aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
Zuby_180x115.jpg
Nakupte v akci a zásobte se! Zubní kartáčky, pasty, vody a další. Více informací zde.

karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Roztroušená skleróza - pokroky v diagnostice a léčbě

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 10071x )

Netradiční vánoční dárek obdržela Všeobecná fakultní nemocnice v Praze od Nadačního fondu IMPULS. Dva moderní přístroje pro diagnostiku a léčbu roztroušené sklerózy za více než 3 miliony korun poslouží pacientům RS centra zdejší Neurologické kliniky. Centrum poskytuje již nyní komplexní péči na světové úrovni, díky daru nadačního fondu se péče o pacienty ještě zlepšuje.

shutterstock.com

RS centrum při Všeobecné fakultní nemocnici v Praze mělo možnost oba přístroje od NF IMPULS již vyzkoušet. Od letošního prosince budou díky štědrému daru v jeho vlastnictví.
„Od NF IMPULS jsme obdrželi vyšetřovací systém GAITRite, speciální koberec na měření chůze, která bývá u pacientů s roztroušenou sklerózou nejvíce postižena. Na přístroji jsme provedli již téměř 10 tisíc měření na více než 760 osobách. Druhý přístroj Spectralis umožňuje rychlé a nadstandardní vyšetření oční sítnice, které odhaluje velmi častá zraková postižení. Na tom lékaři z RS centra jen za posledních 12 měsíců provedli více než 1500 vyšetření. Jedná se tedy o přístroje, které nám pomohou rychle a efektivně vyhodnotit účinnost léčby, a v konečném důsledku tak ušetřit pacientům čas a státu peníze,“ uvádí Mgr. Dana Jurásková, Ph.D., MBA, ředitelka Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Čtěte také: První příznaky roztroušené sklerózy

Optická koherenční tomografie (OCT) umožňuje rychlé, bezdotykové vyšetření sítnice. Přístroj Spectralis, který je představitelem spektrálně doménové OCT, tedy patří ke špičce těchto zařízení, umožnil založení OCT laboratoře v RS centru Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
„Vyšetření pomocí OCT slouží zejména ke zhodnocení míry poškození sítnice, ke kterému u pacientů s RS dochází jednak při akutních zánětech očního nervu, ale i pomalým procesem neurodegenerace. Protože je OCT neinvazivní, rychlá, přesná a pro lidské tělo celkově nezatěžující, je ideální vyšetřovací metodou z hlediska lékaře i pacienta,“ vysvětluje prof. MUDr. Eva Havrdová, CSc., vedoucí RS centra Neurologické kliniky VFN.

Vyšetřovací systém GAITRite je speciální koberec pro měření časoprostorových parametrů chůze, který se využívá zejména pro měření neurologických, rehabilitačních nebo ortopedických pacientů. V koberci jsou vloženy senzory, které snímají délku jednotlivých kroků a délku trvání jednotlivých fází kroku. Koberec je připojen k notebooku se speciálním softwarem, na němž se vyšetřujícímu okamžitě zobrazují výsledky vyšetření chůze. Díky přesnému měření, které systém GAITRite poskytuje, může být přesněji zhodnocen vliv farmakologické nebo rehabilitační léčby na parametry chůze.

RS centrum Neurologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze bylo založeno jako první z celkem 15 RS center v České republice specializujících se na léčbu roztroušené sklerózy. V současné době pečuje o více než 4 500 pacientů a patří k jedněm z mála pracovišť, které poskytují komplexní péči zahrnující i péči fyzioterapeutů, psychoterapeuta či odborné sociální poradenství. U jeho zrodu stál i Nadační fond IMPULS.
„RS centrum Všeobecné fakultní nemocnice v Praze podporujeme stabilně od roku 2001. Za tuto dobu jsme věnovali vybavení, léčebné a rehabilitační přístroje či finanční příspěvky ve výši více než 9 milionů korun. Jak se ukázalo, fungující spolupráce mezi neziskovým sektorem a nemocnicí pomůže zajistit pacientům služby, na které nezbývají peníze z veřejných zdrojů,“ doplňuje Ing. Kateřina Bémová, předsedkyně správní rady NF IMPULS.

Roztroušenou sklerózou trpí po celém světě 2,5 milionu lidí

Roztroušená skleróza je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známa. Při nemoci je poškozován ochranný myelin pokrývající nervová vlákna, což způsobuje poškození pochvy nervových vláken i vláken samotných. Toto onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Typické je pro něj střídání období záchvatů a období zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný, a proto i léčba či prevence je těžká. Při atace je pacient léčen symptomaticky, aby se zmírnily příznaky onemocnění.

Čtěte také: Problémy s močením má většina pacientů s roztroušenou sklerózou

V současné době se odhaduje, že se v České republice s roztroušenou sklerózou potýká kolem 18 tisíc lidí, z čehož je přibližně 50 dětí. Ročně přibývá zhruba 1000 dalších pacientů. Podle epidemiologických průzkumů je v ČR nejvíce pacientů s RS na severu Čech. Lékaři to přisuzují zhoršenému životnímu prostředí v této oblasti.

Na celém světě trpí nemocí 2,5 milionů pacientů. Nemoc se vyskytuje hlavně ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách. Rizikovými faktory nemoci jsou, kromě genetické dispozice, EB virus (způsobující infekční mononukleózu), kouření a nedostatek vitamínu D.

Nemoc se může se projevovat různě – poruchami zraku, citlivosti a hybnosti, dvojitým viděním, pohybovými problémy, třesem či poruchami močení. Nemoc je zatím nevyléčitelná. Po včasném nasazení biologické léčby a správných rehabilitačních technik však může člověk dál pracovat a žít plnohodnotný život. V opačném případě hrozí rychlejší rozvoj onemocnění či závažné postižení.

Čtěte také: Roztroušená skleróza – boj na celý život

S roztroušenou sklerózou žiju už 10 let

Iva B. (31 let) se o nemoci dozvěděla v kolínské nemocnici v září 2006.
„Pamatuji si, že jsem v té době viděla náhodou pořad o nemocech, kde probírali zrovna roztroušenou sklerózu. Vzpomněla jsem si na to a toužebně jsem si přála, abych měla například boreliózu,“ vzpomíná mladá žena, která si nakonec vyslechla verdikt: roztroušená skleróza.

„Už nějakou dobu předtím jsem začala mít problémy s brněním končetin, což nakonec vedlo až k tomu, že jsem za sebou tahala jednu nohu. Až zpětně po vyslechnutí diagnózy jsem si uvědomila, že jsem asi dva roky před tím měla také ataku na očích.“

Diagnózu se Iva dozvěděla týden před tím, než měla nastoupit na vysokou školu. „Přesto mi hlavou blesklo, a i moje první otázka zněla, jestli budu moct mít děti. Odpověď paní doktorky, že ano, mě moc uklidnila.“ Na vysokou školu Iva nastoupila a po propuštění z nemocnice v podstatě žila normálním životem.

„Dnes, pokud to jen trochu jde, využívám možnosti nabízené RS centrem VFN a Nadačním fondem IMPULS – rehabilitace, psychoterapie. Ráda jezdím na psychosomatické víkendy na Monínec s Renatou Malinovou, které platí Nadační fond IMPULS, tam jsem poznala muzikoterapii a arteterapii,“ říká Iva s tím, že se cviky a postupy získané při rehabilitaci snaží aplikovat i v běžných činnostech. „Teď jsem měla ataku a musím uznat, že i nepříjemné chvilky mi to ulehčilo. Trénink se vyplácí.“

Jednu věc však Iva zdůrazňuje nejvíce:
„Mám štěstí, že mám velkou podporu rodiny i přátel, kteří mě hojně navštěvovali v nemocnici a i dnes mi pomáhají jít dál a normálně žít.“

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Plánujete očkování proti žloutence?

Zatím hlasovalo 87 lidí

Mohlo by vás zajímat

Roztroušená sklerosa mozkomíšní

Roztroušená sklerosa mozkomíšní je neurologické onemocnění, které postihuje obvykle mladé lidi mezi 20. a 40. rokem věku, 2x více ženy než muže. Četnost výskytu je v ČR asi 35 případů na 100.000 obyvatel.

Roztroušená skleróza – boj na celý život

Ten víkend byl pro pětadvacetiletou Petru velmi fyzicky náročný – s partou přátel ho trávila "na nohách" turistikou. To, že se jí v pondělí trochu motala hlava, byla unavená a začala jí brnět ruka, přičítala tedy únavě. Obtíže neustupovaly, tak šla k lékaři a posléze i k neurologovi. Nezjistilo se nic závažného a nakonec se jí udělalo dobře, takže to dál neřešila. Že šlo o první známku roztroušené sklerózy, zjistila až o tři roky později.

Problémy s močením má většina pacientů s roztroušenou sklerózou

Mezi komplikace způsobené roztroušenou sklerózou patří u většiny pacientů i poruchy močení, včetně inkontinence moči. Je to problém, o kterém se pacienti často zdráhají mluvit. Pokud se však s těmito obtíženi svému lékaři svěří, odešle je ke specializovanému urologovi, který může vhodnou léčbou zabránit zhoršení jak vlastní nemoci, tak poškození močových cest.

Roztroušená skleróza mozkomíšní

Roztroušená skleróza je onemocnění mozku a míchy, kde lidskému tělu vlastní imunitní systém napadá a postupně poškozuje myelinový obal, pochvu nervových vláken centrálního nervového systému (CNS). Myelinová pochva za normálních okolností mj. zabezpečuje ochranu cesty pro vedení nervového vzruchu. Zničení tohoto obalu vede k dočasnému přerušení nebo trvalému narušení přenosu nervových vzruchů v nervových vláknech či drahách CNS. Zejména jsou poškozovány dráhy zraková, zprostředkující citlivost a volní hybnost končetin. Tyto změny jsou příčinou neurologických příznaků charakteristických pro ROZTROUŠENOU SKLÉROZU, která se dnes proto řadí mezi autoimunní choroby.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce