Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=pece-o-zuby

Vysoký krevní tlak, tichý zabiják

( | přečteno: 24291x )

Ovládá naše tělo pomaloučku, potichoučku, bezbolestně. Pak náhle udeří a zdravý člověk v minutě začne bojovat o holý život. Když se řekne hypertenze čili vysoký krevní tlak, každý ví, o čem je řeč: infarkt, mozková mrtvice ...

shutterstock.com

Ovládá naše tělo pomaloučku, potichoučku, bezbolestně. Pak náhle udeří a zdravý člověk v minutě začne bojovat o holý život. Když se řekne hypertenze čili vysoký krevní tlak, každý ví, o čem je řeč – infarkt, mozková mrtvice, jednotka intenzivní péče, dlouhá rekonvalescence, v horším případě doživotní invalidita, v nejhorším smrt.

Hypertenzi lékaři říkají tichý zabiják. Když se rozhodne zaútočit, ze zdánlivě zdravého člověka může v mžiku udělat mrtvého člověka.

Vysoký krevní tlak, tedy 140/90 a více, lékař naměří každému třetímu dospělému. Se zvyšujícím se věkem „tlak stoupá“. Podle lékařských studií jsou muži k hypertenzi dvakrát náchylnější než ženy.

Vysoký krevní tlak zvyšuje napětí a napínání stěn našich cév a srdce, také kvůli němu nám kornatí a ucpávají se tepny. Postupně se zhorší, až znemožní přívod krve a tím kyslíku a živin do jednotlivých orgánů a částí těla. Pomalu tak poškozuje ledviny, oči, mozek i samotné srdce. Hypertenze nebolí. Proto o ní dlouho vůbec nemusíme vědět. Jak se ale léčí nemoc, o níž nevíme?

Měřením tlaku! vysoký krevní tlakDá se to udělat v klidu domova, v práci nebo ve většině lékáren, kde vám tlak zdarma ochotně změří. S naměřenými hodnotami dnes už dokonce není potřeba běžet hned k lékaři, aby je vyhodnotil. Stačí se připojit k internetu a kliknout na stránku www.srdcejakozvon.cz. Zde je možné zadat hodnoty měření a získat tak první informace o svém krevním tlaku. Samozřejmě, samotné změření tlak nevyléčí, ale může nás buď uklidnit, nebo naopak přimět objednat se k lékaři. I to je možné prostřednictvím webových stránek www.srdcejakozvon.cz, kde se během několika vteřin můžete přímo objednat ke specialistovi z vašeho regionu.

Zrádnost tichého zabijáka není jen v tom, že nebolí, ale i v tom, že je natolik rozšířen, že spousta lidí jeho nebezpečí podceňuje. Mnozí podléhají klamnému přesvědčení, že zrovna jejich nadváha, kouření, nadměrné pití alkoholu, stres či nedostatek pohybu nepovede k hypertenzi.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
313_Husita
12x

Ach jo... Jak jinak začít. Vysoký krevní tlak. Tak s tím se biji již od 18 roku. Je mi 35. Koupil jsem si dokonce kvalitní tlakoměr. Zpočátku bylo vše fajn. Měření TK bylo v normě. Měl jsem radost. Ale pak jsem si jednou změřil TK a bylo tam 140/80. Byl jsem naštvaný, že nemám obvyklých 130/80. Během málo minutek mi TK vystoupl hodně vysoko. Srdce bilo tak, joko když jedu na kole do kopce. Bylo to strašné. Aprapó! K lékaři jsem chodil, ale jakmile jsem vlezl do ordinace, bylo mi dosti divně.TK byl vždy vysoký. Vždy, když jsem opouštěl ordinaci, velká úleva. Cítil jsem to.Lékař mi doporučil léky, beru LOKREN 1/2 ráno. A také zakoupení přístroje. No jo! Jenže já mám strach, když si už tu manžetu dávám na ruku. Srdce se mi rozjede jak lokomotiva. Jsem z toho nešťastný. A přitom, jezdím na kole, pravidelné procházky s manželkou a dcerou, hraji v kapele na bicí a to pěkně rychlou muziku. Vše stíhám a přijde mi, že se u toho ani nezadýchám. Jóo, ale když nasadím tlakoměr, je mi zle. Nekouřím, alkohol málo, kávu nepiji,vyhýbám se špatným potravinám (i když někdy zhřeším),nesnáším solená jídla. Jsem asi na hlavu? Vrátím se ještě k mému lékaři. Je to specialista a docela fajn člověk. Ale! Přestal jsem chodit na kontrolu, protože mám strach. Je to horší, jak jít k zubaři. Naposledy jsem mu napsal e-mail o mém problému a poslal hodnoty naměřené doma. Odepsal mi, že hodnoty jsou dobré a léky mám dále užívat. A to hlavní, přijít aspoň jednou do roka na kontrolu. Hmm, to je však problém. Nemohu se donutit a je to pro mě velký "bubák". Prosím vás, poradíte mi, jak na to? Předem děkuji.

luci
3x

Mít vysoký krevní tlak při stresu, napětí, nebo tak, je normální. Jenže když jsem cítím opravdu "stísněně" mám ho na svůj věk opravdu dost vysoký, jednou sem ho měla asi 170/98, možná víc netuším. Občas to bývá i kvůli maličkostem, v obličeji zrudnu, ruce se mi klepou a nejsem v tu chvíli schopná skoro ani udržet pero, natož psát. Jednou jsem se o to pokoušela při výběru peněz, musela jsem si tu druhou ruku držet a připadala jsem si trapně. V duchu si říkám, že o nic nejde ale jsem strašná trémistka, vůbec nevím, co s tím mám dělat a hlavně jak při něčem takovým budu schopna napsat maturitu. Předem moc děkuji za radu...

VĚRKA

Mam podobné stavy když jsem ve stresu mam tlak 168/70 tlukot srdce,čim víc na to myslím tak stoupa, beru antidepresiva měla jsem problem s nespavostí,sice pidi davku ale jednou za měsíc jsem ve stresu a tlak stoupá nespím a je mi divně ,přez den je to zas pohoda,je Pravda že stres dělá divy.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 3. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=pece-o-zuby

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 567 lidí

Mohlo by vás zajímat

Hypertenze (vysoký tlak)

Hypertenze, tedy vysoký krevní tlak, je nejčastějším onemocněním kardiovaskulární soustavy a ve vyšším věku postihuje skoro polovinu populace.

Samoměření krevního tlaku

Samoměřením krevního tlaku lze tlak zachytit v každodenních podmínkách. Ideální je provádět měření vždy jednou ráno a večer, přibližně ve stejnou dobu. Výsledky se poté i s užívanými léky zanesou do deníku.

Cévní mozkové příhody

Cévní mozkové příhody představují jedno z nejzávažnějších onemocnění mozku a jsou po infarktech myokardu a zhoubných nádorech třetí nejčastější příčinou smrti.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce