Únik moči v těhotenství a po porodu není nic výjimečného

( Komerční prezentace | přečteno: 32158x )

Problémy s únikem moči v těhotenství a po porodu nejsou vůbec vzácné. Jedná o tzv. stresovou inkontinenci a zkušenost s ní podle statistik má asi 60 % žen během těhotenství a kolem 30 % po porodu. Ženy většinou zaskočí a překvapí při kýchání, zvedání těžších věcí, smíchu…

Inkontinence je důsledkem změn břišního svalstva a svalů pánevního dna, k němuž při vývoji plodu a po porodu dochází. Důsledkem jeho oslabení může docházet právě k samovolnému úniku moči – a to i při minimální námaze. Hlavní prevencí je tedy posilování svalů pánevního dna cvičením.

O Vašich problémech by měl vědět váš ošetřující lékař, protože dovede poradit i s cvičením a úpravou jídelníčku. Není to nic, zač byste se měla stydět – nejste v tom rozhodně sama!

Základem je cvičení pánevního dna

Při stažení svalů dna pánevního byste měla cítit jejich sevření a jejich mírný pohyb vzhůru směrem ke středu trupu. Neměla byste zatínat hýždě ani stehna, avšak sevření konečníku (jako při zadržení větrů) může pomoci.

Máte-li potíže s nalezením správných svalů, požádejte o pomoc lékaře, zdravotní sestru nebo fyzioterapeuta.

Jakmile najdete správné svaly, můžete je začít posilovat, a to několikrát denně (celkem 30 - 40 opakování). Cviky byste měla být schopna provádět v mnoha různých polohách: vsedě, vestoje i vleže – nikdo si ani nevšimne, že právě cvičíte!

Správný postup:

Nejprve svaly pouze zatněte a držte je zatnuté po dobu jedné nebo dvou sekund. Tuto dobu postupně prodlužujte až na 10 sekund. Tento postup opakujte až desetkrát.

Odpočinek mezi zatnutím svalů by měl být stejně dlouhý jako doba jejich zatnutí, což znamená, že při zatnutí svalů po dobu 10 sekund byste mezi opakováním vyčkat rovněž 10 sekund.

Můžete též zkusit rychlé a pevné sevření svalů, při kterém svaly zatnete co nejvíce a poté je opět co nejrychleji uvolníte. Opakujte opět desetkrát.

Kromě těchto cviků, které opakujete několikrát denně, byste měla zatínat svalstvo pánevního dna též v případě, kdy jej potřebujete, tedy například při smíchu, kašli, ohýbání nebo jakýchkoli ostatních činnostech, které u vás způsobují únik moči.

Pomůže i TENA

Samovolný únik moči v těhotenství a po porodu by neměly být tím, co budete prožívat a vnímat v první řadě. Proto se nebraňte tomu, abyste si pořídila správné inkontinenční pomůcky – ty zaručí, že budete v klidu a pohodě, aniž byste se musela obávat nepříjemných průsaků moči. Sortiment inkontinenčních vložek TENA Lady a plenkových kalhotek pro dospělé TENA je navržen tak, abyste se neustále cítila svěží a mohla svoji pozornost věnovat svému miminku.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Alice
1x

Dobrý večer,jsem gravidní a chtěla jsem se opta,mám k večeru mokrý flek na spodním pradle o co se jedná?o unik moče či plodové vody?

Fufinka

Alice, jak to mame poznat pres internet proboha

Veronika

Dobrý den, já jsem 4 měsíce po porodu, pánevní dno posiluji už 2 měsíce, začala jse mhned po konci sestinedělí. Nicméně mám pořád v okamžicích kdy teda kýchnu, nebo nbezmyšlenkovitě zaberu a zvednu něco těžšího, prostě to uteče... Navíc jsem měla zánět močového měchýře, který mi vyléčila Manosa tedy uroval manosa od valosunu, ale s tím ucvrkáváním už jsem bezradná nevím co mám dělat, ani doktorka po sestinedělí na kontrole mi v podstatě nic krom toho cvičení neporadila. slyšela jsem i o dýňových tabletách že by na to měli pomoci, ale nikdo z mého okolí je nikdy neužíval a tak tomu moc nevěřím...


Celkový počet příspěvků v diskusi: 3. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Jste již očkováni proti klíšťové encefalitidě?

41%
51%
Zatím hlasovalo 369 lidí
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Nádory močového měchýře a mužská inkontinence - včasná diagnóza znamená úspěšnější léčbu

Nepodceňujte prevenci v urologii – včasná diagnóza znamená úspěšnější léčbu nádorů močového měchýře i mužské inkontinence.

Je možno odstranit močovou inkontinenci operací?

Je možno odstranit močovou inkontinenci operací? Slyšela jsem o operaci, která ji vyřeší pomocí implantované umělohmotné pásky. Hradí takovou operaci pojišťovna?

Mýty o hyperaktivním měchýři

Hyperaktivní měchýř není projevem slabé vůle, ale léčitelným onemocněním.

Prostata - Zbytnění prostaty

Nejčastějšími projevy zbytnění prostaty jsou obtíže při močení. Zbytnění prostaty může močení ovlivnit mnoha způsoby.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.