Inzerce

Sinice ohrožují hlavně alergiky, děti a těhotné ženy

21. srpna 2015, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 5776x

Vodní mikroorganismy sinice, zvané též cyanobakterie, jsou součástí planktonu. Masovému nahromadění sinic u hladiny se říká vodní květ. Nejčastěji k němu dochází v horkých obdobích uprostřed a koncem léta. Koupání ve vodě zasažené vodním květem odborníci rozhodně nedoporučují. Rizikové je zejména pro malé děti, těhotné ženy, staré lidi a alergiky.

foto: shutterstock.com

Sinice produkují toxiny, které u citlivých osob způsobují alergické projevy na kůži a zároveň alergický zánět očí. Podle toho, kolik a jakých toxinů se do těla dostane, mohou následovat další projevy - od lehké akutní otravy projevující se střevními a žaludečními potížemi, přes bolesti hlavy až po vážnější jaterní problémy. Větší opatrnosti by měli rodiče dbát u malých dětí, které se mohou při koupání napít většího množství vody s obsahem toxických sinic. Pozor by si měly dát i těhotné ženy, osoby trpící alergií a lidé s oslabeným imunitním systémem. Riziko se zvyšuje s délkou pobytu ve vodě, opakovaným koupáním po více dnů (týdnů) a samozřejmě i množstvím sinic ve vodě.

Sinice a onemocnění očí

Toxické látky obsažené v sinicích mohou vyvolávat alergický zánět očí. Tento zánět se projevuje jednak svědění a pálením očí, objevit se může i zarudnutí očí se zvýšenou sekrecí.

Koupání a plavání ve znečištěné vodě je dále rizikové kvůli zánětům spojivky, v horším případě i zánětům rohovky, jejichž léčba bývá komplikovaná a dlouhodobá. Pozánětlivá jizva může na rohovce způsobit trvalé snížení zrakové ostrosti.

Rizikovou skupinu tvoří lidé léčící se s chronickými záněty spojivek či víček nebo majitelé kontaktních čoček. V ohrožení jsou oči, které mají poškozenou, nebo nekvalitní povrchní část rohovky epitel.

První pomoc při zasažení oka sinicemi

Jako první pomoc je nejvhodnější vypláchnout oči čistou vodou, borovou vodou nebo speciálními dezinfekčními očními kapkami. Pokud nejsou přítomny další oční potíže, není nutná další léčba. Ale v případě přetrvávajících potíží je vždy vhodné navštívit očního lékaře k vyloučení poškození rohovky.

Sinice ohrožují také těhotné ženy

Toxické sinice dokážou ohrozit zdraví nejen těhotné ženy, ale i nenarozeného dítěte. Sinice totiž mohou způsobit nejen vaginální infekci, ale rovněž narušit plodové obaly. Na počátku těhotenství tak mohou být příčinou samovolného potratu, v pokročilejší fázi těhotenství pak vyvolat předčasný porod. Pokud jste se tedy ve vodě kontaminované sinicemi koupala, raději se co nejspíš nechte prohlédnout svým ošetřujícím lékařem, abyste měla jistotu, že jste infekci nedostala.

Jak poznat, že jsou ve vodě sinice?

Plastovou láhev naplníme vodou a necháme alespoň 20 minut stát v klidu na světle. V případě, že se u hladiny vytvoří zelený kroužek tvořený zelenými organismy ve tvaru „sekaného jehličí nebo zelené krupice" a voda přitom zůstane čirá, jde s největší pravděpodobností o sinice. Jestliže zůstane voda zakalena rovnoměrně nebo se začne tvořit větší zákal u dna, půjde pravděpodobně o řasy.

Ještě jednodušším testem je vstupovat do vody opatrně (aby se nezvířily usazeniny ze dna) a pozorovat, zda se okolo kolen ve vodě nevznášejí drobné zelené částečky. Když ano, jedná se pravděpodobně o sinice.

Co dělat po koupání v závadné vodě?

Když už se plavec pro koupání v kvetoucí vodě rozhodne, měl by dodržovat několik zásad. V první řadě se po koupeli ihned neutírat ručníkem, který sinice ještě více vetře do pokožky nebo do očí. Je nezbytné co nejdřív po vykoupání osprchovat celý povrch těla čistou vodou a řasy a sinice pečlivě smýt. Případné koupání ve vodě se sinicemi by nemělo trvat déle než 10 minut, než se kůže rozmočí a začne více absorbovat zdraví škodlivé látky. Důležité je vyvarovat se otevírání očí pod vodou.

Přečtěte si také

Žloutenky prudce přibývá. O prázdninách hrozí víc než jindy.

Ehrlichióza – další nemoc přenášená klíšťaty

Alergie na bodnutí hmyzem může ohrozit život


 

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Co považujete za nejvhodnější způsob podpory posílení imunity dítěte?
Zatím hlasovalo 258 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Katarínka (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 17. září 2019, 14:05:24

    Tak to je super, presne nemozme to zakriknut :-) Diskutovat

  • Shakira (čelistní kloub) 17. září 2019, 15:52:22

    Dobrý den, já bohužel (bohudík) etapou dlah či výplachu neprošla.. Byla jsem tak ve… Diskutovat

  • Broňa (Menopauza) 17. září 2019, 22:59:09

    Ano, taky menoflavon doporučuji. Obsahuje výtažky z červeného jetele, který je velmi… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.