Dobrý den. Co na průjem v těhotenství? Děkuji
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ



„Zdravotní péče v rozsahu odpovídajícím službě pro domácí bude pojištěnci poskytnuta v zemích EU a EHP (Norsko, Lichtenštejnsko, Island) a také ve Švýcarsku, v Makedonii a Srbsku, s formulářem také v Černé Hoře a v Turecku,“ říká výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven (SZP) Martin Balada.
„Je ale důležité si uvědomovat, že se to vztahuje jen na zařízení fungující v rámci veřejně poskytovaných služeb a že jen v málokteré evropské zemi je zdravotní péče zcela bezplatná. To například v Rakousku znamená, že za každou položku na receptu zaplatí přes 4 eura, na Slovensku je poplatek u lékaře a téměř všude je spoluúčast při pobytu v nemocnici, v Německu jde například o 10 eur denně,“ dodává.
Čtěte také: Lyžařské desatero - prevence proti úrazům
Obecně lze říct, že pojištěnci je poskytnuta taková péče, aby mohl dokončit svůj pobyt v dané zemi. V případě úrazu na lyžích v rámci týdenního pobytu tak je velmi pravděpodobné, že pojištěnec v cizině dostane nezbytné ošetření a zbytek léčby se již odehraje v ČR.
Pokud český pojištěnec platí za péči v zahraničí hotově, může si nechat náklady po návratu refundovat, a to do výše hrazených nákladů v dané zemi nebo v ČR (volba je na pojištěnci).
Čtěte také: Nejčastější zimní úrazy
„Pozor na to, že například náklady na transport horskou službou nebo náklady na převoz sanitkou či letadlem do ČR nejsou z veřejného pojištěné hrazeny. V případě, že se tedy chystají lidi např. na lyžování do Alp či dokonce na provozování rizikových sportů, je více než na místě mít také další, již komerční, pojištění,“ varuje Martin Balada.