Inzerce https://www.lekarna.cz/vse-za-99/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vse-za-99

Život s problémy s močovým měchýřem a jak jim předcházet

(4. února 2024, Komerční prezentace | přečteno: 352x )

Věděli jste, že více než 20 % lidí starších 40 let trpí nějakým onemocněním močových cest? Problémy s močovým měchýřem jsou častější, než si možná myslíte.

coloplast.cz

Při obtížích s močovým měchýřem trpí nejen zdraví, ale i kvalita života. Je proto důležité konzultovat příznaky s lékařem urologem, aby se vyloučilo závažné onemocnění.

Problémy s močovým měchýřem se obvykle projevují jako močová inkontinence (únik moči) a retence moči (neschopnost vyprázdnit močový měchýř). Inkontinence a retence moči mohou být způsobeny neurogenními příčinami, věkem, zraněním nebo jiným onemocněním způsobujícím poruchu funkce močového měchýře.

Hlavní funkcí vylučovacího systému je produkce a vylučování moči, čímž se z těla odstraňují odpadní látky a reguluje se rovnováha tekutin. V ledvinách dochází k filtraci krve a vylučování odpadních látek do moči. Moč je z ledvin odváděna močovody do močového měchýře, kde se shromažďuje do doby, než dojde k vymočení. Zdravý močový měchýř se během dne vyprazdňuje pravidelně každé 3-4 hodiny.

Moč nesmí zůstat v močovém měchýři příliš dlouho, protože může dojít k infekci. Kromě toho může přeplněný močový měchýř způsobit poškození ledvin a další komplikace. Pokud je funkce svalů močového systému narušena a nelze zajistit úplné vyprázdnění močového měchýře, zůstává část moči na dně měchýře. Taková moč se označuje jako zbytková moč a je potenciálně velmi škodlivá, protože poskytuje výborné podmínky pro růst a množení bakterií.

Existuje mnoho možností, jak se s problémy s močovým měchýřem vypořádat:

  • cvičení pánevního dna,
  • trénink močového měchýře,
  • katetrizace,
  • použití sběrných systémů,
  • změna životního stylu,
  • léky.

Výhody intermitentní katetrizace

Jedním z nejúčinnějších řešení je katetrizace močového měchýře. Katetrizace (cévkování) znamená vyprazdňování močového měchýře pomocí katétru (cévky), přičemž se rozlišuje mezi permanentními (trvalými) a intermitentními (jednorázovými) katétry.

Čistá intermitentní katetrizace (ČIK) je účinná metoda kontroly močového měchýře založená na pravidelném a úplném vyprazdňování močového měchýře pomocí katétru.

Intermitentní katétry na jedno použití zůstávají na místě pouze do vyprázdnění močového měchýře. Poté se katétr odstraní. Lidé, kteří vyprazdňují močový měchýř pomocí jednorázového katétru, tak obvykle činí 5 až 6krát denně.

Léčba pomocí intermitentní katetrizace zajistí důkladné vyprázdnění močového měchýře a minimalizuje tak riziko infekce močových cest a poškození nebo selhání ledvin.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

2024_Magniflex_OrdinaceCZ_voucher_300x300_sleva.jpg

Mohlo by vás zajímat

Kovová pachuť v ústech má většinou jednoduché vysvětlení

Kovovou pachuť v ústech může způsobovat řada faktorů, od špatné ústní hygieny až po vedlejší účinky léků nebo těhotenství. Jestliže tento stav přetrvává delší dobu, může být příznakem vážnějšího onemocnění.

Antibiotika versus sluneční záření

Léčba antibiotiky s sebou nese několik omezení. Od dodržování klidového režimu, abstinenci až po ochranu před sluncem. Některé typy zvyšují citlivost kůže na slunce, proto je třeba před pobytem na slunci dbát zvýšené opatrnosti. Při užívání určitých typů léků dochází ke změnám na kůži, která se stává citlivější k působení UV paprsků.

Zasažení bleskem a jak se správně chovat za bouřky?

I když k přímému zásahu člověka bleskem dochází jen zřídka, končívají podobné případy mnohdy tragicky a proto je dobré chovat se za bouřky rozumně.

Vypadávání vlasů u žen v menopauze

Můžete doporučit vhodný šampón na vlasy, který je vhodný proti vypadávání vlasů u žen v menopauze?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce