Úraz na lyžích v Rakousku - na co máte nárok?

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 7832x )

Vzhledem k nedostatku sněhu na našich horách se mnoho z nás vydává lyžovat do Rakouska? S jakým rozsahem zdravotní péče hrazené na základě předložení průkazu pojištěnce zde můžete počítat?

shutterstock.com

Na základě svého platného Evropského průkazu zdravotního pojištění (EHIC) máte v zemích EU, EHP a Švýcarsku nárok čerpat ze svého zdravotního pojištění péči nezbytnou, kterou potřebujete při svém pobytu v zahraničí. Měla by vám být poskytnuta bez přímé úhrady ve všech zařízeních napojených na veřejný systém zdravotního pojištění, protože je přes výpomocnou zahraniční zdravotní pojišťovnu a styčná místa přeúčtována do vaší české zdravotní pojišťovny; vy hradíte pouze doplatky, poplatky a případnou spoluúčast stejně jako tamní pojištěnci.

Transport vrtulníkem v Rakousku ale nelze uhradit jako nezbytnou péči z veřejného zdravotního pojištění, protože ani tam se pojištěncům nehradí, a poskytnutou péči tedy není možné přeúčtovat přes rakouskou výpomocnou zdravotní pojišťovnu. Zaplacenou částku nelze ani následně v ČR refundovat jako neodkladnou péči dle § 14 zákona č. 48/1997 Sb. Podle něj se ze zdravotního pojištění poskytne pojištěnci náhrada nákladů vynaložených na neodkladnou zdravotní péči, jejíž potřeba nastala během jeho pobytu v cizině, a to do výše stanovené pro úhradu takových služeb, pokud by byly poskytnuty na území České republiky. Doprava vrtulníkem je však v ČR hrazena jen při primárním zásahu, a to nikoli zdravotními pojišťovnami, ale Ministerstvem zdravotnictví, navíc jen na našem území.

Ani zásah Horské služby na sjezdovce není kryt z rakouského veřejného zdravotního pojištění, takže byste si ho též musel uhradit sám. Převoz sanitou by na území Rakouska v nezbytných případech měl být hrazen, tak jak se hradí rakouským pojištěncům z veřejného zdravotního pojištění (vždy jen do nejbližšího zdravotnického zařízení, pojištěnec platí spoluúčast). Repatriace z Rakouska do ČR se z veřejného zdravotního pojištění nehradí.

Pokud by se vám tedy stal úraz v Rakousku, který by vyžadoval přepravu vrtulníkem, a neměl byste uzavřeno cestovní pojištění, musel byste uhradit přepravu z vlastních zdrojů. Náklady mohou přesáhnout sto tisíc korun v závislosti na vzdálenosti od nejbližší nemocnice. Navíc právě Rakousko je specifické tím, že zdravotnická zařízení v okolí sjezdovek většinou nejsou napojena na veřejný systém zdravotního pojištění, což znamená, že v takové nemocnici vás neošetří "na EHIC". I místní pojištěnci si tam péči hradí sami, resp. musí se pro pobyt na horách připojistit. Po návratu do ČR by vám mohla být sice určitá částka refundována, ovšem jen do výše českých tarifů.

Při ošetření v Rakousku budete muset podepsat Prohlášení (Erklärung), že jste tam nevycestoval za účelem čerpání zdravotní péče. V případě nutné hospitalizace musíte i ve smluvním zdravotnickém zařízení počítat se spoluúčastí až kolem 20 eur v závislosti na spolkové zemi, asi 10 % z ceny budete platit za zdravotnické pomůcky a přes 5 eur za položku na receptu. A dávejte pozor, co podepisujete: může vám být také nabídnuto ošetření v tzv. Sonderklasse (zvláštní cenové třídě). Pokud s ním souhlasíte, stvrzujete své rozhodnutí podpisem. Náklady ošetření pak budou podstatně vyšší a vždy je sami hradíte.

Podrobné a aktuální informace ohledně zdravotní péče v Rakousku i dalších zemích Evropy naleznete na stránkách Centra mezistátních úhrad www.cmu.cz v části pro pojištěnce. Rozhodně se však nedoporučuje cestovat kamkoli do zahraničí bez uzavřeného cestovního pojištění. Při uzavírání pojistky se ujistěte, zda kryje rizika spojená s lyžováním. Seznamte se rovněž s podmínkami lyžování v konkrétní destinaci a řiďte se pravidly FIS.

Přečtěte si také

Vánoce se kvapem blíží a s nimi i riziko domácích úrazů

Hledáte dárek, který potěší a pomůže?

V zimě je potřeba věnovat kloubům kvalitní péči

 

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 883 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Jak se odvolat proti zamítnutým lázním

Existuje možnost odvolat se proti rozhodnutí revizního lékaře pojišťovny o zamítnutí návrhu na komplexní lázeňskou péči?

Rádce pacienta: rozhovor s lékařem místo prášku na nervy

Nikdy byste se neměli ve své nemocniční posteli cítit stranou dění a bez informací. Měli byste dobře znát své ošetřující lékaře, sestru. Každý den byste se měli dozvědět novinky o vašem zdravotním stavu, ale i to, co vás bezprostředně čeká.

Otázky, které byste měli lékaři položit před operací

Je normální se bát operace a narkózy. Ani sebevětší strach by vás ale neměl ochromit natolik, abyste se nezeptali lékaře na několik nezbytností.

Rodičovský příspěvek a přídavek na dítě 2018

Od prvního ledna 2018 dojde k několika významným změnám týkajících se vyplácení rodičovského příspěvku. Mimo jiné se zruší současné omezení horní hranice výše čerpáni rodičovského příspěvku a pro rodiny s vícerčaty se zvyšuje celková částka rodičovského příspěvku. Rodiče, kteří budou chtít těchto změn využít, však musí podat novou žádost.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.