Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Šestinedělí a nedělky (2. díl)

( Jarmila Dočkalová | přečteno: 41642x )

Co nejdříve po porodu je dobré, aby maminka začala se cvičením. Podporuje tím stažení dělohy a dna pánevního. Samozřejmě, že v den porodu...

Šestinedělí a „nedělky“ - 2. díl

Co je dobré pro své tělo udělat? Cvičit!

Co nejdříve po porodu je dobré, aby maminka začala se cvičením. Podporuje tím stažení dělohy a dna pánevního. Samozřejmě, že v den porodu bude odpočívat. I v dalších dnech je vhodné, aby využila času, kdy děťátko spí a sama také spala a relaxovala co nejvíce . Ale i vhodné cvičení může být dobrou formou relaxace.

Posilování svalů pánevního dna, dýchací cviky, cviky malých kloubů rukou a nohou, cviky prsních svalů, zádových , později i břišních. Je vhodné, aby si maminka lehala na půl hodinky na bříško, podbřišek si může podložit polštářem. Při každém cvičení je vhodné správné dýchání – hluboké a uvědomělé břišní dýchání. Cvičení a dýchání provádějte v klidu, pomalu, pozvolna.Všechny svaly a vazy porodních orgánů jsou slabé a povolené.

Začněte cvičit „patnáctiminutovkami“ a postupně přidávejte. Po šestinedělí může cvičební jednotka trvat klidně i hodinu. I samotné kojení podporuje vylepšení postavy. Při kojení se děložní svaly stahují a tím se zmenšuje bříško.

Šestinedělí a nedělky - 2. díl

Cvičte, když budete mít chuť, ne pod nátlakem, ani vnitřním. Tehdy je cvičení nejúčinnějším.

Každá maminka chce vypadat co nejdříve krásně a štíhle. K tomu je však třeba hodně trpělivosti.A hlavně : Nečekejte okamžité zázraky! Vaše tělo se měnilo 9 měsíců, dejte mu minimálně stejně dlouhou šanci na návrat.

Hygiena

Po porodu odcházejí z rodidel očistky. Děloha se tzv.čistí a tím je také otevřenější jako živná půda pro mikroorganismy. Důležité je proto udržovat oblast rodidel v čistotě. Sprchování vlažnou vodou, mydlení zevních rodidel (bez žínky), časté měnění vložek a „větrání“, čisté prádlo jsou základem úspěchu dobrého hojení poporodního poranění (epiziotomie) a zavinování dělohy.

Také hygiena prsou je nedílnou součástí péče o své tělo. Prsní bradavky a dvorce znamenají otevřené pole pro infekci a tím možnosti pro nepříjemnou komplikaci v podobě zánětu prsní žlázy - mastitidy - pokud se k nim nechováme tak, jak si zaslouží.

Prsy by se měly jemně namydlit a opláchnout dokonale teplou vodou, vždy dokonale vysušit a ošetřit namazáním jemnou vrstvičkou např. sádla . Přestože na trhu existuje velká řada kosmetických přípravků, v počátečních dnech a týdnech po porodu se přikláním k ošetření podle receptu našich babiček, které stále dokonale funguje. Pokud jsou již bradavky poněkud citlivější nebo snad i prasklé, je vhodné ošetřit je po umytí např. tenoučkou vrstvičkou Bepanthenu .

Vždy po umytí vkládáme do čisté podprsenky novou čistou a suchou vložku do podprsenky. Vlhkost může právě způsobit praskání bradavek a nepříjemnost při kojení.

Pamatujte si: Nikdy nemanipulujeme špinavýma rukama od očistků s prsy! Před každou manipulací s prsy si ruce řádně umyjeme mýdlem a teplou vodou. Spodní prádlo znečistěné od očistků nebo vložky nikdy nedáváme do blízkosti prsního prádla.

Ostatní tělo je vhodné spíše sprchovat než se koupat. Můžete prostřídat teplou a chladnější vodu a pustit si silnější proud vody na záda, bříško, ruce a nohy a tím je promasírovat.

Kůže vlasy a nehty

Kůže po porodu bývá vysušená, na prsou, břichu, stehnech a hýždích jsou často nepěkné pajizévky – strie, které postupem času a péče zesvětlají a tzv. zestříbrní. Dopřejte kůži celého těla vhodný pleťový krém či mléko nebo olejíček. Promašťujte důkladně své tělíčko po každém vysprchování a i mimo ně zvláště na místa, která jsou hodně suchá. Na kůži je vhodný olej s výtažkem obilných klíčků s kapkou éterického oleje, střídání teplé a chladné sprchy – zpevňuje kůži, krevní oběh dostane správné tempo. Tělo můžete i masírovat. Masáže jemným kartáčkem krouživými pohyby směrem vzhůru od nohou až k horní části hrudníku, bříško masírujte osmičkovými pohyby a ve směru hodinových ručiček. Masírovat vás může samozřejmě i váš partner!

Po porodu se změní rovnováha hormonů v těle a vlasy často zmatní a začnou vypadávat vlivem oslabení kořínků vlasů . Vlasy vypadají nezdravě a je dobré jim věnovat zvýšenou péči. Můžete před umytím použít jojobový olej a vetřít jej do pokožky hlavy. K umytí hlavy se osvědčí rozmarýnový šampon.

Nehty si jistě budete stříhat nakrátko, ale i tak se vám mohou lámat nebo dokonce štěpit. Spolu s pokožkou kůže promašťujte i nehty. Navíc jim dopřejte třeba zábal z nahřátého olivového oleje. Neměly byste zapomenout také na dodání vitamínů a minerálů tělu – vápník hořčík, křemík, i vitamín B.

Šestinedělí a nedělky - 2. díl

Životospráva

V období šestinedělí, ale i po něm byste se měly zaměřit na lehkou a vyváženou stravu s dostatkem bílkovin, vitamínů a minerálů. V prvních týdnech se snažte jíst stravu, která nenadýmá. Vše se přenáší k dítěti přes mateřské mléko a pro malé miminko takové jídlo působí problém. Jakmile se děťátko začne více pohybovat, můžete si již dát téměř vše, na co máte chuť. V podstatě strava vhodná a doporučená pro těhotné je vhodná i pro šestinedělky (viz Výživa pro těhotné).

Kojící žena nesmí hladovět

Potřebuje přibližně 2800 kalorií denně. Zdravá výživa s dostatečným množstvím zeleniny a ovoce ( pokud možno ne kyselým) a dostatkem tekutin k podpoření tvorby mléka ( 2 – 3 litry denně) přispívá výraznou měrou k tomu, že se žena brzy začne cítit tělesně fit.

Vyprazdňování

Mnohé novopečené maminky trpí po porodu na zácpu. Není vhodné vyprazdňování dlouho oddalovat, protože střeva zlenivějí a správné peristaltice (pohybu střev) se pak těžce znovu učí. Než přistoupíte k podání projímadel ( i ta se přenášejí přes mateřské mléko k dítěti), zkuste nejdřív přirozenou cestu v podobě prevence.

Hodně pijte. Jezte zavařeniny . Jezte ovoce. Nalačno slabou černou neslazenou kávu nebo vlažnou vodu se špetkou soli. Cvičte, dýchejte do bříška. Pokud už jste nebyly na „velké“ delší dobu, můžete si dát malý nálev, např. v podobě YAL přípravku, který zakoupíte v lékárně, aplikace je jednoduchá a účinná.

Péče o „duši“

Změny hladiny hormonů pořádně zatřesou psychikou novopečené maminky. Stavy, kdy budete „v sedmém nebi“ přešťastné a hrdé na sebe i své děťátko se budou střídat se stavy, kdy tzv. „padnete do propasti“ smutku, depresí a „slzavého údolí“. Těmto dnům, které se mohou projevit už pár dní po porodu, říkáme „Baby-blues“.

Jeden den budete spokojené , uvolněné a klidné a „nerozhodí“ vás ani křičící mimino, druhý den se vám budou kutálet slzy z očí při pětiminutovém ohlášeném zpoždění svého partnera, přestože vedle vás bude ležet spokojené spící děťátko. A nebudete si moci pomoct…

Výkyvy nálad

Psychická labilita může přetrvávat několik týdnů. Přibližně tak dlouho, jak trvá tělu úprava hormonů do stabilní formy. Většinou končí s obdobím šestinedělí.

Nedostatek spánku, nevhodná kritika (např. od tchýně), malá roztržka s partnerem, ale také počáteční nejistota okolo miminka mohou maminku naprosto vyvést z rovnováhy, a to vše nepřispěje k jejímu lepšímu rozpoložení.

V této době potřebuje každá maminka dostatek ochrany a něhy. Záleží na tom, aby si oba rodiče našli dostatek času na pomazlení s miminkem, na společnou péči o ně. Novopečení tatínkové se často cítí vyloučeni ze vztahu mezi matkou a dítětem a to není dobře. I tatínkové by měli být poučeni o tomto složitém poporodním období a aktivně se zapojit. Rozložení starosti o dítě – střídání při přebalování, koupání, vstávání k dítěti, procházky atd. – vede k tomu, že maminka není tolik unavená. Má čas sama na sebe. Na odpočinek, relaxaci, cvičení, přečtení časopisu, kadeřníka, kosmetiku…

Není dobré, aby se maminka vměšovala do tatínkovy péče o dítě, ať mu nechá prostor pro vlastní realizaci. Nikdo nemá „patent“ na nejlepší péči či největší lásku. Každé dítě vyžaduje 100% pozornost, neplánujte proto příliš mnoho činností dopředu. Užívejte si každou chvilku strávenou společně. Když dítě spí, odpočívejte také, nesnažte se dohonit to, co jste nestihly . Nepřijímejte spousty návštěv, zbytečně vás unavují. Choďte na procházky – načerpáte spoustu energie. Až miminko povyroste, nechte je chvíli v péči babičky ( sestry či dobré kamarádky, na kterou se můžete spolehnout ) a udělejte si s partnerem pěknou chvilku, jděte do kina, na večeři nebo jen na romantickou procházku ve dvou.

Sex v šestinedělí pokud možno vynechejte, alespoň v době, kdy odcházejí očistky. Lásku a náklonnost si můžete přece projevit i jinak. Tolerance, trpělivost a pohoda se projeví jako to nejlepší afrodiziakum.

Související články

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Anous

Ahoj holky, mám šestinedělní dvě holčičky :) a chtěla bych se zeptat, neměla bych brát při kojení nějaké vitamíny?

Kateřinka36

Zkus řeba Materna, nebo Pregnium, v tom druhým je nějaká vědecká novinka z mořských řas pro vývoj mentálních schopností dítěte, proto je to asi o něco dražší…ale co by matky neudělaly pro své ratolesti, že?


Celkový počet příspěvků v diskusi: 2. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Mohlo by vás zajímat

První gynekologická prohlídka - co vás čeká?

Každá dívka by měla první gynekologické vyšetření absolvovat ještě před zahájením sexuálního života, a to i když nemá žádné problémy.

Příběh Olgy: Omdlela na dovolené v Řecku – mohla za to vzácná nemoc

Lékaři Olze odhalili vzácnou a někdy velmi závažnou nemoc kosterních svalů – myozitidu

Výlet do Telče

Výlet do Telče.... Zuzana Lamačová

Máte před menstruací chuť na sladké? Mohou za to hormony

Každá žena pravděpodobně zná nutkavou potřebu jíst těsně před menstruací zvýšené množství sladkých a nezdravých potravin. Jedná se o běžné příznaky premenstruačního syndromu, který v určité fázi cyklu postihuje více než 90 procent žen. Proč je touha po čokoládě v tomto období tak silná a jak omezit přejídání?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce