Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Pokud jste se v minulých dílech utvrdili v tom, že potřebujete a chcete hubnout, pusťte se s námi do změny životního stylu, která by Vám měla přinést trvalé váhové úbytky.
Trvalá změna životního stylu
V minulých dnech jste se naučili díky pomalejšímu jídlu jíst jeho menší množství. V příštích dnech se soustředíte na to, jak pozměnit skladbu jídla, abyste snížili energetický příjem a hubli. Budete se však snažit, aby byly ochuzeny pouze buňky tukové, ne však na úkor chuťových. K tomuto tématu se budeme samozřejmě vracet mnoho týdnů, protože sestavení správného a dobrého jídelníčku je základ rozumného hubnutí. Buďte přihubnutí trpěliví. Změny naráz – „držím od pondělka přísnou dietu“, to už jste vyzkoušeli nesčíslněkrát bez úspěchu. Základní psychologický zákon teorie učení praví – jen to chování, které je pozitivně posíleno, se udrží. Změna životního stylu naráz, většinou přináší jen negativa. My se pokusíme, aby úprava Vašich stravovacích a pohybových návyků byla postupná, pozvolná a brzy Vám přinesla lepší pocit ze sebe sama, zkrátka Vás pozitivně ve vašem počínání posílila. Ve vašich záznamech si zkontrolujte, zda Váš jídelníček obsahuje potraviny z následujících skupin.
Základní potravinové skupiny
- maso, masné výrobky, ryby, drůbež
- mléko, mléčné výrobky, vejce
- zelenina, ovoce
- lýnsko-pekárenské výrobky, rýže
- tuky
- sladkosti
Jen tak Vaše tělo dostane všechny látky, které ke správné funkci potřebuje. Potraviny z některých skupin (např.zelenina) byste však měli konzumovat v hojnější míře než z jiných (tuky,sladkosti).
Zjednodušeně to znamená:
- omezit potraviny, které nám poskytují pouze prázdné jouly, (obsahují energii, ale žádné vitaminy, minerály) - tedy potraviny bohaté na cukry, dále omezit potraviny bohaté na tuky (především živočišné), a alkohol
- zvýšit spotřebu zeleniny (alespoň 300 g denně) a dalších potravin s dostatečným obsahem vlákniny (ovoce - 200 g denně, tmavý chléb, obilninové produkty, luštěniny)
- jako zdroji bílkovin dávat přednost nízkoenergetickým mléčným výrobkům, libovým masům (kuře, krůta, klokan, pštros, králík, ryby) a rostlinným bílkovinám (sója, maso ROBI, TOMI, luštěniny)
- denně vypít alespoň 2 – 3 litry neenergetických či nízkoenergetických nápojů
V příštích dílech Vám budeme dávat tipy, jak z kalorických bomb udělat jídla méněenergetická.Ve většině případů to lze. Tam, kde neexistuje nekalorická náhražka, (např. čokoláda, pivo), zařaďte si tuto pochutinu občas do svého jídelníčku v rozumné míře a bez pocitů viny ji pomalu vychutnejte.
Přidat nový komentář