Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-jako-darek-pod-stromecek/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=potraviny-jako-darek-pod-stromecek

„Trojjediná“ tableta zachraňuje tisíce životů, hlásí kardiologové

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 827x )

Tisíce pacientů po infarktu by se mohly dočkat značného zjednodušení své léčby. Díky sjednocení tří léků do jediné tablety – tzv. fixní kombinaci – je pro ně mnohem snazší dodržovat předepsanou medikaci. To je ochrání před dalšími zdravotními komplikacemi, například opakovaným infarktem.

shutterstock.com

Výhody sloučení tří tablet do jediné prokázal nejnovější výzkum evropských kardiologů, na kterém se podíleli i čeští experti na srdce. Při užívání „trojjediné“ tablety klesá pacientům riziko dalších komplikací nebo úmrtí až o 24 %. Nedodržování léčby kardiovaskulárních chorob je podle expertů v Česku dlouhodobý problém, zvlášť u diagnóz, které „nebolí“. Tedy například vysokého krevního tlaku nebo vyšší hladiny cholesterolu.

Jedna tableta místo tří

„Léčba u lidí po infarktu zpravidla zahrnuje lék proti srážení krve, lék na snížení krevního tlaku a lék na redukci hladiny cholesterolu. Klíčový rozdíl ve správném užívání léků byl právě v tom, zda bere pacient tři, nebo jedinou tabletu,“ vysvětluje prof. MUDr. Aleš Linhart, CSc., předseda České kardiologické společnosti. Použité léky zahrnuté do jediné tablety přitom podle něj nejsou nijak převratné, naopak se používají celou řadu let. Nikdy však v podobě jedné „pilulky“.
„U pacientů, kteří fixní kombinaci užívali, se podle výsledků studie SECURE snížil výskyt komplikací, jako jsou infarkt, mozková příhoda, potřeba opravy koronárních tepen nebo kardiovaskulární úmrtí o 24 %. Celková úmrtnost pacientů pak klesla o 33 %. Užívali přitom stejné léky jako kontrolní skupina, jen v jiné formě,“ vysvětluje prof. Linhart. Samotného výzkumu se účastnilo 2 499 pacientů, kteří v minulosti prodělali infarkt. Velká část z nich pocházela z Česka. Podle předsedy českých kardiologů studie zdůraznila efekt, který má dodržování předepsané léčby na zdravotní vyhlídky pacientů.
„Jakmile mají brát více pilulek několika léků, pacienti si často léčbu upravují podle sebe, a ta pak nemá požadovaný efekt. Ovšem i drobný zásah, jako když člověk dostane jednu tabletu místo tří, má zjevně poměrně značný vliv na počet kardiovaskulárních příhod,“ říká lékař.

S menším počtem pilulek pacienti lépe dodržují léčbu

Tablety obsahující kombinace několika různých léků nejsou podle odborníků ničím novým.
„Věděli jsme, že při zjednodušení léčby většinou dojde k dílčímu zlepšení – například u hladiny cholesterolu nebo hodnot krevního tlaku. Léčba je tak pro pacienta přijatelnější. Poprvé ale vidíme, jaký zásadní vliv má fixní trojkombinace na celkovou zdravotní prognózu pacientů, a z výsledků jsme nadšení,“ popisuje doc. MUDr. Jean-Claude Mukonkole Lubanda, Ph.D., kardiolog z II. interní kliniky kardiologie a angiologie 1. lékařské fakulty UK a VFN a jeden ze spoluřešitelů studie. Dlouhodobá léčba kardiovaskulárních chorob je podle něj z hlediska tzv. adherence velmi problematická. Podle studií ji totiž už zhruba po 5 letech dodržuje správně jen pětina pacientů. Tzv. polytableta (v originále polypill) by se tak do budoucna měla stát jedním ze způsobů, jak pro pacienty léčbu zjednodušit, a to nejen v kardiologii, ale i v dalších oborech.
„Zejména u složení, které výzkum testoval, doufáme, že se tato kombinace brzy dostane k našim pacientům. Vzhledem k tomu, že obsažené léky jsou roky používané, prověřené a jedná se o tzv. generika, by to nemuselo dlouho trvat. Nicméně nyní záleží na výrobcích a distribuci, kdy se tableta k českým pacientům dostane,“ uzavírá prof. Linhart.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-jako-darek-pod-stromecek/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=potraviny-jako-darek-pod-stromecek

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 2 lidí

Mohlo by vás zajímat

Jak se chovat po infarktu?

Co se smí a nesmí dělat po prodělaném infarktu.Zjištěna angina pectoris.Po akutním infarktu provedena angioplastika.děkuji za odpověď

ČR má největší problém s kouřením, obezitou a nádory, naopak úspěšně léčí infarkty

Česku se nedaří omezovat kuřáctví a spotřebu alkoholu, zásadním problémem je růst obezity. Varovný je rovněž růst výskytu nádorů.

Při infarktu srdce rozhoduje čas

Před 15 lety umíralo na srdeční infarkt zhruba až 30 procent, v současné době se toto číslo zmenšilo na osm procent.

Sexualita po infarktu myokardu

Je možné provozovat sexuální aktivity po prodělaném infarktu myokardu? Zcela určitě ano. O této problematice se šíří řada pověr a nepřesností, což je dáno jistou ožehavostí tématu.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce