Inzerce

Zlomená ruka nemusí znamenat konec léta

(27. července 2020, Redakce Ordinace.cz | přečteno: 317x )

Letní sporty provází zvýšené riziko typických úrazů, jako jsou zlomeniny zápěstí a lokte, poškození kolenního kloubu nebo vymknuté rameno. Jejich léčba a rekonvalescence dřív trvala i několik měsíců. V moderní fyzioterapii je to otázka dvou až tří týdnů od úrazu.

shutterstock.com

„Vysoký a rychlý efekt léčby přináší kombinace klasické fyzioterapie a aplikace rázové vlny v místě zranění. V péči o pacienta stále hrají prim manuální techniky, bez nich to nejde, ale už dávno se nespoléháme pouze na ně. Terapie s pomocí vhodného typu rázové vlny urychlí účinek samotné fyzioterapie v některých případech až desetinásobně,“ uvedla Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky.

Zatímco tradiční manuální náprava například akutní blokády zad trvá dva až čtyři měsíce, s terapií rázovou vlnou se pacient zbaví bolesti do tří dnů.
„Za dvacet let se práce fyzioterapeutů velmi proměnila. Byly rozpracovány efektivnější fyzikální metody, které dál staví na několika funkčních a dobře známých fyzikálních principech. Mezi všemi trendy v regeneraci, které sledujeme, se však zdá zatím nedosažitelná fokusovaná rázová vlna, někdy označovaná jako ESWT. Ambulantně využíváme tři typy rázové vlny, které se liší intenzitou průniku rázu do tkáně, a pro úspěšnou léčbu je nutné mezi nimi rozlišovat podle jednotlivých diagnóz. Levnější pro pacienta, a v českých ordinacích rozšířenější, radiální rázová vlna je výborná pro rychlé uvolnění ztuhlých svalů, ovšem oproti ESWT je výrazně méně efektivní například v léčbě zánětů šlach,“ upozornila Iva Bílková. V obvyklém provozu ošetří denně s pomocí rázové vlny desítky pacientů, nejčastěji s kalcifikáty ve šlaše svalu, bolestí šlach, svalů a natržením svalových vláken. Vedle chronických ran a svalových bolestí se v létě hojně přidávají také akutní sportovní úrazy.

Čtěte také: Únavová zlomenina

Počet rekreačních sportovců – cyklistů, in-line bruslařů, běžců i pěších turistů – s teplými dny rychle stoupá. Přibývá také kolektivních her, jako je fotbal, frisbee nebo plážový volejbal. Kontaktní sporty, přecenění sil, únava a nedostatečné protažení před výkonem pak bývají hlavními důvody typicky letních úrazů. 
„Láme se téměř vše, co člověk při pádu nastaví. Velmi často řešíme zlomeniny zápěstních kůstek nebo výrony kotníků, vznikají ale i sportovní úrazy z trvalého přetěžování měkkých tkání. Zlomenina zápěstí při dopadu přes řídítka je klasickým zraněním cyklistů, naopak zlomený loket, noha a poškozené kolenní klouby ukazují na jezdce na kolečkových bruslích. Přes veškerá varování se bohužel mezi nejčastější letní zranění řadí i úrazy hlavy a páteře po skocích do neznámé vody. V letních měsících přibývá také ošklivých odřenin a řezných, špatně se hojících a hnisajících ran,“ vyjmenovala Iva Bílková.

Čtěte také: Lehká sádra - alternativa klasické sádry

Rychlost zákroku bývá zásadní

Vědecké poznatky v oblasti regenerace těla šly v posledních dvou dekádách skokově vpřed a fyzioterapeutům vtiskly nové možnosti, jak pacientům okamžitě pomoci.
„Právě u úrazů ze sezónního sportování, při zvrtnutém kotníku nebo výronu kotníku je důležité začít s léčbou, a případnou aplikací rázové vlny, co nejdříve. Pacient, který přijde včas, je poučen a dodržuje od začátku režimová opatření, se uzdraví výrazně rychleji než ten, který se dostal do péče fyzioterapeuta o několik týdnů později nebo se neřídil doporučením terapeuta. Rehabilitace bezprostředně po úrazu může zkrátit dobu rekonvalescence někdy i víc než o polovinu,“ podotkla Iva Bílková.

Klid na lůžku a znehybnění nemusí být v mnoha případech ideálním řešením

„Také pacient se zlomenou končetinou může bezprostředně po úrazu, ještě před nandáním sádry, absolvovat terapii s aplikací fokusované rázové vlny, která podnítí zrychlení biochemických procesů v místě zranění, a tím i celkové hojení. Po nasazení sádrového obvazu či zevního fixátoru se může věnovat takzvaným izometrickým cvikům, které napomáhají tvorbě kostní tkáně a zabraňují svalové ztrátě způsobené nečinností, zároveň tlumí vznik otoku či pomáhají lymfatickému oběhu postižené tkáně, čímž opět urychlují hojení tkání. Stejně tak pacient s vyvrtnutým kotníkem může využít fokusované rázové vlny, která urychluje hojení měkkých tkání na buněčné úrovni, a za dva tři týdny od zranění být fit,“ popsala fyzioterapeutka.

Čtěte také: Artroskopie kolenního kloubu. Co vás čeká?

Tři typy rázových vln a jejich užití

(Liší se intenzitou průniku energie rázu do tkáně.)

  • radiální rázová vlna – akutní blokády páteře a žeber
  • fokusovaná rázová vlna – zlomeniny, bolesti kloubů, vazů, záněty šlach, patní ostruha, zamrzlé rameno atd.
  • planární rázová vlna – nehojící se rány jako bércové vředy, dekubity; popáleniny; léčba erekce, zánětů prostaty

Zdroj: www.FYZIOklinika.cz

Komerční sdělení Wobenzym 200 a 800 tablet Lék Wobenzym významně zkracuje dobu léčby po operaci, zlomenině či úrazu.

Více informací: www.wobenzym.cz
Tradiční lék z přírodních zdrojů k vnitřnímu užití. Pečlivě pročtěte příbalovou informaci.
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Necháte se letos raději očkovat proti chřipce a/nebo pneumokokové infekci?

Zatím hlasovalo 208 lidí

Mohlo by vás zajímat

Poranění elektrickým proudem - zasažení bleskem

Zasažení bleskem jako typ poranění elektrickým proudem je odlišné od úrazu běžným elektrickým proudem. Může být přímý, nebo zprostředkovaný přes jiné vodiče, déšť, vlhkou půdu atd.

Lyžařské desatero - prevence proti úrazům

Lyžování se řadí mezi jeden z nejnebezpečnějších sportů, proto je nutné dbát bezpečnosti a mít kvalitní ochranné pomůcky a vybavení. Nejčastější bývají zlomeniny končetin, poranění kolenních a ramenních vazů a úrazy hlavy. Ještě nebezpečnější než lyžování je statisticky snowboarding. Proto je vhodné, aby lyžaři dodržovali deset pravidel pro chování na sjezdových tratích, která doporučuje Mezinárodní lyžařská federace.

Čtyři cviky, které pomohou při léčbě osteoporózy

I když se o osteoporóze mluví jako o nemoci žen po menopauze, mohou jí onemocnět i mladší ženy. „Stáří není podmínkou vzniku této zákeřné choroby, takže prevence je na místě i pro ženy mladší, které mají jeden a více rizikových faktorů,“ říká MUDr. Hana Pospíšilová v rámci projektu na podporu mléka a mléčných výrobků Bílé plus.

Nejčastější zimní úrazy

Většina zimních úrazů je spojena se zimními sporty, zejména s lyžováním, jízdou na snowboardu, sáních nebo bruslením. Nejčastěji se jedná o poranění končetin. Při pádu se snažíme chránit rukama, a proto se setkáváme nejvíce se zlomeninami horních končetin. Při pádech na záda u sjezdového lyžování nebo jízdě na snowboardu dochází k poranění páteře, a to nejen samotných obratlů, ale také k poškození míchy. Nebezpečí v zimním období hrozí také starším lidem, kteří velmi často trpí osteoporózou a zraní se při chůzi na zledovatělém povrchu.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.