ošetření vyhledáme rovnou i v případě u osob, které trpí poruchou krevní srážlivosti.
 • Po zastavení krvácení ponecháme postiženého v klidu.

Krvácení z trávicího ústrojí

Projeví se zvracením krve nebo natrávené krve (vzhled kávové sedliny), krví ve stolici (stolice má vzhled dehtu nebo je s příměsí čerstvé krve) - je nutné vyloučit borůvky v jídelníčku. Krvácení může mít prudký průběh a ohrožovat nemocného přímo na životě. K tomuto typu krvácení disponují nemocní s vředovou chorobou, nádory trávicího ústrojí, nebo s krvácivými chorobami.

První pomoc:

 • Uložit nemocného na bok s podloženou horní částí těla
 • Nemocného sledovat, při bezvědomí zajistit A+B+C a oživování
 • Okamžitý transport k odborné pomoci

Krvácení z plic

Vzniká při plicních nádorech, při tuberkulóze, nebo po úrazu hrudníku. Nemocný vykašlává jasně červenou mnohdy zpěněnou krev.

První pomoc:

 • Nemocného uložit do stabilizované polohy, aby krev mohla odtékat z dýchacích cest.
 • Studené obklady na hrudník.
 • Při bezvědomí A+B+C -- oživování.
 • Okamžitý transport k odbornému ošetření.

Vnitřní krvácení

Mluvíme-li o krvácení, je nutné se zmínit o krvácení vnitřním. Jedná se o velmi těžko rozpoznatelnou formu krvácení, neboť při tomto způsobu krvácení krev zřídkakdy vidíme. Na vnitřní krvácení musíme myslet především při jakémkoliv úrazu i když se nám zdá, že násilí, které podstoupil zraněný, nebylo zase až tak veliké. V tomto případě mluvíme o úrazovém vnitřním krvácení.

Zdroj neúrazového vnitřního krvácení bývá rozmanitý. Ke krvácení dochází bez jakékoliv vnější příčiny a zdroj krvácení může být v jícnu (jícnové varixy), v žaludku nebo dvanáctníku (vřed), ve střevech, v plicích v močových cestách a v mozku. Ke krvácení může dojít i u žen při náhlých příhodách gynekologického charakteru.

Příznaky jsou velmi rozmanité a závisí především na prudkosti krvácení.

 • Při prudkém krvácení dochází k náhlému nevysvětlitelnému zhoršení stavu. Vzniká bledost, studený pot, zrychlený puls, pokles tlaku (pokud si někdo sám tlak kontroluje). Může být prudká bolest v místě krvácení (hruď, břicho, hlava). Příznaky se mohou prohlubovat do poruch vědomí až bezvědomí a šokového stavu.
 • Při plíživém krvácení mohou příznaky úplně chybět, nebo postižený dlouhodobě nevysvětlitelně chřadne.

První pomoc:

 • U bezvědomých zajistíme A+B+C (viz kapitolu o oživování)
 • U postižených při vědomí postiženého uložíme do stabilizované polohy a zklidníme.
 • Ošetříme případná další závažná poranění.
 • Rychlý transport do nemocnice bývá u prudkého krvácení život zachraňující.

Vnitřní krvácení je velmi závažná skutečnost a postižený může být přímo ohrožen na životě. Včasný transport k odborné pomoci bývá otázkou života.

Věděli byste nyní, jak zastavit krvácení? Napište nám do diskuse nebo na mailu redakce@ordinace.cz.

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce
Inzerce https://www.provasesrdce.cz/?utm_source=ordinace_cz&utm_medium=square&utm_campaign=fibrilace

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Necháte se letos raději očkovat proti chřipce a/nebo pneumokokové infekci?

Zatím hlasovalo 282 lidí

Mohlo by vás zajímat

Prevence a první pomoc při psím kousnutí

Psi komunikují se svým okolím pouze tím, co mají k dispozici - svým tělem, rozsahem různých zvuků a svými zuby.

Co dělat při podezření na otravu

Dětem ochutnávajícím svět se můžou dostat do pusy i jedy. Jsou všude kolem nás – v čisticích prostředcích, okrasných rostlinách, domácích lékárničkách… Přesto, že podle výsledků ankety by celá třetina čtenářů našeho webu jako první při otravě vyvolala zvracení, jsou případy, kdy právě zvracení může způsobit daleko větší škody než samotná otrava.

První pomoc při tonutí

Tonutí ve vodě je jedno z největších nebezpečí při letních radovánkách. Příčinou může být podcenění sil nebo náhlá křeč svalu. Tonutí je akutní dechová nedostatečnost vyvolaná dušením při neprůchodnosti dýchacích cest s následným těžkým poškozením funkce plic.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.