Homeopatií se dá léčit rakovina, při užívání homeopatik musíte zapomenout za žvýkačky a čištění zubů. To jsou některé z mýtů o homeopatii, které bychom rádi probrali.
ARNIKA, léčivá rostlina
Arnica montana (arnika horská/prha arnika) je léčivá rostlina, která se vyskytuje v horských oblastech téměř po celé Evropě, v České republice převážně v Krkonoších a na Šumavě. V České republice patří k ohroženým druhům a je chráněna zákonem.
Arnika horská je rostlina snadno rozpoznatelná díky své ochlupené lodyze vysoké 20 až 60 cm a svému velkému žlutooranžovému květu, jejichž tvar se podobá kopretině.
Tato bylina má v cizích zemích mnoho lidových názvů, mezi nimiž kraluje např. bylina pádů (francouzsky herbe aux chutes), kdy název odkazuje na její tradiční používání při léčbě následků úrazů (modřiny, boule) a svalového přetížení (křeče, namožení).
Zajímavost: Arnika byla hvězdou tradičních lékopisů již v 7. století, kde je popsána abatyší Hildegardou z Bingenu (Svatá Hildegarda).
Arnika horská roste na náhorních loukách (nad 800 m n. m.) horských oblastí Evropy. K životu potřebuje nakloněný terén, který brání stojaté a příliš kyselé vlhkosti, čímž zajišťuje dostatečný odvod vody. Potřebuje vodu, ale ne příliš.
Kvete v období od května do srpna podle vegetačních stupňů. Je to letní květina, která začíná kvést kolem svátku svatého Jana (letní slunovrat) a jejíž pozdní květy můžeme najít až do srpna.
Arnika montana má dvojí účinek:
- působí proti zánětu a proti bolesti, a to díky obsahu seskviterpenických laktonů, z nichž hlavní je helenalin
- působí jako ochrana cév (vazoprotekce), díky flavonoidům.
Obsahuje také esenciální oleje, z nichž thymol je používán pro své antiseptické vlastnosti.
Arnika se proto tradičně používala při modřinách, zhmožděninách, namožených svalech, vymknutí, fraktury, zánětu šlach, onemocnění žil a kapilár nebo při bolestech zad a kloubů.
ARNIGEL obsahuje výtažky z rostliny Arnica montana se zklidňujícími účinky. Nalezne uplatnění při každodenních činnostech. Má osvěžující a uklidňující účinek, není mastný a rychle se vstřebává. Tento kosmetický přípravek neobsahuje parabeny ani jiné konzervační látky.
Soutěžte o ARNIGEL
3 z Vás, kteří správně odpoví na soutěžní otázky a odpovědi pošlou do 30.11.2016 na adresu [email protected], získají zklidňující gel s arnikou Arnigel.*
(Zapojením se do soutěže souhlasíte se zasíláním novinek Ordinace.cz. Tento souhlas můžete kdykoli bezplatně odvolat.)
OTÁZKA 1
Jaké je přirozené prostředí výskytu arniky horské?
- v lesním porostu, ve stínu a vlhku
- v horské půdě
- na pláních, v půdě bohaté na naplaveniny
OTÁZKA 2
Jaké je období květu arniky?
- od května do srpna
- od března do dubna
- hned po Vánocích
OTÁZKA 3
Roste arnika v České republice?
- ano, běžně se vyskytuje v nížinách
- ano, např. v Krkonoších a na Šumavě
- neroste
Pořadatelem soutěže je společnost Boiron.
*Každá třicátá správná odpověď bude oceněna výhrou.