Inzerce

Úraz na lyžích v Rakousku - na co máte nárok?

22. prosince 2014, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 7597x

Vzhledem k nedostatku sněhu na našich horách se mnoho z nás vydává lyžovat do Rakouska? S jakým rozsahem zdravotní péče hrazené na základě předložení průkazu pojištěnce zde můžete počítat?

foto: shutterstock.com

Na základě svého platného Evropského průkazu zdravotního pojištění (EHIC) máte v zemích EU, EHP a Švýcarsku nárok čerpat ze svého zdravotního pojištění péči nezbytnou, kterou potřebujete při svém pobytu v zahraničí. Měla by vám být poskytnuta bez přímé úhrady ve všech zařízeních napojených na veřejný systém zdravotního pojištění, protože je přes výpomocnou zahraniční zdravotní pojišťovnu a styčná místa přeúčtována do vaší české zdravotní pojišťovny; vy hradíte pouze doplatky, poplatky a případnou spoluúčast stejně jako tamní pojištěnci.

Transport vrtulníkem v Rakousku ale nelze uhradit jako nezbytnou péči z veřejného zdravotního pojištění, protože ani tam se pojištěncům nehradí, a poskytnutou péči tedy není možné přeúčtovat přes rakouskou výpomocnou zdravotní pojišťovnu. Zaplacenou částku nelze ani následně v ČR refundovat jako neodkladnou péči dle § 14 zákona č. 48/1997 Sb. Podle něj se ze zdravotního pojištění poskytne pojištěnci náhrada nákladů vynaložených na neodkladnou zdravotní péči, jejíž potřeba nastala během jeho pobytu v cizině, a to do výše stanovené pro úhradu takových služeb, pokud by byly poskytnuty na území České republiky. Doprava vrtulníkem je však v ČR hrazena jen při primárním zásahu, a to nikoli zdravotními pojišťovnami, ale Ministerstvem zdravotnictví, navíc jen na našem území.

Ani zásah Horské služby na sjezdovce není kryt z rakouského veřejného zdravotního pojištění, takže byste si ho též musel uhradit sám. Převoz sanitou by na území Rakouska v nezbytných případech měl být hrazen, tak jak se hradí rakouským pojištěncům z veřejného zdravotního pojištění (vždy jen do nejbližšího zdravotnického zařízení, pojištěnec platí spoluúčast). Repatriace z Rakouska do ČR se z veřejného zdravotního pojištění nehradí.

Pokud by se vám tedy stal úraz v Rakousku, který by vyžadoval přepravu vrtulníkem, a neměl byste uzavřeno cestovní pojištění, musel byste uhradit přepravu z vlastních zdrojů. Náklady mohou přesáhnout sto tisíc korun v závislosti na vzdálenosti od nejbližší nemocnice. Navíc právě Rakousko je specifické tím, že zdravotnická zařízení v okolí sjezdovek většinou nejsou napojena na veřejný systém zdravotního pojištění, což znamená, že v takové nemocnici vás neošetří "na EHIC". I místní pojištěnci si tam péči hradí sami, resp. musí se pro pobyt na horách připojistit. Po návratu do ČR by vám mohla být sice určitá částka refundována, ovšem jen do výše českých tarifů.

Při ošetření v Rakousku budete muset podepsat Prohlášení (Erklärung), že jste tam nevycestoval za účelem čerpání zdravotní péče. V případě nutné hospitalizace musíte i ve smluvním zdravotnickém zařízení počítat se spoluúčastí až kolem 20 eur v závislosti na spolkové zemi, asi 10 % z ceny budete platit za zdravotnické pomůcky a přes 5 eur za položku na receptu. A dávejte pozor, co podepisujete: může vám být také nabídnuto ošetření v tzv. Sonderklasse (zvláštní cenové třídě). Pokud s ním souhlasíte, stvrzujete své rozhodnutí podpisem. Náklady ošetření pak budou podstatně vyšší a vždy je sami hradíte.

Podrobné a aktuální informace ohledně zdravotní péče v Rakousku i dalších zemích Evropy naleznete na stránkách Centra mezistátních úhrad www.cmu.cz v části pro pojištěnce. Rozhodně se však nedoporučuje cestovat kamkoli do zahraničí bez uzavřeného cestovního pojištění. Při uzavírání pojistky se ujistěte, zda kryje rizika spojená s lyžováním. Seznamte se rovněž s podmínkami lyžování v konkrétní destinaci a řiďte se pravidly FIS.

Přečtěte si také

Vánoce se kvapem blíží a s nimi i riziko domácích úrazů

Hledáte dárek, který potěší a pomůže?

V zimě je potřeba věnovat kloubům kvalitní péči

 

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 29 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Petra (Mé zkušenosti s elektronickou cigaretou (e-cigartou)) 16. listopadu 2019, 10:20:58

    Myslím si, že za toto by byla alternativa 10 mg, a bude Vám to plně dostačovat, já si kupuji… Diskutovat

  • Adriana (Cévní mozková příhoda) 16. listopadu 2019, 10:51:01

    Nás to potkalo také, manžel byl pořád v práci, často 15 hodin denně, říkala jsem mu, aby… Diskutovat

  • Markéta (Mé zkušenosti s elektronickou cigaretou (e-cigartou)) 17. listopadu 2019, 15:33:42

    A kde nakupujete? normálně v trafikách?? nebo mají někde na eshopech i něco zajímavějšího? Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.