Inzerce https://www.lekarna.cz/specialni-nabidka/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=specialni-nabidka

Stále více lidí se chce zbavit dioptrií laserem. Operace ale není vhodná pro každého

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 176x )

S dioptrickou vadou, která vyžaduje nošení brýlí či čoček, se potýká kolem šesti milionů Čechů a jejich počet každým rokem stoupá. Roste i počet těch, kteří se rozhodnou pro odstranění dioptrií laserem. Zákrok ale není vhodný pro každého. Oční chirurgové odmítnou laserovou operaci provést až ve dvaceti procentech případů. I těmto pacientům ale umí moderní oční medicína pomoci.

shutterstock.com

Laserovou operaci očí podstoupí v Česku kolem 15 tisíc lidí ročně a zájem dále narůstá. Za posledních pět let zhruba o deset procent.
„Stále se zvyšuje počet lidí, pro které je nošení dioptrických brýlí či kontaktních čoček obtěžující a nekomfortní. Nošení kontaktních čoček zažívalo v nedávných letech velký boom. Jejich nositelé je však dnes spíše odkládají. Dlouhodobé používání kontaktních čoček může vést k pocitu suchosti očí. Brýle zase mohou překážet například při sportu. Jedním z důvodů zvyšujícího se zájmu o laserové operace je také rychlý vývoj laserové technologie. Ten významně zvyšuje bezpečnost zákroků. Díky inovacím a pokroku v oční medicíně můžeme dnes operovat i případy, které ještě před pěti lety operovatelné nebyly. Větší zájem o odstranění dioptrické vady jsme nyní zaznamenali i v souvislosti s aktuální situací - při nošení roušek dochází k nepříjemnému mlžení brýlí, což je obtěžující a limitující. Pro laserovou korekci se čím dál častěji rozhodují i lidé s nižšími dioptriemi,” popsal Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Čtěte také: Ječné zrno: Jak se mu vyvarovat a jak ho případně léčit

Operace není vhodná pro každého

Rozhodnout se pro odstranění dioptrické vady pomocí laseru ještě nemusí znamenat, že k němu dojde. Oční chirurgové odmítnou až dvacet procent zájemců.
„Ke každému pacientovi přistupujeme individuálně. Zákrok mu má pomoci, nikoli uškodit. Proto když má lékař jakékoliv pochybnosti, pacienta k laserové operaci nedoporučí. Mezi nejčastější důvody patří parametry rohovky – pokud je tenká, nepravidelná, asymetrická nebo má jiné atypické parametry. Dále pak nestabilní dioptrická vada nebo probíhající oční onemocnění jako šedý zákal nebo změny na sítnici. Překážku může představovat i takzvaný syndrom suchého oka, který je v populaci čím dál častější. Pokud není laserová operace možná, lze přistoupit k výměně nitrooční čočky. Není důvod se zákroku obávat. Jedná se o bezpečný a bezbolestný zákrok, který provádíme ambulantně,” řekl Pavel Stodůlka.

Čtěte také: Šedý zákal - nejčastější mýty a omyly o tomto očním onemocnění

Prvořadé je chránit zdraví pacienta

Pokud by laserovou operaci podstoupil člověk, který na ni není vhodný, jeho oční problémy by se po zákroku mohly zhoršit.
„Kde je to možné, používáme ke korekci dioptrií laser. U pacientů s atypickými parametry rohovky by však mohlo časem dojít k nenávratným změnám ve strukturách rohovky a zhoršování vidění a s tím souvisejícímu nárůstu dioptrií. U suchého oka může dojít ke zhoršení suchosti a nemalým subjektivním obtížím – jako je například bolestivé pálení, až řezání očí. U nestabilní dioptrické vady pak může nastat její opětovný nárůst v budoucnu. Ve složitějších případech proto doporučujeme jiné metody, které jsou stejně bezpečné a účinné jako odstranění dioptrií laserem,” popsal Pavel Stodůlka.

Čtěte také: Změna barvy oka u dospělého člověka může být varovným signálem onemocnění

Proč nekupovat takzvané hotové brýle?

Lidem, kteří laserovou korekci dioptrické vady podstoupit nemohou a pro výměnu nitrooční čočky se nerozhodnou, nezbývá než dál používat kontaktní čočky nebo dioptrické brýle. Jejich výběru by se ale měli důkladně věnovat. Odborníci důrazně varují před nákupem takzvaných hotových brýlí. Pro korekci oční vady totiž rozhodně vhodné nejsou.
„Stárnutím populace a stejně tak současným životním stylem roste i počet lidí s dioptrickou vadou. V Česku je přes 1600 očních optik. Na každou z nich připadá zhruba šest a půl tisíce Čechů trpících oční vadou. Jen oční optika Gemini má pobočky ve více než 15 městech. Češi v posledních letech o svůj zrak více pečují a dioptrické brýle si vybírají důkladně. Přesto však stále panuje trend nákupu dioptrických brýlí na internetu, v drogeriích nebo na benzínových pumpách. Volně prodejné brýle se ale hodí pouze pro lidi, kteří mají na každém oku stejný počet dioptrií a netrpí žádnou další vadou,” popsal Karel Liška, hlavní optometrista oční kliniky Gemini.

Zdroj: www.gemini.cz

banner_ks_poradna.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/specialni-nabidka/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=specialni-nabidka

Anketní otázka

Byli byste ochotni darovat stolici?

69%
31%
Zatím hlasovalo 218 lidí

Mohlo by vás zajímat

Využití laseru v očním lékařství

Uplatnění laserových technologií znamenalo výrazný pokrok v mnoha oblastech medicíny, což beze zbytku platí i o oftalmologii. Pokroky v očním lékařství a medicíně vůbec jsou dlouhodobě úzce spjaty s vývojem nových přístrojů, jejichž zavedení do praxe následně umožňuje vypracování progresivních diagnostických a terapeutických postupů. Nejinak tomu bylo i s lasery, které záhy zaujaly významné místo v léčbě mnoha očních nemocí a v poslední době se uplatňují i při vyšetřování.

Odchlípení, čili amoce sítnice

Sítnici si pro zjednodušení lze představit jako tenkou blanku, která je zevnitř v celém rozsahu přiložena ke stěně očního bulbu. Na její vnitřní plochu nasedá sklivec, což je rosolovitá hmota vyplňující větší část vnitřku oka.

Šilhání

Šilhání je porucha, při které postavení očí není paralelní, ale oči se buď sbíhají k sobě nebo rozbíhají od sebe. Přesnější, ale poněkud méně srozumitelná definice říká, že při sledování určitého bodu se osy očních bulbů neprotínají v tomto bodě.

Ječné zrno

Ječné zrno je zánět mazové žlázky v očním víčku.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce