Inzerce https://www.lekarna.cz/specialni-nabidka/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=specialni-nabidka

Výkyvy nálad při menopauze. Jak se s nimi vypořádat?

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 1388x )

V menopauze se kromě návalů horka, pocení a spoustu dalších nepříjemností objevují také psychické potíže v podobě nervozity, plačtivosti, deprese, náladovosti nebo nespavosti.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Ne náhodou je tak menopauza považována za jedno z nejtěžších období života ženy, ale i jejího okolí. Změny nálady mají totiž dost často negativní dopad i na veškeré jejich vztahy.

Proč menopauza tak působí na naši náladu?

Může za to hormon estrogen, jehož úkolem je v mozku blokovat odbourávání serotoninu - neboli hormonu štěstí. Pokud tedy dojde k poklesu estrogenu, do těla se vlévá velké množství serotoninu, což způsobuje naši přecitlivělost. Zároveň dochází ke změnám i v nadledvinkách, což podporuje přecitlivělost na stresové hormony, to pak zvyšuje náchylnost k úzkostem a záchvatům paniky. Naopak nízká hladina serotoninu v krvi zas náladu ženy proměňuje ve hněv a vztek. Hormonální nerovnováhu může vyvolat i negativní myšlení, které velmi ovlivňuje sebevědomí. Žena si tak obvykle přestane věřit a začne vnímat jen své slabé stránky a vlastní selhání.

V takovém okamžiku mnozí lékaři ženám předepisují antidepresiva či hormonální substituci - léky, jež minimalizují negativní projevy hormonální nerovnováhy. Existují ale i jiné možnosti, jak lze řešit projevy menopauzy.

Čtěte také: Příchod menopauzy může signalizovat i suchá rýma a pocit písku v očích

Jak se vypořádat s výkyvy nálad

Pravidelný pohyb - cvičení je ten nejúčinnější elixír pro zlepšení nálady, energie i spánku. Při pravidelném cvičení se do těla vyplavují endorfiny, které okamžitě dokážou zlepšit náladu. Zároveň se tak jedinci stávají odolnější vůči stresovým situacím. Při aerobním cvičení (např. chůzi i běhu) se navíc zvyšuje průtok krve a zlepšuje se i přísun kyslíku do mozku. Podle lékařů není důležité, jaký pohyb provozujete, ale že tak činíte pravidelně. Proto je dobré věnovat se pohybu hned několikrát týdně.

Spánek - spěte dostatečně dlouho a v pravidelnou dobu usínejte a vstávejte.

Nebojte se svěřitmnoho žen se se svými projevy menopauzy bojí komukoliv svěřit. Dokonce nedokážou své pocity sdělit ani nejbližším. Pocity izolace ale o to hůř ovlivňují náladu a sebevědomí. Je proto dobré se nebát svěřit alespoň partnerovi. Otevřeně mu říci, čím si procházíte, proč jste tolik podrážděná a přecitlivělá. Pokud s tím máte problém, hledejte pomoc alespoň u odborníka.

Uspořádejte si myšlenky - nejlepším způsobem, jak se vypořádat se stresem, je meditace. Utřídění si myšlenek a uvědomění si všech dopadů, jež na vás mají emoce. Je to jeden ze způsobů, jak ze sebe co nejrychleji dostat negativní myšlenky. Přestaňte se ptát, proč se cítíte tak špatně, naopak se zaměřte na věci, které vám v poslední době vyšly a radujte se z nich.

Změňte stravu - strava dokáže zlepšit náladu, ale i zhoršit. Proto je tak důležité zaměřit se na výběr potravin. Vhodné je konzumovat potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny (tučné ryby), vitamin B12 a hořčík (luštěniny, vejce, sušené meruňky, listová zelenina, ořechy a semínka). Nedávný výzkum také potvrdil příznivý vliv aminokyseliny zvané tryptofan (nachází se v rybách, ořeších, semenech a v luštěninách), jež podporuje vyplavení hormonu serotoninu. Naopak, zredukujte sladké, omezte kofein. Kofein je stimulant, ale je to krátkodobé a v nepřiměřené výši ovlivňuje negativně naši náladu.

Vyzkoušejte dechová cvičení - sedněte si do pohodlné polohy a při nádechu počítejte do sedmi a při výdechu do jedenácti. Budete velmi překvapena, jak snadno získáte kontrolu nad svou náladou a dalšími negativními příznaky menopauzy.

Zapomeňte na alkohol - alkohol sice může dočasně zvednout náladu a zmírnit úzkost, ale v dlouhodobém horizontu patří mezi nejčastější spouštěče úzkosti a deprese. Proto je lepší se mu zcela vyhnout.

Dělejte si malé radosti - pokud si každý den uděláte nějakou radost - koupíte si něco hezkého, zajdete na kávu s kamarádkou, uděláte si hezkou procházku, podíváte se na hezký film apod., ovlivní to i z dlouhodobého hlediska vaši náladu a pozitivní myšlení.

Čtěte také: Přibírání v menopauze

Vyzkoušejte bylinky

  • Ploštičník hroznový nebo extrakty z něj doporučují fytoterapeuti na návaly horka, pocení, závratě, bušení srdce a nespavost. Ale také na zmírnění podrážděných reakcí a depresivních nálad. Případně na bolesti, křeče a silné krvácení při menstruaci.
  • Třezalka působí hlavně na psychiku, tedy proti kolísání nálad, melancholiím a depresím, ale také proti podrážděným reakcím, úzkostem a stavům paniky.
  • Chmel účinkuje na nervozitu, případně na potíže se spánkem. Příznivě ovlivňuje také zklidnění menstruačního cyklu.
  • Meduňka je výborná při nervozitě a nervově podmíněných poruchách, stejně tak na nespavost. Lze ji použít na uklidnění, ale i proti stresu a křečím, na kterých se stres podílí.
  • Drmek podporuje hormonální rovnováhu a působí proti bolestem prsou.
  • Šalvěj mírní návaly horka a pocení, zejména toho nočního, mírně pomáhá také u zánětů.
  • Kontryhel má smysl při silném krvácení. Některé ženy zápolí na začátku klimakteria s častější a silnější menstruací. V kombinaci s andělikou čínskou a ploštičníkem může tyto problémy zmírnit nebo eliminovat v řádu týdnů.
  • Ženšen povzbuzuje zejména při stavech fyzického a duševního vyčerpání, ale rovněž při stavech únavy, duševní apatie nebo při problémech se soustředěním.

Klimakterické obtíže zmírňují také odvary z rakytníku, které účinkují jako přírodní antidepresiva, kokoška pastuší tobolka, jež pomáhá vyrovnávat vysoký i nízký tlak, od bolestí hlavy zase uleví sedmikráska, levandule nebo kopretina.

Proberte s lékařem, zda příčinou vašich potíží není psychická porucha, například deprese. Ulevit vám může i konzultace s psychologem či rodinným poradcem.

Čtěte také: Vaginální suchost – intimní problém o kterém ženy nemluví

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/specialni-nabidka/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=specialni-nabidka

Anketní otázka

Potýká se někdo z vaší rodiny s Alzheimerovou chorobou?

%
%
Zatím hlasovalo 1 lidí

Mohlo by vás zajímat

Menstruační cyklus

Menstruačním cyklem nazýváme pravidelné opakované krvácení z rodidel ženy, pojem menstruace pak označuje období jednotlivých krvácení.

Osteoporóza

Osteoporóza je syndrom, provázející řadu onemocnění nebo se vyskytuje samostatně. Je definovaná úbytkem kostní hmoty, strukturálními změnami kostní tkáně a zvýšenou náklonností ke zlomeninám, které jsou její hlavní komplikací.

Vliv vitamínů na prevenci osteoporózy

Na vstřebávání a využití vápníku v organismu mají velký vliv některé vitamíny, zejména vitamín D, A, K1, C, B2 a B6. Vitamín D má z hlediska růstu a obnovy kostí dvě významné funkce. Jednak podporuje vstřebávání vápníku a fosforu ze střeva.

Akutní infarkt myokardu

Svíravá a pálivá bolest na hrudi, která z hrudníku vystřeluje do ruky, ale i do zubů nebo čelisti. To je nejčastější příznak infarktu myokardu.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce