Inzerce

Příběh pacientky: Strašná zpráva přišla bez varování

4. srpna 2018, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 2011x

Veterinářka Miloslava Hošková nikdy nekouřila. Přesto se potýká s metastatickým karcinomem plic. V boji s nemocí jí výrazně pomáhá imunoterapeutická léčba, na kterou primární nádor v plíci velmi dobře reaguje.

foto: shutterstock.com

“Vždy jsem se v rodině považovala za tu zdravější, nebrala jsem žádné pravidelné léky, nikdy jsem nebyla opravdu vážně nemocná,” říká paní Miloslava.

Že je něco v nepořádku se začalo ukazovat zpočátku loňského roku.

„V únoru 2017 jsem byla s rodinou na lyžích a při běžkování jsem upadla. Na pravém stehně se mi udělala modřina. Vzala jsem si 4 acylpyriny a tím jsem považovala věc za vyřízenou. Přijeli jsme domů najednou jsem ucítila ostrou bolest nad břichem. Totéž se opakovalo po zhruba 10 dnech. Šla jsem k praktickému lékaři, ten nic nenašel, ale poslal mě ke gastroenterologovi, vzal mi krev a zažádal o onkomarkery,“ vzpomíná Miloslava Hošková.

Na gastroskopii lékaři nic nenašli, ale paní Miloslava dostala doporučení na rentgen, který ukázal změny na pravém horním plicním laloku. CT a magnetická rezonance verdikt potvrdily. Zjistily metastázy v hlavě, v mízních uzlinách a hlavní nádor na plicích.

Paní Miloslava podstoupila biopsii nádoru a rozbor ukázal, že vzorek nádoru vykazuje 100% pozitivitu na biomarker předpovídající účinnost léčby stimulující vlastní imunitou.
 „Protože ale v Česku není možné nasadit imunoterapii okamžitě, ale až v druhé linii, musela jsem absolvovat chemoterapii, která zabrala na několik měsíců a potom nemoc začala opět postupovat. Teprve poté jsem dostala imunoonkologický lék, který primární nádor z velké části zničil, zcela zmizely plicní metastázy,vysvětluje pacientka. Cesta k němu ale nebyla jednoduchá.
Můj lékař, MUDr. Libor Havel, žádal zdravotní pojišťovnu o mimořádnou úhradu tohoto léku, ale ta to nepovolila. Změnila jsem tedy zdravotní pojišťovnu, a ta mi lék schválila,“ říká. 

Imunoteraputickou léčbu zvládala bez jakýchkoliv problémů, jediné, co jí trápilo byl pohrudniční výpotek, způsobený předchozí chemoterapií. Ale ten po čase vymizel.

Díky imunoterapeutické léčbě se Miloslava Hošková cítí dobře, až na jisté komplikace s metastázou v pánvi, která si vyžádala ozáření.
Rodina mě ohromně podporuje, hledají informace, materiály. Všem nám to ale převrátilo život naruby,“ dodává Miloslava Hošková.

Čtěte také: První příznaky rakoviny plic

Podle MUDr. Libora Havla z Pneumoonkologické ambulance Thomayerovy nemocnice v Praze na imunoterapeutickou léčbu nezareaguje každý pacient.
Pouze přibližně u 20 % pacientů dochází k objektivnímu ústupu nádoru. Na rozdíl od všech ostatních léků však může kontrola nemoci trvat dlouhou dobu (i roky) a často přetrvává i po ukončení podávání léku. Bylo by dobré, kdyby pacienti kteří mají přítomen biomarker predikující účinnost léčby stimulující vlastní imunitou v hodnotě 50% a více, nemuseli na nasazení imunoterapeutické léčby čekat až absolvují chemoterapii  jako léčbu první linie. Ale dostali ji rovnou, stejně, jako je tomu v zahraničí,“ říká MUDr. Havel.  Navíc je dnes již prokázáno, že  imunoterapie je u těchto nemocných účinnější v linii první než druhé.

Čtěte také: Pacienti s rakovinou plic přicházejí pozdě

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Co považujete za nejvhodnější způsob podpory posílení imunity dítěte?
Zatím hlasovalo 242 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Jana (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 14. září 2019, 11:20:13

    Ahoj jsme s manželem také již 37let.jak píše Iva nebyla to vždy procházka růžovým sadem.… Diskutovat

  • Marika (Klasická léčba (chirurgická operace, ozařování, chemoterapie)) 14. září 2019, 17:09:37

    Chcem sem dať do pozornosti článok,ktorý vyšiel v týždenníku Život č. 36/2019. Článok… Diskutovat

  • Sally (DEPRESE,ÚZKOST) 14. září 2019, 18:12:59

    Jsem lékařka a psychoterapeutka a v současné době provádím následující experiment.… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.