Prostata je orgánem pohlavního systému muže. Má tvar kaštanu, jehož širší část je obrácena k močovému měchýři a zúžená ke svalovému dnu pánve. Ne zcela ve středu probíhá část močové trubice, která dále pokračuje přes svaly dna pánevního do penisu...
Biopsie se nejčastěji provádí přes konečník pod ultrazvukovou kontrolou.
Příprava před vyšetřením
Před samotným vyšetřením je nutné důkladné vyprázdnění konečníku, nejčastěji pomocí glycerinových čípků, a podání antibiotik. Antibiotika se podávají asi 1-2 hodiny před vyšetřením, další dávka se podává po vyšetření v časovém odstupu dle typu antibiotika. U rizikových pacientů je vhodné několikadenní užívání antibiotik.
Pacienti, kteří užívají léky snižující krevní srážlivost, musí tyto léky po dohodě se svým praktickým lékařem nebo internistou vysadit 5 dní předem, nebo je nahradit jinými vhodnějšími léky. V případě užívání Warfarinu je nutné přinést k vyšetření čerstvé výsledky krevní srážlivosti.
Vyšetření
Během samotného vyšetření lékař znovu vyšetří prostatu pohmatem, následně zavede do konečníku ultrazvukovou sondu a zhodnotí strukturu prostaty, semenných váčků a okolních struktur. Vzhledem k tomu, že vyšetření může být bolestivé, aplikuje se standardně před odběrem vzorků lokální anestezie do okolí prostaty. Samotný odběr bioptických vzorků trvá 3-10min. Někdy je nutné vyšetření provést i v celkové nebo svodné anestezii. Ve většině případů se vyšetření provádí ambulantně, na některých pracovištích za jednodenní hospitalizace.
Odebrané proužky tkáně při biopsii prostaty jsou odeslány na patologii k mikroskopickému vyšetření. Toto zpracování trvá většinou 7-10 dní.
Komplikace biopsie prostaty
I toto vyšetření má své komplikace:
- krvácení do konečníku, do moče, ve spermatu může krev přetrvávat i několik týdnů
- horečka
- zánět prostaty, nadvarlete
- močová retence (nemožnost se vymočit, 0,2%)
K minimalizaci rizika rozvoje komplikací je nutné dodržet určitá pravidla:
- v den vyšetření klidový režim s vysokým příjmem tekutin,
- po dobu 2-3 dnů se vyvarovat větší fyzické zátěže,
- užít antibiotika dle ordinace lékaře.
V případě nejasnosti se poraďte s lékařem.
Zdroj: www.cus.cz