Inzerce

Záněty plic (pneumonie)

(MUDr. Jiří Štefánek | přečteno: 98600x )

Záněty plic jsou častými a mnohdy závažnými infekcemi dolních cest dýchacích. Postiženy bývají průdušky i plíce. Plicní tkáň je velice důležitá pro výměnu krevních plynů s okolím a její poškození zánětem může mít pro starého či jinak nemocného člověka až smrtelné důsledky.

shutterstock.com

Infekční záněty plic

Tyto zápaly plic bývají způsobeny různými mikroorganismy – bakteriemi, viry a houbami. Opakované infekční zápaly plic se mohou vyskytovat u poruch imunity, u vrozených vad plic, u cystické fibrózy a jiných chorobných stavů.

Bakteriální infekční pneumonie

Tato častá firma zápalu plic je způsobena bakteriemi, jako jsou stafylokoky, streptokoky (pneumokok), hemofilus, pseudomonády a mnohé další. Bakterie se do plic nejčastěji dostávají přes dutinu ústní a horní cesty dýchací. Pseudomonády typicky způsobují pneumonie u lidí s cystickou fibrózou a u lidí v nemocničním prostředí.

Projevy: Projevy bývají spíše těžší – vysoká teplota (nad 38°C), schvácenost a vlhký kašel s vykašláváním hlenů či hnisu, může se objevovat dušnost.

Léčba: Používají se antibiotika, zejména aminopeniciliny a cefalosporiny. Jejich dávkování a způsob podání závisí na závažnosti stavu nemocného. Stejně tak je to se způsobem léčení – mladý jinak zdravý člověk s lehkými projevy se může léčit doma a docházet ambulantně, starý člověk s těžkými projevy musí ležet v nemocnici.

Jako zvláštní podtypy bych zdůraznil zápal plic způsobený nitrobuněčnými bakteriemi, jako jsou chlamydie, mykoplazmata a legionely. Tyto zvláštní mikroorganismy způsobují zápaly plic, které se svými projevy podobají virovým zápalům (viz níže). Tyto zápaly plic se léčí jinými typy antibiotik.

Virové infekční pneumonie

Tento typ zápalu plic způsobují viry jako například virus chřipky, cytomegalovirus a někdy i herpesvirus (virus obvykle způsobující opary).

Projevy: Projevy bývají většinou na první pohled méně závažné, než jak je tomu u typických pneumonií. Člověk má spíše nepříjemný dráždivý suchý kašel, může být dušný, bývá přítomna bolest na hrudi, teplota bývá zvýšena, ale ne tolik (do 38 °C). Rentgenový snímek většinou těmto příznakům neodpovídá a nález bývá velice rozsáhlý. Nutno dodat, že některé virové zápaly plic mají projevy velmi těžké a mohou člověka i rychle usmrtit.

Léčba: Proti virovým infekcím není zdaleka tak dobrá obrana jako proti bakteriálním. Obecně se kromě symptomatické léčby používají antivirotika – u chřipkového zápalu plic lze použít antivirotikum amantadin, proti cytomegaloviru se užívá ganciclovir.

Plísňové infekční pneumonie

Příčinou těchto zápalů plic jsou houby. U zdravých lidí nejde o časté typy pneumonií, objevují se spíše u lidí s poškozenou imunitou. To je důvod, proč jsou typické u nemocných s AIDS. Velmi významná je u těchto pacientů zvláště houba s názvem Pneumocystis carinii. Pneumocystové pneumonie bývají velmi závažné a není u nich vzácné úmrtí.

Projevy: Bývají podobné virovým zápalům plic – suchý kašel, dušnost, bolest na hrudi apod.

Léčba: Používají se antimykotika, což jsou sloučeniny působící proti houbám. Pneumocystis carinii se léčí látkou zvanou kotrimoxazol.

Diagnostika infekčních zánětů plic

U nemocného zjistíme příznaky - kašel s vykašláváním hlenů, dušnost, horečky. Z krevního náběru zjistíme pomocí zvýšené sedimentace a stanovení CRP, že v těle je přítomen zánět. Virové infekce odlišíme tak, že u nich vzestup sedimentace a CRP nebývá tak vysoký jako u bakteriálních infekcí. Nepostradatelný je rentgen plic, na němž vidíme známky zánětlivého postižení plicní tkáně. Někdy můžeme v mikrobiologické laboratoři zjistit přítomnost bakterií ve vzorku krve (tzv. hemokultura). Speciálními metodami lze prokázat ze vzorku krve i chlamydie a viry. Cenné je i mikrobiologické vyšetření vykašlaného sputa (hlenu).

Zjistíme-li rozsáhlejší zápal plic u staršího člověka, muže, kuřáka, je vhodné do několika týdnů po zaléčení udělat znovu rentgen plic. Někdy se totiž v zánětem postižené tkáni může skrývat nádorové ložisko.

kapitola
Inzerce
Diskuse k článku
Julissa
1x

Posts like this brighten up my day. Thanks for tankig the time.

rjlsduhsfv
1x

97LohC nholqcignfex

mnwlxdgmm

JC3VCc , [url=http://jpdphlckwiim.com/]jpdphlckwiim[/url], [link=http://buerxvijmtrc.com/]buerxvijmtrc[/link], http://yngdwnymzkfl.com/


Celkový počet příspěvků v diskusi: 5. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Necháte se letos raději očkovat proti chřipce a/nebo pneumokokové infekci?

Zatím hlasovalo 207 lidí

Mohlo by vás zajímat

Solná jeskyně a její účinky na naše zdraví

Pobyt v jeskyni pozitivně působí na široké spektrum zdravotních problémů. Účinky haloterapie, neboli léčby solí, jsou prospěšné především při onemocnění dýchacích cest, trávícího traktu, kožních onemocněních. Stejně blahodárný efekt byl ale zjištěn i při neurózách a psychickém stresu, vyčerpanosti a depresích.

Jak se vyznat ve volně prodejných lécích proti kašli?

Kašel patří mezi vůbec nejčastější zdravotní potíže, které přivádějí pacienty do ordinací lékařů. Má širokou škálu příčin, přičemž nejčastější bývá onemocnění horních cest dýchacích. Obdobně pestrá, jako je paleta možných důvodů vzniku tohoto onemocnění, je i množství volně prodejných léků proti kašli. Jak se v jejich nabídce orientovat? Na to se zaměřili odborníci nezávislého spotřebitelského časopisu dTest.

Proč máte potíže s dýcháním, zjistí spirometrie

Trápí vás častá dušnost, zadýcháváte se při námaze nebo máte už dlouho pocit, že vám leží na plicích kámen? Všechny tyto příznaky by měly být pro vašeho lékaře důvodem, aby vás poslal na spirometrii. Ta potvrdí, zda jsou důvodem potíží nemoci dýchacích cest.

Tuberkulóza a nemoci plic

as. MUDr. Alena Slováková,Klinika tuberkulózy a respiračních nemocí, 17. ledna 2002

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.