Inzerce

První pomoc při krvácení z nosu a trávicího ústrojí

aktualizováno 27. srpna 2012, MUDr. Stanislav Machart   |   přečteno: 80524x

Krvácení z nosu je v naprosté většině případů nevinnou příhodou, která nevyžaduje odborný zásah. Vzniká samovolně, při různých typech onemocněn, nebo při úrazu.

foto: shutterstock.com

Krvácení z nosu je v naprosté většině případů (80 %) nevinnou příhodou, která nevyžaduje odborný zásah. Vzniká samovolně (více u žen), při různých typech onemocnění (vysoký krevní tlak), nebo při úrazu (úder pěstí do nosu při řešení problémů - obě pohlaví, více muži). I když se krvácení většinou zastaví samo, při dodržení následujících doporučení můžeme krvácení zkrátit. Jsou však také krvácení silná a obtížně stavitelná, která si vyžádají odborné ošetření. Příznaky vyplývají z názvu.

http://www.ordinace.cz/clanek/prohlaseni-a-ochrana-osobnich-udaju/

První pomoc:

 • Posadit postiženého s lehce předkloněnou hlavou.
 • Vyzvat postiženého, aby dýchal ústy a stiskl si krvácející nosní dírku kapesníkem namočeným ve studené vodě. Studený obklad položte postiženému na zátylek.
 • Nezastaví-li se krvácení do 10 minut je nutno postiženého odeslat k odbornému ošetření (ORL). Odborné ošetření vyhledáme rovnou i v případě u osob, které trpí poruchou krevní srážlivosti.
 • Po zastavení krvácení ponecháme postiženého v klidu.

Krvácení z trávicího ústrojí

Projeví se zvracením krve nebo natrávené krve (vzhled kávové sedliny), krví ve stolici (stolice má vzhled dehtu nebo je s příměsí čerstvé krve) - je nutné vyloučit borůvky v jídelníčku. Krvácení může mít prudký průběh a ohrožovat nemocného přímo na životě. K tomuto typu krvácení disponují nemocní s vředovou chorobou, nádory trávicího ústrojí, nebo s krvácivými chorobami.

První pomoc:

 • Uložit nemocného na bok s podloženou horní částí těla
 • Nemocného sledovat, při bezvědomí zajistit A+B+C a oživování
 • Okamžitý transport k odborné pomoci

Krvácení z plic

Vzniká při plicních nádorech, při tuberkulóze, nebo po úrazu hrudníku. Nemocný vykašlává jasně červenou mnohdy zpěněnou krev.

První pomoc:

 • Nemocného uložit do stabilizované polohy, aby krev mohla odtékat z dýchacích cest.
 • Studené obklady na hrudník.
 • Při bezvědomí A+B+C -- oživování.
 • Okamžitý transport k odbornému ošetření.

Vnitřní krvácení

Mluvíme-li o krvácení, je nutné se zmínit o krvácení vnitřním. Jedná se o velmi těžko rozpoznatelnou formu krvácení, neboť při tomto způsobu krvácení krev zřídkakdy vidíme. Na vnitřní krvácení musíme myslet především při jakémkoliv úrazu i když se nám zdá, že násilí, které podstoupil zraněný, nebylo zase až tak veliké. V tomto případě mluvíme o úrazovém vnitřním krvácení.

Zdroj neúrazového vnitřního krvácení bývá rozmanitý. Ke krvácení dochází bez jakékoliv vnější příčiny a zdroj krvácení může být v jícnu (jícnové varixy), v žaludku nebo dvanáctníku (vřed), ve střevech, v plicích v močových cestách a v mozku. Ke krvácení může dojít i u žen při náhlých příhodách gynekologického charakteru.

Příznaky jsou velmi rozmanité a závisí především na prudkosti krvácení.

 • Při prudkém krvácení dochází k náhlému nevysvětlitelnému zhoršení stavu. Vzniká bledost, studený pot, zrychlený puls, pokles tlaku (pokud si někdo sám tlak kontroluje). Může být prudká bolest v místě krvácení (hruď, břicho, hlava). Příznaky se mohou prohlubovat do poruch vědomí až bezvědomí a šokového stavu.
 • Při plíživém krvácení mohou příznaky úplně chybět, nebo postižený dlouhodobě nevysvětlitelně chřadne.

První pomoc:

 • U bezvědomých zajistíme A+B+C (viz kapitolu o oživování)
 • U postižených při vědomí postiženého uložíme do stabilizované polohy a zklidníme.
 • Ošetříme případná další závažná poranění.
 • Rychlý transport do nemocnice bývá u prudkého krvácení život zachraňující.

Vnitřní krvácení je velmi závažná skutečnost a postižený může být přímo ohrožen na životě. Včasný transport k odborné pomoci bývá otázkou života.

Věděli byste nyní, jak zastavit krvácení? Napište nám do diskuse nebo na mailu redakce@ordinace.cz.

autor: MUDr. Stanislav Machart

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 46 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuze
 • Brigita (Kvalitní kontaktní čočky) 20. listopadu 2019, 11:04:29

  Několik měsíců jsem si kupovala taky čočky přes internet. Seděly mi, ale pořád mi přišlo že mám oči trochu vysušené. Teď nedávno jsem byla na přeměření v grandopticalu, kde mi zjistili více dioptrií, doporučili jejich kontaktní čočky a musím říct, že je to velký rozdíl. Suchost očí necítím a perfektně sedí. Diskutovat

 • Daniela (ElektroMyoGrafie neboli EMG) 20. listopadu 2019, 11:45:10

  Gratuluji všem, kterým EMG nedělá problémy. Nechápu, jak si tito lidé mohou dovolit zpochybňovat zážitek někoho jiného. Nikdo neví, jak to zrovna na vás, ve vašem zdravotním stavu bude působit. Takže se připravte, že to může bolet. Já to zažila dvakrát, Pokaždé jsem byla v šoku. Zkuste 10 - 15 minut přemáhat bolest. Na to je zvyklý málokdo. Odcházela jsem rozklepaná, v čekárně jsem se rozbrečela a nebyla schopná odejít....ruka a noha mě potom bolely několik dní. Přeji všem, ať EMG na ně takto nepůsobí. Já osobně na to už nikdy nepřistoupím, slíbila jsem to sama sobě :) Přeji hodně zdraví a důvěry v sebe a svůj úsudek Diskutovat

 • Eli (Dentální hygiena – nutnost, nebo marketingový trik?) 20. listopadu 2019, 15:54:35

  Dneska jsem měla instruktáž dentální hygieny, kde mi řekli, že např. bělící pasty s černým uhlím, co propagují všude možně, jsou v podstatě k ničemu, a že nejlepší způsob, jak si nechat vybělit zuby, je od dentální hygienistky. Prostě, jestli chcete mít bělejší zuby, zajděte si k dentální hygienistce.  Diskutovat

 • Jana (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 20. listopadu 2019, 18:47:55

  Kde všichni jste.  Diskutovat

 • Janča (Kvalitní kontaktní čočky) 19. listopadu 2019, 13:18:43

  Mám podobnou zkušenost s koupí kontaktních čoček. Objednala jsem si zelené, které vypadaly na videu super a v realitě mi v oku neseděly, vysušovaly oči a po pár hodinách jsem je musela vyndat.  Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.