Senná rýma patří mezi alergická onemocnění. Postihuje nosní sliznici a oční spojivky.
Návštěva lékaře v pracovní době. Kdy máte nárok na placené volno?
Kdy máte nárok na volno s náhradou mzdy kvůli vyšetření u lékaře?
( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 7295x )
Trápí vás každý rok s příchodem Vánoc kýchání, rýma či kašel? Je načase začít přemýšlet o vánočním stromku jako o možné příčině vašich potíží.
Pokud mluvíme o „alergii na vánoční stromeček“, přesněji řečeno na pyl ze stromů pořizovaných právě v těchto svátečních dnech, lze říci, že žádné větší nebezpečí alergikům nehrozí. Jehličnany v našich podmínkách totiž znamenají mírné alergeny. Zejména smrk má jen velmi omezený význam jako alergen. Pro alergiky představují určité rostliny velké riziko zejména v období květu – u jehličnanů je to na jaře. Navíc například borovice má své květní období jen jednou za tři až pět let. To znamená, že produkuje oproti nekvětním rokům mnohonásobně vyšší množství pylu. V tomto období je pak třeba zvýšit opatrnost a raději se v blízkosti kvetoucích borovic vůbec nevyskytovat. Pyl tohoto jehličnanu i přesto, že je slabým alergenem, může ve velké míře dráždit dýchací cesty, a to i u nealergiků.
Čtěte také: Neléčená alergie může přerůst v astma
Zkuste alergii předejít následovně:
Místo klasického vánočního stromečku si můžete pořídit i určitý druh jehličnanu do květináče, ze kterého se budete těšit celý rok. Například pokojový cypřiš pěstovaný v místnosti nejenže alergikovi neškodí, může mu naopak usnadňovat dýchání. Obsahuje totiž látky působící proti bakteriím, a ty se pak dostávají do vzduchu vypařováním spolu s vodou.
Čtěte také: Onemocnění způsobené lepkem: celiakie, alergie na lepek a intolerance lepku
Pokud si stále nejste jisti, zda si živý stromeček na Vánoce pořídit, či nikoli, investujte do stromečku umělého. Umělý stromeček má hned dvě výhody: zaručeně neprodukuje žádný pyl a vzhledem k jeho použití pouze jednou za rok na několik dní v období Vánoc jej nelze považovat za tzv. lapač prachu.
I zde platí určitá pravidla:
Pro většinu alergiků při dodržení výše uvedených pravidel nebude vánoční stromek problém. Je ale lepší, pokud se citlivý člověk vyhne přímé přípravě a zdobení – v té chvíli bývá totiž v bytě nejvíce uvolněných alergenů. Pokud stromek i přes veškerou snahu způsobuje problémy, postavte a ozdobte ho na balkoně či na zahradě. Když večer zapálíte svíčky nebo zapnete umělá světýlka, ta pravá vánoční atmosféra nastane i u vás doma.
Zdroj: www.bez-alergie.cz, www.steadyhealth.com
Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.
Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi