Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

První pomoc při krvácení z nosu a trávicího ústrojí

(MUDr. Stanislav Machart | přečteno: 83693x )

Krvácení z nosu je v naprosté většině případů nevinnou příhodou, která nevyžaduje odborný zásah. Vzniká samovolně, při různých typech onemocněn, nebo při úrazu.

shutterstock.com

Krvácení z nosu je v naprosté většině případů (80 %) nevinnou příhodou, která nevyžaduje odborný zásah. Vzniká samovolně (více u žen), při různých typech onemocnění (vysoký krevní tlak), nebo při úrazu (úder pěstí do nosu při řešení problémů - obě pohlaví, více muži). I když se krvácení většinou zastaví samo, při dodržení následujících doporučení můžeme krvácení zkrátit. Jsou však také krvácení silná a obtížně stavitelná, která si vyžádají odborné ošetření. Příznaky vyplývají z názvu.

První pomoc:

 • Posadit postiženého s lehce předkloněnou hlavou.
 • Vyzvat postiženého, aby dýchal ústy a stiskl si krvácející nosní dírku kapesníkem namočeným ve studené vodě. Studený obklad položte postiženému na zátylek.
 • Nezastaví-li se krvácení do 10 minut je nutno postiženého odeslat k odbornému ošetření (ORL). Odborné ošetření vyhledáme rovnou i v případě u osob, které trpí poruchou krevní srážlivosti.
 • Po zastavení krvácení ponecháme postiženého v klidu.

Krvácení z trávicího ústrojí

Projeví se zvracením krve nebo natrávené krve (vzhled kávové sedliny), krví ve stolici (stolice má vzhled dehtu nebo je s příměsí čerstvé krve) - je nutné vyloučit borůvky v jídelníčku. Krvácení může mít prudký průběh a ohrožovat nemocného přímo na životě. K tomuto typu krvácení disponují nemocní s vředovou chorobou, nádory trávicího ústrojí, nebo s krvácivými chorobami.

První pomoc:

 • Uložit nemocného na bok s podloženou horní částí těla
 • Nemocného sledovat, při bezvědomí zajistit A+B+C a oživování
 • Okamžitý transport k odborné pomoci

Krvácení z plic

Vzniká při plicních nádorech, při tuberkulóze, nebo po úrazu hrudníku. Nemocný vykašlává jasně červenou mnohdy zpěněnou krev.

První pomoc:

 • Nemocného uložit do stabilizované polohy, aby krev mohla odtékat z dýchacích cest.
 • Studené obklady na hrudník.
 • Při bezvědomí A+B+C -- oživování.
 • Okamžitý transport k odbornému ošetření.

Vnitřní krvácení

Mluvíme-li o krvácení, je nutné se zmínit o krvácení vnitřním. Jedná se o velmi těžko rozpoznatelnou formu krvácení, neboť při tomto způsobu krvácení krev zřídkakdy vidíme. Na vnitřní krvácení musíme myslet především při jakémkoliv úrazu i když se nám zdá, že násilí, které podstoupil zraněný, nebylo zase až tak veliké. V tomto případě mluvíme o úrazovém vnitřním krvácení.

Zdroj neúrazového vnitřního krvácení bývá rozmanitý. Ke krvácení dochází bez jakékoliv vnější příčiny a zdroj krvácení může být v jícnu (jícnové varixy), v žaludku nebo dvanáctníku (vřed), ve střevech, v plicích v močových cestách a v mozku. Ke krvácení může dojít i u žen při náhlých příhodách gynekologického charakteru.

Příznaky jsou velmi rozmanité a závisí především na prudkosti krvácení.

 • Při prudkém krvácení dochází k náhlému nevysvětlitelnému zhoršení stavu. Vzniká bledost, studený pot, zrychlený puls, pokles tlaku (pokud si někdo sám tlak kontroluje). Může být prudká bolest v místě krvácení (hruď, břicho, hlava). Příznaky se mohou prohlubovat do poruch vědomí až bezvědomí a šokového stavu.
 • Při plíživém krvácení mohou příznaky úplně chybět, nebo postižený dlouhodobě nevysvětlitelně chřadne.

První pomoc:

 • U bezvědomých zajistíme A+B+C (viz kapitolu o oživování)
 • U postižených při vědomí postiženého uložíme do stabilizované polohy a zklidníme.
 • Ošetříme případná další závažná poranění.
 • Rychlý transport do nemocnice bývá u prudkého krvácení život zachraňující.

Vnitřní krvácení je velmi závažná skutečnost a postižený může být přímo ohrožen na životě. Včasný transport k odborné pomoci bývá otázkou života.

Věděli byste nyní, jak zastavit krvácení? Napište nám do diskuse nebo na mailu [email protected].

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Obecné zásady první pomoci

Cílem této první pomoci je pomoci ohroženému tak, abychom předešli komplikacím a zmírnili následky poranění nebo postižení.

Boj o přežití aneb několik slov úvodem

Zatímco zvířata přicházejí v průměru až o 80 % svého potomstva, člověku se naopak podaří vychovat 70-80 % svých dětí.

Oživování - obecné zásady

Věděli byste si rady v případě, že by někdo potřeboval oživovat? MUDr. Stanislav Machart vám znovu poradí, jak se chovat a na co nezapomenout.

První pomoc - defibrilace

Při podezření na zástavu oběhu krve (náhlé bezvědomí, zástava dechu, nehmatné pulzace na tepnách krku) je nutno ihned zahájit resuscitaci stlačováním hrudníku a dýcháním z úst do úst.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce