Úrazem je u nás postiženo každé páté dítě, v létě jich přibývá

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 2903x )

V létě dětských úrazů přibývá. Nejvíce se jich stane při organizovaném sportu (téměř 38 % všech úrazů) a dále při hře bez dohledu dospělého nebo při výletech (přibližně 34 %).1 Většině vážných úrazů lze přitom dobrou prevencí účinně předcházet. Klíčovou roli hraje správná edukace dítěte, dozor u menších dětí, bezpečnost prostředí a v neposlední řadě i důsledné používání prvků pasivní ochrany jako jsou přilby, chrániče, pásy, autosedačky apod.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Úrazem vyžadujícím lékařské ošetření je v ČR každoročně postiženo každé páté dítě. Úmrtnost následkem úrazů sice v posledních letech klesá, nicméně celkový počet úrazů se zatím výrazně nesnižuje.

Úrazy a děti k sobě v létě bohužel neodmyslitelně patří. Především o prázdninách se lékaři setkávají s dětskými úrazy častěji než jindy.
„Při úrazu i bezprostředně po něm při ošetření prožívá dítě stres a také bolest. Další dny po úrazu pak bolest provází i samotné hojení a mírnění bolesti je proto důležitou součástí léčby. Zajistíme-li dostatečné tlumení bolesti při ošetření i v následném období, může se nepříjemný zážitek stát pouhou historkou pro spolužáky a ne traumatizující vzpomínkou, která dítěti zkazí prázdniny,“ říká MUDr. Alena Šebková, praktická dětská lékařka z Plzně.

Čtěte také: Hlavní příčina letních úrazů dětí: trampolína

Drobné úrazy ošetřete, s vážnějšími raději k lékaři

Nikdo z nás nechce, aby naše ratolesti, které školní rok prosedí v lavici a většinu zimy stráví uzavřených prostorách, nebyly v létě na čerstvém vzduchu. O prázdninách se pochopitelně snažíme motivovat děti k pohybu venku, což je pro jejich růst a správný vývoj nezbytné. Při dodržení pravidel prevence vážných úrazů se aktivního pohybu venku nemusíme bát. Nicméně drobné úrazy, oděrky, podvrtnutí či zhmožděniny prostě k venkovním aktivitám dětí patří a je s nimi třeba počítat. Měli bychom být schopni dítěti poskytnout účinnou první pomoc i ošetřit drobné poranění. Na dovolené by nám proto neměla chybět plně vybavená lékárnička.

Nejčastějším poraněním svalů, které nevyžaduje lékařské ošetření, je pohmoždění po nárazu (například při pádu z kola). Poraněné místo je bolestivé, oteklé a bývá viditelná modřina. Při míčových hrách bývají zase často poraněny drobné klouby ruky, při špatném došlápnutí kotník nebo koleno.
„Na většinu poranění pohybového aparátu (tržné rány kůže, pohmožděniny či podlitiny) platí jednoduché pravidlo – znehybnit, chladit otok a dezinfikovat otevřenou ránu, případně zastavit krvácení a ránu krýt sterilním obvazem. V případě potřeby lze tlumit bolest analgetiky (tj. léky proti bolesti). Léčba bolesti zlepší komfort hojení, umožní i klidný a nerušený spánek dítěte a následně brzké navrácení malého pacienta k jeho běžným aktivitám,“ doplňuje MUDr. Alena Šebková.

Čtěte také: Lehká sádra - alternativa klasické sádry

Je-li úraz vážnější, například při vymknutí kloubu, je potřeba vyhledat lékaře. Také zdánlivě drobná nekrvácející poranění, např. rezavým hřebíkem, by se měla alespoň konzultovat s lékařem, protože u nich hrozí vážné infekční komplikace. Na dezinfekci je třeba myslet například i při vyndání třísky, postižené místo je vhodné ještě několik dní sledovat. Obecně platí, že čím více rána krvácí, tím menší je riziko infekce a naopak.

Tlumení bolesti – klidný spánek dítěte

I po ošetření lékařem se většina poranění hojí ještě nějakou dobu a prvních několik dní může postižená oblast nepříjemně bolet. V místě poškození a jeho okolí vzniká totiž zóna zvýšené odpovědi nervových zakončení na bolestivé podněty. Rozhodně je tedy při bolesti na místě užívat léky na její tlumení i v dalších dnech, neboť dětem pomohou, aby se cítily lépe. Především pomáhají dětem klidně spát, ale také klidně vstávat a hrát si. Dětem jsou určeny léčivé přípravky s nižším obsahem účinných látek. Na tlumení bolesti jsou vhodné např. léčivé přípravky s obsahem ibuprofenu nebo paracetamolu. Pokud dítě není schopno tabletu polknout, lze podávat suspenze.

Čtěte také: Růstové bolesti

Teenagerům pomůže s bolestí mast

Z hlediska vzniku úrazů jsou nejohroženější skupinou děti ve věku 13 – 14 let, chlapci častěji než dívky. Nejčastější příčinou úrazu adolescentů jsou nejrůznější pády. I zde platí, že úraz je potřeba nejen správně ošetřit, ale také podpořit hojení a tlumit bolest a umožnit tak rychlý návrat nemocného mezi vrstevníky. Mládež starší 12 let může užívat v menším dávkování většinu analgetických přípravků pro dospělé. Velmi praktické jsou v tomto ohledu masti (krémy nebo gely), které jsou šetrnější než celkově podaná analgetika, protože v dostatečné míře působí v místě bolesti, ale výsledně se do organismu dostává jen minimální množství léčivé látky. Masti obsahující ibuprofen kromě tlumení bolesti působí rovněž protizánětlivě. Krémy s léčivou látkou heparin S zase podporují vstřebávání otoku a výronu. Kombinace ibuprofenu a heparinoidu S se proto výborně hodí například při podvrtnutí nebo na podlitiny.

Komerční sdělení Wobenzym 200 a 800 tablet Lék Wobenzym významně zkracuje dobu léčby po operaci, zlomenině či úrazu.

Více informací: www.wobenzym.cz
Tradiční lék z přírodních zdrojů k vnitřnímu užití. Pečlivě pročtěte příbalovou informaci.
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Obáváte se nákazy koronavirem?

66%
34%
Zatím hlasovalo 170 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Poranění elektrickým proudem - zasažení bleskem

Zasažení bleskem jako typ poranění elektrickým proudem je odlišné od úrazu běžným elektrickým proudem. Může být přímý, nebo zprostředkovaný přes jiné vodiče, déšť, vlhkou půdu atd.

Čtyři cviky, které pomohou při léčbě osteoporózy

I když se o osteoporóze mluví jako o nemoci žen po menopauze, mohou jí onemocnět i mladší ženy. „Stáří není podmínkou vzniku této zákeřné choroby, takže prevence je na místě i pro ženy mladší, které mají jeden a více rizikových faktorů,“ říká MUDr. Hana Pospíšilová v rámci projektu na podporu mléka a mléčných výrobků Bílé plus.

Nástrahy zimních sportů

Zimní období přináší zvýšený počet úrazů páteře, které si lidé způsobí při zimních sportech, pádech na náledí či autonehodách. V lepším případě si „jen“ naštípnou či polámou obratle, v tom horším si poraní i míchu.

Ošetření rány po vytažení stehů

Dobrý den, při úrazu jsem utrpěla otevřenou ránu očního víčka, jsem týden po vytažení stehů. Byl mne doporučen klasický Heparoid, ten je příjemný, ale nevím, zda to má účinek a nebo gel Contractubex, po tom mě to velmi nepříjemně stahuje . Můžete mi doporučit ještě nějaký přípravek, vhodný na obličej? Děkuji za odpověď.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.