MUDr. Ilonou Procházkovou, Dermatovenerologická klinika, 25. dubna 2002
Jako spánková obrna se označuje stav mezi spánkem a bděním...
( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 10862x )
Letos se bude konat již desátý ročník Stanu proti melanomu v Praze, Brně a Ostravě. Akce začne 2. a 3. května 2016 v Praze na Václavském náměstí, pokračovat bude 9. května v Brně (nám. Svobody) a končit bude 10. května v Ostravě (Avion Shopping Park) vždy od 10.00 do 18.00 hodin.
Zhruba 30-50 % melanomů vznikne na podkladě pigmentového znaménka. Svou kůži známe nejlépe sami a zvláště tehdy, když si ji a především mateřská znaménka pravidelně kontrolujeme, dokážeme sami odhalit sebemenší odchylky v průběhu času. Je to velmi cenná informace, která podá dynamický údaj o případných změnách mateřských znamének. Někteří se ještě stále domnívají, že rizikové pigmentové znaménko je až takové, které začne svědit, krvácet nebo se kolem něj utvoří zánět. Toto jsou však pozdní příznaky rozvoje většinou již maligního melanomu.
Příznaky, které signalizují počínající přeměnu klidného pigmentového znaménka, jehož včasné odstranění často předejde rozvinutí zhoubného nádoru, můžeme shrnout do tzv. ABCDE pravidel.
Pokud jsou 2 či více písmenek pozitivních, jedná se o rizikový projev a měli byste navštívit dermatologa.
Asymetrická je skvrna, která nemá symetrickou formu, jako např. ovál či kruh.
Hranice skvrny by měla být ostrá a pravidelná. Neostré, rozpité ohraničení nebo nepravidelné výběžky vybíhající ze znaménka by měly upoutat vaši pozornost.
Také není příznivé, když je znaménko tmavě hnědé až černé nebo má nepravidelnou skvrnitou pigmentaci s různými odstíny.;
Pigmentové znaménko, jehož průměr je větší než 5 milimetrů, by nemělo uniknout vaší pozornosti.
Pokud pozorujeme růst pigmentového znaménka do výšky, může to být známkou progredujícího nádoru. Pokud však máme mateřské znaménko již řadu let nad úrovní okolní kůže, nemusí to znamenat nebezpečí.
Nezapomínejte, že maligní melanom se může objevit i pod nehtem. Tato forma je velice vzácná, přesto ji nesmíme podceňovat, jelikož pacienti s podnehtovým maligním melanomem mají velice špatnou prognózu.
Co by vás mělo alarmovat?
Pokud máte tmavou skvrnu pod nehtem ruky či nohy a vzpomínáte si, že jste se do tohoto místa udeřili, jedná se pravděpodobně o tzv. stínku neboli podnehtovou modřinu. Pokud si však na zranění nevzpomínáte, je třeba tomuto projevu věnovat zvýšenou pozornost. Je nutné především sledovat, zda tmavá skvrna odrůstá společně s nehtem či nikoliv. Jednoduše to poznáte sami, když si okraj skvrny označíte na nehtu vrypem a po měsíci si nehet znovu prohlédnete.
Nezapomínejte, že pozorování vyžaduje alespoň měsíce, jelikož nehty rostou pomalu. Např. nehet palce na dolní končetině odrůstá 6 měsíců i déle. Pokud však máte jakékoliv pochybnosti, navštivte dermatologa ihned a neztrácejte čas.
Při jakýchkoliv pochybnostech navštivte raději kožního lékaře, který je dostatečně školen k tomu, aby dovedl správně stanovit diagnózu, někdy i s pomocí speciálních optických přístrojů.
Akce „Stan proti melanomu“ je součástí celoevropské kampaně dermatologů, která má upozornit na nebezpečí výskytu rakoviny kůže a apelovat na důslednou prevenci. Průměrný věk pacienta s melanomem je 54 let. Těchto nádorů nejvíce přibývá ve skupině mužů nad 50 let, kteří podle statistik podceňují riziko kožní rakoviny, a u žen ve věku 10-29 let, které často podléhají trendu snědé, atraktivní kůže. Odborníci odhadují, že 45-50 % lidí, kteří se dožijí 65 let, budou mít alespoň jeden typ rakoviny kůže.
Akce začne 2. a 3. května 2016 v Praze na Václavském náměstí na úrovni ulice Opletalova, poté se přesune do Brna na náměstí Svobody, kde ho budou moci lidé navštívit 9. května 2016, a konečnou zastávkou bude 10. května 2016 Shopping Park Avion v Ostravě.
Dermatologický tým bude ve Stanu proti melanomu pracovat souběžně v šesti ordinacích.
„Budeme vyšetřovat i chronické poškození kůže, především obličeje. Máme speciální přístroj kromě toho běžného dermatoskopu, kterým vyšetřujeme znaménka. Může ukázat, jestli je kůže víc či méně poškozená ultrafialovým zářením a jestli už se má člověk intenzivněji chránit, aby zastavil to další poškozování kůže,“ dodává profesor Arenberger.
Kožních nádorů stále přibývá, vyskytují se sedmkrát více než před 40 lety. K jejich vzniku přispívá především časté opalování, ať už v soláriích nebo na slunci.
Zdroj: www.melanom.cz
Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.
Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi
Anketní otázka