Vosy - nebezpečí pro alergiky

( Hana Slívová | přečteno: 17649x )

Jednou, dvakrát za léto to zřejmě potká většinou z nás. Nepříjemný štípanec od vosy nebo včely, možná i od sršně.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Jednou, dvakrát za léto to zřejmě potká většinou z nás. Nepříjemný štípanec od vosy nebo včely, možná i od sršně. Následky takového hmyzího ataku nás nemusí vůbec ohrozit. Pakliže jsme ale na bodnutí alergičtí, situace je jiná.

Na bodnutí vosou, včelou či sršněm, tedy na jejich jed, jsou Češi nejcitlivější – žádný jiný hmyz nás takovou reakci nevyvolá. „Toxiny blanokřídlých, mezi něž patří včela, vosa i sršeň, jsou snad ze všech jedů nejsilnějšími alergeny,“ říká Jiří Patočka, autor odborného článku o vosích bodnutí v časopise Vesmír.

Je blanokřídlých obsahuje několik základních látek. Například jedna z nich, histamin, na nějž reaguje každý stejně, způsobuje rozšíření cév a následně místní otok a bolest. „Takovou reakci lze považovat za normální,“ říká MUDr. Petr Kučera, alergolog z Fakultní Nemocnice Královské Vinohrady. „Pokud by se ale těchto látek dostalo do organismu mnoho, například po četných bodnutích, jednalo by se o reakci toxickou,“ dodává.

Na enzymy, další z látek obsažené v jedu, pak reaguje jen určitá část lidí, které sršeň, vosa či včela bodne. Takové reakci se pak říká alergická. „Nikdy ale nemůžeme přesně vědět, jak silná bude reakce postiženého poté, co jej bodne vosa podruhé,“ konstatuje MUDr. Kučera. Statisticky se opakovaná celková alergická reakce se objeví na 30 – 60 %. „Víme ale, že ten, kdo je alergický na vosí a sršní bodnutí, není většinou alergický na bodnutí včelou nebo čmelákem, a naopak,“ dodává MUDr. Kučera.

Alergie můžeme rozdělit v podstatě na tři typy: místní (trpí jí 6 – 10 % postižených), středně intenzivní (kožní), a velmi závažnou oběhovou a respirační (2 – 4 % postižených).

Bodne-li vás hmyz:
Včela, na rozdíl od vosy a sršně, nechává žihadlo spolu se zadečkem v ráně, což je pro ni smrtelné zranění. Na zadeček při vyjímání žihadla netlačte, mohlo by z něj pod kůži vystříknout ještě více jedu. Spíše jej vydloubněte. Vosa a sršeň vás mohou bodnout několikrát za sebou. Místo vpichu vytřete studenou vodou a neutralizujte potřením čpavkovou vodou, čistým lihem či jinou zásaditou tekutinou. Na ránu můžete každopádně přiložit obklad. Při bodnutí do úst dávejte postiženému polykat zmrzlinu, led nebo navlhčenou sůl a co nejrychleji vyhledejte lékaře.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Obáváte se, že můžete mít poruchu štítné žlázy?

Zatím hlasovalo 80 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Proč máte potíže s dýcháním, zjistí spirometrie

Trápí vás častá dušnost, zadýcháváte se při námaze nebo máte už dlouho pocit, že vám leží na plicích kámen? Všechny tyto příznaky by měly být pro vašeho lékaře důvodem, aby vás poslal na spirometrii. Ta potvrdí, zda jsou důvodem potíží nemoci dýchacích cest.

Alergie přicházejí nečekaně a v každém věku. Otestujte sebe i své blízké

Pálení oči, nosu, kýchání, svědění kůže nebo noční kašel mohou být příznakem reakce na některý z alergenů, které se nacházejí všude kolem nás. Jaro a rozkvetlá příroda každoročně přivádějí do ordinací odborných lékařů tisíce lidí.

V létě si dávejte pozor na citrusové vůně

Vlivem zvýšené intenzity slunečních paprsků se v létě u lidí častěji objevují popáleniny, alergické reakce a podráždění pokožky. Vyrážky ale mohou vznikat také důsledkem kombinace slunečních paprsků a látek obsažených v kosmetice. Parfemace výrobků trápí podle Vědeckého výboru pro bezpečnost spotřebitele Evropské komise až 16 % ekzematiků. O vzniku alergických reakcí i o složení přípravků na léto se v komentáři rozpovídal dermatolog Tomáš Kampe.

Homeopatická lékárnička pro alergiky

Krásné počasí, které nám letošní jaro nabízí, láká k pobytům venku. Přesto toto období může být pro někoho nepříjemná část roku, hlavně pro alergiky reagující na pyl jarních a letních rostlin. S kvetoucí vegetací přicházejí jejich pravidelné sezónní alergické potíže, jako rýma, podráždění očí, dušnost, kašel. Jak na alergie homeopatickou léčbou?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.