Inzerce https://www.lekarna.cz/maminka-a-pece-o-dite/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=maminka-a-pece-o-dite

Alergie na jarní pyly

(30. dubna 2024, Redakce Ordinace.cz | přečteno: 577x )

Je tu jaro. Sluníčko svítí, ptáci zpívají, stromy a keře kvetou. Pro ty, kteří trpí alergií na jarní pyly pak jaro znamená rýmu, oteklé oči, kýchání a pocity svědění a pálení v nose i v krku.

shutterstock.com

O alergiích se obecně nejvíce mluví na jaře, kdy nastává tzv. pylová sezóna. Prvními sezónními alergeny bývají pyly jarních stromů, hlavně olše a lísky. K hlavním alergenům patří také břízy, jejichž pylová sezona začíná v únoru a končí v říjnu. Velké problémy může působit i řepka. Pro pacienty trpící alergií na pyl to znamená jediné – několik měsíců provázených nepříjemným zánětem sliznice nosu, který se projevuje jedním, zpravidla však více symptomy: ucpaný nos, výtok z nosu, opakované kýchání, svědění nosu či patra. Tyto zdravotní komplikace navíc často provází zánět očních spojivek, který vyvolává pálení a svědění očí, jejich nadměrné slzení a otoky víček. Dalším znakem alergie na pyl se nezřídka stává i zčervenalá a nepříjemně svědící pokožka. Největší obtíže musí nemocní očekávat v suchých a větrných dnech, kdy je koncentrace pylů největší. 

Všechny tyto příznaky výrazně ztěžují běžný život. Alergické reakce omezují v každodenních činnostech, a to jak v práci, tak ve škole, ale i ve volném čase. Nejčastěji se projevují stálou únavou, poruchami spánku a sníženou schopností soustředění.

Příznaky alergie

Alergie mívají často první příznaky stejné jako běžné nachlazení. Neprojeví se horečkou či tělesnou bolestí, ale k typickým reakcím patří svědění sliznic, smrkání – rýma či ucpaný nos, časté kýchání, zarudnutí, pálení či slzení očí.

Pokud vás začnou obtěžovat projevy alergie, neváhejte vyhledat alergologa! Zanedbání alergických příznaků může vést k rozvoji dalších forem, např. přechod alergické rýmy v astma. Zcela ojedinělé a minimálně obtěžující příznaky pylové alergie lze někdy řešit antihistaminiky. I zde bychom ale měli být opatrní.
Nebezpečím mohou být nadužívané nosní uvolňující kapky, které mohou postupně poškodit nosní sliznici. Je proto vždy lepší konzultovat alergii s lékařem a nechat se alergologicky vyšetřit. Lékař pak nejlépe posoudí, zda a jak potíže léčit,“ doporučuje Prof. MUDr. Petr Pohunek, CSc., ředitel České iniciativy pro astma.

Jaké jsou možnosti léčby alergií?

Při farmakologické léčbě lze léky podávané při alergiích rozdělit do tří skupin. První skupinou jsou léky preventivní, druhou léky úlevové. Třetí možností léčby je specifická alergenová imunoterapie.

Preventivní (protizánětlivé) léky: Při pravidelném a dlouhodobém užívání výrazně tlumí klinické projevy alergie.

Druhou skupinou jsou tzv. léky úlevové, které jsou určeny k zmírnění akutních alergických potíží, jakými jsou například akutní projevy alergické rýmy (kýchání, otok nosní sliznice, sekrece z nosu), slzení či pálení očí, problémy s dýcháním, svědění, kopřivka nebo dokonce astmatický záchvat či anafylaktická reakce. Úlevové léky pomohou od akutních i chronických projevů během několika minut po aplikaci.

Volně prodejné léky najdete v internetovém obchodě Lékárna.cz.

Specifická alergenová imunoterapie (SAIT): Formou injekcí, tablet pod jazyk či kapek je pacientovi podáváno postupně se zvyšující množství upraveného alergenu. Cílem této léčby je naučit imunitní systém organismu daný alergen tolerovat a nereagovat přehnaně. Při terapii SAIT se léčí příčina vzniku alergií, nikoli pouze příznaky. Délka léčby je 3–5 let a velmi důležitá je spolupráce pacienta. Indikaci a vedení léčby provádí lékař se specializací v oboru alergologie a klinická imunologie. Alergenová imunoterapie je indikována v případě, že je alergologickým vyšetřením prokázána přítomnost alergie I. typu na pyly, roztoče domácího prachu, vzdušné plísně, zvířecí srst anebo na hmyzí bodnutí. Jedná se většinou o takové alergeny, které není možné důkladně eliminovat z každodenního života nebo v případě zvířecí alergie jsou přítomny obtíže, ačkoli dotyčný pacient není chovatelem zvířete.

Léčba alergie je složitý terapeutický proces v závislosti na druhu alergie. U někoho může mít pouze mírný průběh, jiného může ohrožovat na životě. Nediagnostikovaná alergie může vést k chronickým stavům s trvalými následky (např. k rozvoji bronchiálního astmatu). S narůstajícím počtem alergiků stoupá také počet modernějších a bezpečnějších léků, které alergikům pomáhají. Některé léky jsou také volně dostupné bez receptu v lékárnách.

11 tipů, jak přežít nadcházející sezónu

Nabízíme tipy, jak se vyhnout všudypřítomnému pylu. Vycházejí z doporučení Americké akademie pro alergii, astma a imunologii.

 1. Každý týden si povlékněte postel čistým povlečením vypraným na vysokou teplotu.
 2. Venku je vhodné nosit brýle,po příchodu domů opláchnout obličej a vlasy vodou, vyměnit tričko. Před spaním si pak umyjte celé tělo včetně vlasů – pyl se do nich během dne zachytává a ulpívá i na kůži.
 3. Vyprané oblečení nesušte venku – mokrá látka je ideálním lapačem pylů.
 4. Na sekání trávy či jiné zahradní práce noste dýchací masku, nebo alespoň kvalitní roušku.
 5. Nebuďte venku v hodinách, kdy nastává „pylová kalamita“. Největší množství těchto alergenů je ve vzduchu rozptýleno mezi 10. a 16. hodinou, hlavně za horkých, suchých a větrných dnů. Pokud přece jen musíte ven, a dokonce do přírody, vezměte si alespoň hodinu až dvě před odchodem antihistaminika.
 6. Kupte si nosní sprej s mořskou nebo termální vodou a 2× až 3× denně si proplachujte nos, pokud pociťujete příznaky alergie. Mnoha lidem tyto přípravky pomáhají zmírnit nosní blokádu i zlepšit odtok sekretu z vedlejších dutin nosních.
 7. Při jízdě autem neotvírejte okno, používejte raději klimatizaci s pylovým filtrem.
 8. Nedoporučuje se větrat v ranních hodinách, kdy je koncentrace pylů největší.. Nezbytné větrání provádějte těsně po dešti, kdy je alergenů ve vzduchu málo. Pokud máte rádi čerstvý vzduch, popřemýšlejte o pořízení klimatizace.
 9. V domácnosti proveďte důkladný jarní úklid – ze všech rohů a škvír odstraňte prach, viditelnou plíseň, a pokud máte klimatizaci, vyměňte v ní filtr. Čistotu doma i udržujte. Důležité je např. zouvat se hned u dveří.
 10. Psy a kočky, kteří se pohybují venku, nepouštějte do ložnice ani na křesla či gauč – na jejich srsti zůstává velké množství pylu.
 11. Pravidelně sledujte pylové zpravodajství, abyste byli informováni o aktuálním stavu ve svém regionu.
Součástí léčby je také zdravý životní styl a každodenní režim. Sama změna životního stylu obvykle alergii nebo astma nevyřeší, může však podpořit celkové zdraví organismu a spolu s léky dostat alergické projevy pod kontrolu. Zásadním požadavkem je ovšem nekouření.
Kouření, a to i pasivní, bylo nezpochybnitelně prokázáno jako významný rizikový faktor rozvoje astmatu a jeho nepříznivého průběhu. Dráždění sliznic kouřem přispívá také k projevům rýmy i zánětu spojivek,“ vysvětluje Prof. MUDr. Petr Pohunek, CSc.

Při alergii uleví inhalace

„Chcete-li předcházet nemocem a dýchacím potížím, inhalujte jednou denně po dobu 10 - 15 minut. Prostřednictvím masky nebo náustku se do plic dostanou i ty nejmenší částečky užitečných minerálů, čehož při běžném "napařování " nad hrncem s horkou vodou rozhodně nedocílíte. Aerosolová terapie umožňuje aplikaci léků přímo na potřebné místo dýchacího ústrojí,“ vysvětluje Šimon Peter, odborník na inhalátory značky Omron. Na rozdíl od celkového podávání léků ústy, které ovlivňují celý organismus, umožňuje inhalace využití léčebného efektu jen v dýchacích cestách, tedy přesně tam, kde je to třeba. Do inhalačního přístroje lze použít voda s mořskou solí, Vincentka nebo voda s éterickými oleji.

Ideální je inhalovat večer před spaním, protože na inhalaci je potřeba klid. Pokud vám to inhalátor umožňuje, klidně si sedněte do křesla a pusťte si televizi, ale seďte vzpřímeně. Najít si během inhalace nějakou zábavu bývá důležité zejména u neposedných dětí. Nasaďte si masku, zapněte inhalátor a pomalu a zhluboka dýchejte, dokud nespotřebujete všechno léčivo v nádobce. 

Pokud si nejste jisti, který produkt je pro vás nejlepší, kontaktujte lékárníky v online poradně na Lékárna.cz - milerádi vám poradí!

Přihlaste se k odběru newsletteru
Získáte zdarma výběr těch nejlepších článků, které vám poradí ve zdraví i nemoci.

partner_1.png

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Alergie
Partner rubriky Alergie

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vzdalena-odborna-pece/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vzdalena-odborna-pece

Mohlo by vás zajímat

Průduškové astma

ASTMA je onemocnění, které bylo popisováno již ve středověku jako choroba nedostatkem dechu, nemoc se stíženým dechem. Dnes víme, že astma je onemocnění dýchacích cest, založené na podkladě chronického zánětu průdušek, který je spojen s projevy zvýšené citlivosti a zvýšené reaktivity průdušek a s projevy zúžení dýchacích cest ...

Atopický ekzém

Je chronické svědivé zánětlivé kožní onemocnění alergického původu, postihuje cca 10-15% populace. Jedná se o přehnanou reakci organismu, resp. imunitního sytému na zevní a vnitřní vlivy...

Senná rýma

Senná rýma patří mezi alergická onemocnění. Postihuje nosní sliznici a oční spojivky.

Alergie

Když se řekne alergie, vybaví se každému buď uslzený, usmrkaný a kýchající člověk v pylové jarní a letní sezóně.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce