Inzerce https://www.lekarna.cz/specialni-nabidka/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=specialni-nabidka

Životu nebezpečná práce

( Renata Vyšínová | přečteno: 12034x )

Pracovat například v plechovém hangáru nebo horkém provozu, když je na venku na teploměru přes třicet, to je "o zdraví". Přehřátí organismu, tedy úpal, je pro organismus velkou zátěží a pokud ho podceníte, můžete na něj i zemřít!

shutterstock.com

Nemusíte se nerozumně vystavovat sluníčku, abyste se doslova "uvařili". Stačí jít prostě jen do práce. V tomhle počasí o tom vědí své řidiči autobusů, policisté, pracovníci neklimatizovaných skladů, hal, výrobních linek. Ani nemluvíme o těch, kteří pracují v pekárnách či jiných teplých provozech. Jestliže i vy musíte, bez ohledu na počasí, vykonávat těžkou fyzickou práci v horkém prostředí, měli byste hlavně hodně pít a pravidelně se ochlazovat, jinak vám hrozí úpal. O tom, jak ho poznat, se dočtete v tomto článku.

Velké teplo znamená, že se tělo bude bránit a vypotí velké množství vody – uvádí se, že to je až litr za hodinu – takže mu musíte tekutiny dostatečně doplnit! Nemusíte s sebou do práce vláčet barely s vodou. Pokud přijde tak horké léto, nařizuje Zákoník práce zaměstnavatelům, aby se o to postarali za vás:

"Na pracovištích, na kterých není technicky možné odstranit tepelnou zátěž (např. u řidičů veřejné hromadné dopravy), musí zaměstnavatel zajistit dodržování přípustných mikroklimatických podmínek a přijmout taková opatření, která sníží na minimum nepříznivé dopady vysokých teplot. Jedním z nich je poskytnutí vhodných ochranných nápojů, a to bezplatně a podle vlastního seznamu. Podle ustanovení § 8 nařízení vlády č. 361/2007 Sb. je zaměstnavatel povinen poskytovat zaměstnancům ochranné nápoje v množství odpovídajícím nejméně 70 % tekutin ztracených z organismu za směnu potem a dýcháním. Ochranný nápoj se poskytuje na pracovišti nebo v jeho bezprostřední blízkosti tak, aby byl snadno a bezpečně dostupný," řekla Štěpánka Filipová, tisková mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí. Dodejme jen, že soupis ochranných nápojů by měl zaměstnavatel sestavit po domluvě se závodním lékařem – ten ví nejlépe, jaká jsou rizika a zdravotní stav konkrétních zaměstnanců.

Jak poznám úpal?

Příznaky jsou: vysoká teplota (i nad 41 °C), úplná zástava pocení a nervové příznaky - poruchy nálady, dezorientace, bolesti hlavy, často závratě a potíže s chůzí - posléze nastupuje ztráta vědomí. I když máme někdy tendenci úpal podceňovat, je dobré vědět, že až 20 % postižených na něj může zemřít, další část může mít dlouhodobé následky.

Jak léčit úpal?

Hlavně co nejrychleji, dřív, než dojde ke ztrátě vědomí. Ihned je zapotřebí přivolat lékaře a do jeho příchodu se snažit postiženého ochladit – ovšem ne moc razantně, aby neupadl do šoku. O tom, co šok je a jak postupovat při první pomoci se dočtete zde. Jeho teplota by měla být kolem 39 °C. Ideální je ale předcházet mu – ochranou proti slunci, dostatečným pitím a ochlazováním. MUDr. Stanislav Machart radí v případě první pomoci postupovat následovně:

První pomoc:

  1. Přenesení postiženého na chladné, stinné místo, uložit s podloženými nebo zvednutými končetinami.
  2. Uvolnění oděvu.
  3. Postupné ochlazování (obklady, led...) Ochlazujeme především hlavu postiženého!! Současné ochlazování kůže proudícím vzduchem, ventilátorem a podobně.
  4. Opatrná náhrada tekutin. Malé množství, není vhodná čistá voda, spíše iontový nápoj, nebo vodu osolit (1 čajová lžička soli na litr tekutiny), vhodný je studený velmi mírně oslazený čaj s citronem.
  5. Při bezvědomí stabilizovaná poloha..
  6. Při selhávání životních funkcí jejich podpora (umělé dýchání, nepřímá masáž srdeční).
  7. Transport k lékaři.

Už jste také "měli tu čest" dostat úpal? Že se jste od té doby opravdu opatrní? Napište nám své pocity i to, jaká je vaše prevence. Psát můžete v diskusi nebo mailem!

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/specialni-nabidka/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=specialni-nabidka

Anketní otázka

Byli byste ochotni darovat stolici?

69%
31%
Zatím hlasovalo 175 lidí

Mohlo by vás zajímat

Obecné zásady první pomoci

Cílem této první pomoci je pomoci ohroženému tak, abychom předešli komplikacím a zmírnili následky poranění nebo postižení.

Boj o přežití aneb několik slov úvodem

Zatímco zvířata přicházejí v průměru až o 80 % svého potomstva, člověku se naopak podaří vychovat 70-80 % svých dětí.

Oživování - obecné zásady

Věděli byste si rady v případě, že by někdo potřeboval oživovat? MUDr. Stanislav Machart vám znovu poradí, jak se chovat a na co nezapomenout.

První pomoc - defibrilace

Při podezření na zástavu oběhu krve (náhlé bezvědomí, zástava dechu, nehmatné pulzace na tepnách krku) je nutno ihned zahájit resuscitaci stlačováním hrudníku a dýcháním z úst do úst.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce