Dobrý den, mám prosím dotaz ohledně syna. Je mu 11 let a poslední měsíc si stěžuje na bolest hlavy. Po preventivní prohlídce byl odeslán na oční. Můj dotaz zní, zda může být bolest hlavy spojena s očima? Tedy pokud má zhoršený zrak, může ho od toho bolet hlava? Moc děkuji
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
„Setkáváme se s různými přípravky, které slibují rychlou léčbu závažných onemocnění nebo také detoxikaci organismu či zbavení se parazitů,“ uvádí ředitel SÚKL Zdeněk Blahuta a dodává: „cena je zpravidla značně přemrštěná a po prozkoumání složení lze v řadě případů konstatovat, že se jedná o doplněk stravy či kosmetiku, tedy o výrobek bez jakýchkoli léčebných účinků.“
U podnětů na prošetření takových výrobků se jejich podatelé zpravidla domnívají, že by mohlo jít o léčivé přípravky, přičemž dané výrobky jsou nabízeny ke koupi prostřednictvím e-shopů. Na webových stránkách e-shopu však nebývá uveden jakýkoliv identifikační údaj prodejce či výrobce. K prošetření daného podnětu tedy chybí nezbytné podklady a zároveň chybí i subjekt, který by tyto podklady na vyžádání SÚKL předložil. V těchto případech selhávají i pokusy vypátrat odpovědné subjekty například prostřednictvím kontrolního nákupu nebo pátráním po osobách, které mají registrované příslušné internetové adresy (často anonymně v zahraničí, zvláště ve třetích zemích jako je např. Panama či USA). S vysokou pravděpodobností se jedná o podvodné obchody ve smyslu tzv., „šmejdů“. Výrobkům jsou na daných stránkách jednoznačně přisuzovány léčivé nebo preventivní účinky (často hraničící se zázrakem), jsou doporučovány významnými světovými, avšak neexistujícími lékaři a odborníky, popřípadě zázračně uzdravenými neexistujícími lidmi, podle grafického ztvárnění a jednoduchosti zjevně cílící na seniory.
SÚKL je v takovýchto situacích se svými pravomocemi v rámci stávajícího legislativního nastavení v dosti bezvýchodném postavení. I z tohoto důvodu se rozhodl na takové webové stránky upozorňovat, varovat spotřebitele před případným nákupem a upozorňovat na možná rizika, zdravotní i ekonomická.
„Často jsme na podobné nabídky krátcí, například proto, že se jedná o zahraniční subjekt, který s námi jednoduše nekomunikuje. Považujeme proto za důležité české pacienty před podobnými praktikami varovat,“ vysvětluje postup SÚKL Zdeněk Blahuta.
Na takových webových stránkách bývají často zobrazeny fotografie „lékařů“ či jiných „odborníků“ s odkazem na jejich odborné názory a zkušenosti s výrobkem. Pokud však spotřebitel začne po daném odborníkovi pátrat, zjistí, že nikdo takový neexistuje a že se jedná o fiktivní osobu a ilustrační fotografii. Lákavá může být i zdánlivá ekonomická výhodnost, např. v podobě nabídky dalších balení zdarma při koupi určitého množství přípravku. SÚKL před takovými nabídkami důrazně varuje a vždy doporučuje obrátit se na lékárnu, která může nabídnout celé spektrum registrovaných léků, u kterých byla ověřena kvalita, účinnost a bezpečnost.
V případě nákupu léků na internetu pak stačí řídit se jednoduchými pravidly:
- Zásilkový výdej (prostřednictvím Internetu), může v ČR zajišťovat pouze "kamenná" lékárna. Lékárny, jejichž provoz je řádně schválen SÚKL, je k dispozici v databázi lékáren.
- Zásilkovým způsobem je možné vydávat pouze v ČR registrované léky, jejichž výdej není vázán na lékařský předpis. Obojí je možné si ověřit v databázi registrovaných léčiv.
Seznam webových stránek zveřejňuje SÚKL ZDE.
Zdroj: www.sukl.cz