Příběh pacientky: Strašná zpráva přišla bez varování

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 2804x )

Veterinářka Miloslava Hošková nikdy nekouřila. Přesto se potýká s metastatickým karcinomem plic. V boji s nemocí jí výrazně pomáhá imunoterapeutická léčba, na kterou primární nádor v plíci velmi dobře reaguje.

shutterstock.com

“Vždy jsem se v rodině považovala za tu zdravější, nebrala jsem žádné pravidelné léky, nikdy jsem nebyla opravdu vážně nemocná,” říká paní Miloslava.

Že je něco v nepořádku se začalo ukazovat zpočátku loňského roku.

„V únoru 2017 jsem byla s rodinou na lyžích a při běžkování jsem upadla. Na pravém stehně se mi udělala modřina. Vzala jsem si 4 acylpyriny a tím jsem považovala věc za vyřízenou. Přijeli jsme domů najednou jsem ucítila ostrou bolest nad břichem. Totéž se opakovalo po zhruba 10 dnech. Šla jsem k praktickému lékaři, ten nic nenašel, ale poslal mě ke gastroenterologovi, vzal mi krev a zažádal o onkomarkery,“ vzpomíná Miloslava Hošková.

Na gastroskopii lékaři nic nenašli, ale paní Miloslava dostala doporučení na rentgen, který ukázal změny na pravém horním plicním laloku. CT a magnetická rezonance verdikt potvrdily. Zjistily metastázy v hlavě, v mízních uzlinách a hlavní nádor na plicích.

Paní Miloslava podstoupila biopsii nádoru a rozbor ukázal, že vzorek nádoru vykazuje 100% pozitivitu na biomarker předpovídající účinnost léčby stimulující vlastní imunitou.
 „Protože ale v Česku není možné nasadit imunoterapii okamžitě, ale až v druhé linii, musela jsem absolvovat chemoterapii, která zabrala na několik měsíců a potom nemoc začala opět postupovat. Teprve poté jsem dostala imunoonkologický lék, který primární nádor z velké části zničil, zcela zmizely plicní metastázy,vysvětluje pacientka. Cesta k němu ale nebyla jednoduchá.
Můj lékař, MUDr. Libor Havel, žádal zdravotní pojišťovnu o mimořádnou úhradu tohoto léku, ale ta to nepovolila. Změnila jsem tedy zdravotní pojišťovnu, a ta mi lék schválila,“ říká. 

Imunoteraputickou léčbu zvládala bez jakýchkoliv problémů, jediné, co jí trápilo byl pohrudniční výpotek, způsobený předchozí chemoterapií. Ale ten po čase vymizel.

Díky imunoterapeutické léčbě se Miloslava Hošková cítí dobře, až na jisté komplikace s metastázou v pánvi, která si vyžádala ozáření.
Rodina mě ohromně podporuje, hledají informace, materiály. Všem nám to ale převrátilo život naruby,“ dodává Miloslava Hošková.

Čtěte také: První příznaky rakoviny plic

Podle MUDr. Libora Havla z Pneumoonkologické ambulance Thomayerovy nemocnice v Praze na imunoterapeutickou léčbu nezareaguje každý pacient.
Pouze přibližně u 20 % pacientů dochází k objektivnímu ústupu nádoru. Na rozdíl od všech ostatních léků však může kontrola nemoci trvat dlouhou dobu (i roky) a často přetrvává i po ukončení podávání léku. Bylo by dobré, kdyby pacienti kteří mají přítomen biomarker predikující účinnost léčby stimulující vlastní imunitou v hodnotě 50% a více, nemuseli na nasazení imunoterapeutické léčby čekat až absolvují chemoterapii  jako léčbu první linie. Ale dostali ji rovnou, stejně, jako je tomu v zahraničí,“ říká MUDr. Havel.  Navíc je dnes již prokázáno, že  imunoterapie je u těchto nemocných účinnější v linii první než druhé.

Čtěte také: Pacienti s rakovinou plic přicházejí pozdě

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...
Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Jste již očkováni proti klíšťové encefalitidě?

41%
51%
Zatím hlasovalo 408 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Rakovina slinivky břišní - „opomíjený“ zabiják mezi zhoubnými nádory

Rakovina slinivky břišní je v současné době čtvrtou nejčastější příčinou úmrtí na zhoubné nádory. Jen v Evropě dosáhl v roce 2015 počet úmrtí pacientů s touto diagnózou počet 104 481. Po roce 2022 pak budou karcinomy slinivky břišní po karcinomu plic druhou nejčastější příčinou úmrtí. Přičemž statistická data z ČR uvádějí, že tento karcinom je 10. nejčastějším zhoubným onemocněním u mužů a 7. u žen.

Za bolestí zad nemusí být jen stáří

Bolest zad je v pokročilém věku tak běžný jev, že si jen málokdo připustí její souvislost s vážnějším onemocněním. O to překvapivější bývá pro pacienta diagnóza „mnohočetný myelom“, která nepatří mezi běžně známá onemocnění. Jedná se přitom o druhé nejčetnější nádorové onemocnění krve.

Nádory ledvin - příčina vzniku není zcela známá

Zhoubné nádory ledvin představují 2-3 % všech zhoubných onemocnění člověka, kromě zhoubných krevních onemocnění. Česká republika drží nechvalné prvenství v incidenci, tedy v počtu nemocných na 100 tisíc obyvatel, rakoviny ledvin na světě. Zároveň je na 2. místě v počtu nově zachycených případů i v počtu úmrtí. Příčiny nemoci nejsou zcela známé, jisté ale je, že riziko vzniku zvyšuje například kouření, obezita nebo zvýšený krevní tlak. Nádor ledviny se navíc nemusí dlouhou dobu projevit, proto by lidé neměli podceňovat pravidelné návštěvy u urologa.

Bolest zad může signalizovat rakovinu prostaty

Celá řada lidí nebere bolesti zad zcela vážně, protože je považují za běžné. Bolesti zad patří mezi tzv. civilizační choroby a setká se s nimi až 80 % lidí alespoň jednou v životě. Asi čtvrtina bolestí zad je však spojena se závažnými onemocněními. Jednu z těchto vážných příčin představují i metastázy v kostech, které jsou výrazně častější než samotná rakovina kostí. Lze těmto komplikacím včas zabránit?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.