Inzerce

Vosy - nebezpečí pro alergiky

2. srpna 2008, Hana Slívová   |   přečteno: 16490x

Jednou, dvakrát za léto to zřejmě potká většinou z nás. Nepříjemný štípanec od vosy nebo včely, možná i od sršně.

foto: shutterstock.com
Jednou, dvakrát za léto to zřejmě potká většinou z nás. Nepříjemný štípanec od vosy nebo včely, možná i od sršně. Následky takového hmyzího ataku nás nemusí vůbec ohrozit. Pakliže jsme ale na bodnutí alergičtí, situace je jiná.

Na bodnutí vosou, včelou či sršněm, tedy na jejich jed, jsou Češi nejcitlivější – žádný jiný hmyz nás takovou reakci nevyvolá. „Toxiny blanokřídlých, mezi něž patří včela, vosa i sršeň, jsou snad ze všech jedů nejsilnějšími alergeny,“ říká Jiří Patočka, autor odborného článku o vosích bodnutí v časopise Vesmír.

Je blanokřídlých obsahuje několik základních látek. Například jedna z nich, histamin, na nějž reaguje každý stejně, způsobuje rozšíření cév a následně místní otok a bolest. „Takovou reakci lze považovat za normální,“ říká MUDr. Petr Kučera, alergolog z Fakultní Nemocnice Královské Vinohrady. „Pokud by se ale těchto látek dostalo do organismu mnoho, například po četných bodnutích, jednalo by se o reakci toxickou,“ dodává.

Na enzymy, další z látek obsažené v jedu, pak reaguje jen určitá část lidí, které sršeň, vosa či včela bodne. Takové reakci se pak říká alergická. „Nikdy ale nemůžeme přesně vědět, jak silná bude reakce postiženého poté, co jej bodne vosa podruhé,“ konstatuje MUDr. Kučera. Statisticky se opakovaná celková alergická reakce se objeví na 30 – 60 %. „Víme ale, že ten, kdo je alergický na vosí a sršní bodnutí, není většinou alergický na bodnutí včelou nebo čmelákem, a naopak,“ dodává MUDr. Kučera.

Alergie můžeme rozdělit v podstatě na tři typy: místní (trpí jí 6 – 10 % postižených), středně intenzivní (kožní), a velmi závažnou oběhovou a respirační (2 – 4 % postižených).

Bodne-li vás hmyz:
Včela, na rozdíl od vosy a sršně, nechává žihadlo spolu se zadečkem v ráně, což je pro ni smrtelné zranění. Na zadeček při vyjímání žihadla netlačte, mohlo by z něj pod kůži vystříknout ještě více jedu. Spíše jej vydloubněte. Vosa a sršeň vás mohou bodnout několikrát za sebou. Místo vpichu vytřete studenou vodou a neutralizujte potřením čpavkovou vodou, čistým lihem či jinou zásaditou tekutinou. Na ránu můžete každopádně přiložit obklad. Při bodnutí do úst dávejte postiženému polykat zmrzlinu, led nebo navlhčenou sůl a co nejrychleji vyhledejte lékaře.

autor: Hana Slívová

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Nové články emailem
Anketa
Přecházíte chřipku?
Zatím hlasovalo 200 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Daniel (antikoncepce Vreya) 15. února 2019, 12:24:06

    Kde se dá koupit takový kondom? také s tím mám docela problémy.... Diskutovat

  • Klaudie (neurol) 15. února 2019, 08:53:11

    Myslím, že klid a kvalitní spánek je více než tyhle léky. Bylinky a kvalitní bylinné… Diskutovat

  • Jana (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 15. února 2019, 12:38:23

    Eli si dobrá že jsi to zvládla kolik bereš citalexu. Já taky skoro nespím pořád se mě… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.