Inzerce

Tajemný lymfatický systém aneb Co nám proudí v těle

aktualizováno 8. září 2013, Eva Musilová   |   přečteno: 17244x

"Lymfatický systém je pro život zdaleka nejdůležitějším ekologickým systémem," řekl dr. Emil Vodder, zakladatel moderní lymfologie. Upozorňoval také na to, že špatná funkce tohoto systému je příčinou mnoha různých nemocí.

foto: shutterstock.com

Výzkumy posledních let odhalují, že mezi množstvím různých zdravotních problémů, s nimiž si lékaři nevědí rady, se poměrně často vyskytují ty, které způsobilo špatné fungování lymfatického systému. Většinou se jedná o různé otoky a z nich pramenící bolesti.

Co vlastně lymfatický systém je a jakou má v našem organismu úlohu?

Velice zjednodušeně bychom mohli popsat lymfatický systém takto: Všechny tkáně těla jsou prostoupeny tkáňovým mokem.Toho má dospělý člověk něco mezi pěti a šesti litry a zprostředkovává přenos kyslíku a výživy do buněk. Tento tkáňový mok se sbírá do lymfatických kapilár: V okamžiku, kdy se dostane do lymfatického systému, se stává lymfou.

Lymfatický systém je složen z lymfatických cév a lymfatických uzlin. Hlavním úkolem cév mízního systému je odvádět z tkání částice, které nemohou projít stěnou kapilár do žil. Uzliny zase slouží k filtraci lymfy. Zachycují mikroorganismy a toxiny, které se do těla dostaly skrze sliznice, a vytvářejí potřebné protilátky.

A kde je lymfatický systém v těle najdete? Stručně řečeno, všude. Jak už logicky vyplývá z jeho funkce, je celé naše tělo protkáno sítí lymfatických vlásečnic. Ty se ‒ podobně jako krevní vlásečnice ‒ spojují v silnější trubice, cévy, až nakonec jsou z nich silné kmeny. Kmeny společně tvoří takzvaný hrudní mízovod, z něhož se lymfa konečně dostává do žilní krve. Tato lymfa už ovšem musí být vyčištěna, přefiltrována, a to se odehrává v množství uzlin. O některých uzlinách dobře víme, protože jsou dobře hmatné třeba při chřipce nebo jiných infekčních chorobách, o jiných však nemáme ani tušení, zejména pokud dobře a bez problému fungují.

„Lymfatický systém je pro život zdaleka nejdůležitějším ekologickým systémem,“ řekl kdysi průkopník v poznávání a léčbě lymfatického systému, dánský lékař Emil Vodder. Ten se lymfou intenzivně zabýval od třicátých let minulého století. Od roku 1936 praktikoval takzvanou Vodderovu metodu lymfodrenáží a snažil se opakovaně upozorňovat odbornou lékařskou veřejnost na to, jak důležité je správné fungování lymfatického systému pro organismus.

Lymfedemu a příbuzným poruchám se intenzivně věnoval také populární německý radiolog a lymfolog profesor Horst Weisseleder: "Velké množství našich chorob ve skutečnosti pochází z mikroedémů v pojivové tkáni," řekl.

Je až neuvěřitelné, že přes všechny snahy Emila Voddera a jeho kolegů i přes evidentní důležitost lymfatického systému byla první "učebnice" na téma lymfy a lymfodrenáží vydána až v roce 1978. Dnes už ovšem naštěstí fungují v různých částech republiky takzvaná lymfocentra, na něž se může pacient s důvěrou obrátit. Mohou poskytnout užitečné rady i odbornou péči.

V pokračování článku se dozvíte o tom, co způsobí, pokud je činnost lymfatického systému narušena.

Setkali jste se někdy s tím, že lékař jako příčinu vašich potíží označil špatnou činnost lymfatického systému? Své příspěvky můžete poslat prostřednictvím diskuse nebo na mail redakce@ordinace.cz.

autor: Eva Musilová

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Co považujete za nejvhodnější způsob podpory posílení imunity dítěte?
Zatím hlasovalo 242 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Jana (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 14. září 2019, 11:20:13

    Ahoj jsme s manželem také již 37let.jak píše Iva nebyla to vždy procházka růžovým sadem.… Diskutovat

  • Marika (Klasická léčba (chirurgická operace, ozařování, chemoterapie)) 14. září 2019, 17:09:37

    Chcem sem dať do pozornosti článok,ktorý vyšiel v týždenníku Život č. 36/2019. Článok… Diskutovat

  • Sally (DEPRESE,ÚZKOST) 14. září 2019, 18:12:59

    Jsem lékařka a psychoterapeutka a v současné době provádím následující experiment.… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.