Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Rakovina prostaty se dá odhalit včas díky fúzní perinální biopsii

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 1697x )

Karcinom prostaty je obávanou chorobou českých mužů, v současné době se jedná o jedno z nejčastějších nádorových onemocnění v pánské populaci. Nebezpečí tkví v tom, že rakovina může být přítomná bez příznaků. Přitom čím dříve se na nádor přijde, tím jsou lepší vyhlídky na vyléčení. Průlom v diagnostice představuje nová metoda fúzní perineální biopsie, která zvyšuje možnost záchytu i velmi malých ložisek.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Potíže při močení, časté chození na toaletu, později také nechuť k jídlu, hubnutí, únava...

To vše patří k projevům karcinomu prostaty, který patří k nejčastějším onkologickým onemocněním u mužů a postihuje zejména starší část populace, ale nevyhýbá se ani mužům kolem 50 let věku. Častokrát navíc nemusí být patrné žádné příznaky. Předpokládá se, že každý rok si tuto diagnózu vyslechne přes 7500 mužů. Z toho polovina bude léčena pro nádor lokalizovaný na prostatu, necelá tisícovka pacientů podstoupí léčbu pro lokálně pokročilý nádor, tj. když částečně roste mimo prostatu. Přes 700 pacientů bude léčeno pro nově zjištěný metastatický karcinom prostaty, což znamená, že již postihuje vzdálené orgány. Obvykle metastázuje do kostí a způsobuje bolesti zad, kyčlí a končetin. Díky včasné diagnóze však lze těmto komplikacím předejít a zachytit ložisko dříve, než se začne šířit. K tomu přispívá i nová metoda zvaná fúzní perinální biopsie prostaty.

Čtěte také: Urologická onemocnění, o kterých se (ne)mluví

Šetrnější metoda umožňuje detekovat i velmi malá ložiska

Aby se včas odhalilo zhoubné bujení prostaty, doporučují se preventivní návštěvy urologie mužům již od 45 let, ostražití by měli být zejména ti, u nichž se objevil tento typ nádoru v rodině, tam je doporučována prevence již od 40 let věku. Padesátníci a starší by měli k urologovi docházet každý rok, anebo alespoň podstupovat prevenci u svého praktického lékaře. Podezření na karcinom prostaty může urolog pojmout na základě takzvaného palpačního vyšetření prostaty skrze konečník. Dalším ukazatelem mohou být vysoké hladiny PSA (prostatický specifický antigen) v krvi. V případě podezření na nádor se obvykle přistupuje k biopsii, tedy odebrání vzorků z prostaty, a to rovněž přes konečník. Nicméně ani negativní biopsie nevylučuje přítomnost nádoru a při přetrvávání podezření je nutné biopsii opakovat. Nová metoda fúzní perineální biopsie za pomoci německé technologie BiopSEE firmy MedCom však představuje přesnější a šetrnější způsob vyšetření. Systém je vybaven naváděcím zařízením, které umožňuje přístup přes hráz, což je prostor tvořený svaly mezi konečníkem a varlaty. Magnetická rezonance ozřejmí podezřelé ložisko a vytvořený obraz se následně propojí s ultrazvukem. Tím, že program spojí oba tyto obrazy, je možné přesněji zacílit patologická ložiska a provést rychlý, cílený a bezpečný odběr.
„Odpadají tím nepříjemná opakovaná vyšetření a odběry naslepo, ale především velká psychická zátěž s ohledem na dlouhodobou nejistotu. Oproti běžným vyšetřením se tak zvyšuje možnost záchytu i velmi malých ložisek. Fúzní perineální biopsie navíc umožňuje dřívější záchyt karcinomu, který běžně není vidět,“ vysvětluje MUDr. Josef Stolz, MBA, primář pražské urologické kliniky UroKlinikum, která je jedním z prvních ambulantních zařízení v České republice, které fúzní perineální biopsii provádí.

Čtěte také: Krev v moči nelze podceňovat

Jak vyšetření probíhá?

Předoperační vyšetření praktickým lékařem není k výkonu potřeba, zákrok probíhá ambulantně a pacient může ještě týž den odejít domů.
„Fúzní perinální biopsii prostaty provádíme po předchozí přípravě v lokální anestezii a inhalační anestezii Entonoxem. Pacient zůstává 30 minut v klidové zóně a poté může odejít domů. Pro vyšetření je nutné vyprázdnění konečníku glycerínovým čípkem a antibiotická prevence infekce. V případě, že pacient užívá léky na ředění krve, je nutno vysadit 5 dní předem, eventuelně se musí poradit se svým ošetřujícím lékařem,“ popisuje průběh vyšetření MUDr. Monika Purmová, FEBU z pražské urologické kliniky UroKlinikum. Příprava k fúzní perineální biopsii je asi 15 min, samotný odběr vzorků trvá přibližně 10 minut.
„Doporučujeme 2 až 3 dny klidovější režim a zvýšit příjem tekutin na 2 litry,“ doplňuje uroložka Purmová. Obvykle do 10 až 14 dní je znám výsledek histopatologického rozboru odebrané prostatické tkáně a na základě tohoto nálezu je naplánován další postup a možnosti terapie.

Čtěte také: Biopsie prostaty: Jak se provádí a jaká má rizika?

Neodkládejte vyšetření kvůli koronaviru

Péči o zdraví by muži neměli zanedbávat ani v současné době, kdy se kvůli obavám z koronaviru mnozí vyhýbají návštěvám ordinací urologů. Právě odkládání vyšetření však může mít fatální následky.
Děláme maximum pro to, abychom rizika přenosu viru minimalizovali, používáme ochranné pomůcky, snažíme se využívat nejmodernějších možností desinfekce a pochopitelně organizujeme naši práci tak, abychom omezili kontakt mezi pacienty na minimum,“ říká profesor MUDr. Marek Babjuk, CSc., hlavní lékař UroKlinikum, a ubezpečuje, že vyšetření na jejich klinice probíhají v současnosti bez omezení a dlouhých čekacích dob.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Problémy s prostatou

Slyšel jsem o léku na prostatu, který se jmenuje curbisken blutepolls-dražé, ale nejsem schopný ho nikde sehnat, ani o něm najít jakékoliv informace. Stanislav

Příznaky onemocnění prostaty

Zpravidla se objeví dosud nepozorované problémy s močením. Jejich nástup může být nenápadný a postupný, takže si muž zvykne. V tom případě nechápe zvětšení prostaty jako obtěžující, neboť "už zapomněl", jaké je to normálně močit. Řada mužů je přesvědčena, že poruchy močení patří ke stárnutí a že jde o obraz zcela normální...

Může onemocnění prostaty ovlivnit chuť na sex?

Dobrý den. Doktor mi řekl, že mám zvětšenou prostatu. Od té doby (ale i dřív) mám pocit, že sex neprožívám s partnerkou tak dobře a tak často, jako dříve. Také můj penis není zdaleka tak tvrdý, jako dříve.Nejvíc se ale bojím reakce mé partnerky. Dá se s tím ještě něco dělat? Nebo už to nebude jako dřív?

Sonografie (vyšetřování ultrazvukem)

Vyšetřování ultrazvukem je v současnosti základní a pravděpodobně i nejrozšířenější zobrazovací diagnostickou metodou. Má totiž mnoho předností: nezatěžuje vyšetřovaný organizmus pronikavým zářením ani nutností podávat kontrastní látku jako metody rentgenové, a vyšetřovací přístroj není zdaleka tak drahý jako u počítačové tomografie (CT) nebo magnetické rezonance (MR). Navíc lze, je-li to potřeba, vyšetřovat přímo u lůžka nemocného. Vyšetření je možno dokumentovat: jednotlivé záběry na speciální papír nebo celý průběh na videokazetu.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce