Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Vánoční přípravy jsou v plném proudu: Dejte pozor na svůj zrak!

(21. prosince 2023, Redakce Ordinace.cz | přečteno: 381x )

Velký úklid, výzdoba domu, strojení stromku… Je toho tolik, co je potřeba zvládnout, než nastane Štědrý den. V předvánočním shonu ale můžete kvůli neopatrnosti snadno ohrozit svůj zrak. Jak předejít (ván)očním kalamitám?

shutterstock.com

Při velkém úklidu pozor na chemikálie

Při vánočním úklidu dávejte pozor nejen na úrazy, ale také buďte opatrní při manipulaci s různými chemikáliemi, aby nedošlo k vniknutí čistícího prostředku do oka. Co dělat, pokud se vám taková nehoda stane? 
„Vypláchněte oči co největším množstvím vlažné vody, ale slabým proudem, od vnitřního koutku směrem ven,“ radí MUDr. Jerhotová z Oční kliniky NeoVize Praha. Následovat by měla návštěva očního lékaře, kam si s sebou nezapomeňte vzít lahev od přípravku s uvedením chemického složení. K podráždění spojivek může dojít i následkem chlórových výparů z dezinfekčních přípravků. Základem je vždy prevence – nikdy si nesahejte do oka, pokud manipulujete s čisticími prostředky. Při používání produktů, jako jsou například čističe potrubí a odpadů, je vhodné mít nasazené ochranné brýle.

Pozor na jehličí ze stromečku

Při manipulaci se stromečkem anebo během jeho zdobení stačí chvíle neopatrnosti a drobná zelená jehlička může skončit zabodnutá v oku. Zejména u dětí může k takovému úrazu dojít raz dva. Základem je prevence. Pokud máte malé ratolesti anebo zvířecí mazlíčky, ukotvěte vánoční stromek do zdi nebo ke stropu, aby nebylo možné jej převrhnout. A co dělat v případě, že k nehodě dojde?
Poranění ostrým předmětem je velmi nebezpečné a zasažení oka jehlicí ze stromu zvlášť, protože může vést k dlouhodobým problémům v podobě zánětu rohovky. Poraněné oko vykapejte sterilizujícími očními kapkami a vyhledejte lékaře. Pokud se vám jehlice do oka zapíchne a zůstane v něm, nikdy se nesnažte vyjmout ji z oka sami. Zasažené oko pouze překryjte sterilním obvazem nebo kapesníkem a vyhledejte lékaře,“ popisuje oční lékařka Eva Jerhotová.

Třpytky a střepy z ozdob mohou v oku nadělat paseku

Oči mohou být ohroženy i při samotném upevňování stromku do stojanu, kdy při jeho seřezávání často odlétávají dřevěné piliny či třísky – na takové činnosti si berte ochranné brýle. Pozor také při zdobení, aby se vám do očí nedostal umělý sníh, třpytky nebo dokonce střepy z prasklých ozdob.
 „U drobných střípků platí to samé, co u jehlic – pokud jsou střepy do oka zapíchnuté, nesnažte se je vytahovat, ale vyhledejte odbornou pomoc. Drobné třpytky v oku mohou vyvolat podráždění, je třeba vyplachovat je proudem studené vody či borovou vodou,“ doplňuje oční lékařka Jerhotová.

Přípravky pro zdraví a výživu očí

  • oční kapky – vyzkoušejte všestranné kapky Vizik ošetřujícím zklidňujícím účinkem.
  • oční gel – při nedostatečné produkci slz vyzkoušejte oční gel Recugel
  • oční roztoky – zákazníky oblíbený je oční roztok OCUflash, který má protizánětlivé a desinfekční účinky
  • vitamíny pro zdraví očí – podporují udržení kvality normálního zraku a zdraví Vašich očí

Pokud potřebujete poradit s výběrem kompresních punčoch, nebo máte dotazy k volbě léků, dávkování či kontraindikacím, zeptejte se lékárníků v online poradně na Lékárna.cz. Zeptejte se jich sami, nebo se podívejte na dotazy, které už zodpověděli.

Přihlaste se k odběru newsletteru
Získáte zdarma výběr těch nejlepších článků, které vám poradí ve zdraví i nemoci.
banner_ks_poradna.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Anketní otázka

Podle čeho se rozhodujete při výběru matrace?

Zatím hlasovalo 51 lidí

Mohlo by vás zajímat

Využití laseru v očním lékařství

Uplatnění laserových technologií znamenalo výrazný pokrok v mnoha oblastech medicíny, což beze zbytku platí i o oftalmologii. Pokroky v očním lékařství a medicíně vůbec jsou dlouhodobě úzce spjaty s vývojem nových přístrojů, jejichž zavedení do praxe následně umožňuje vypracování progresivních diagnostických a terapeutických postupů. Nejinak tomu bylo i s lasery, které záhy zaujaly významné místo v léčbě mnoha očních nemocí a v poslední době se uplatňují i při vyšetřování.

REFRAKČNÍ VADY (krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus, presbyopie-vetchozrakost)

Mezi lidmi jsou refrakční vady spíš známé jako oční nebo optické vady.

Odchlípení, čili amoce sítnice

Sítnici si pro zjednodušení lze představit jako tenkou blanku, která je zevnitř v celém rozsahu přiložena ke stěně očního bulbu. Na její vnitřní plochu nasedá sklivec, což je rosolovitá hmota vyplňující větší část vnitřku oka.

Šedý zákal čili katarakta

Šedý zákal, odborně nazývaný katarakta, je onemocnění, při kterém dochází v důsledku degenerativních změn v oční čočce ke snížení její průchodnosti pro světelné paprsky a tím ke zhoršení její průhlednosti.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce