Inzerce

Životu nebezpečná práce

14. července 2010, Renata Vyšínová   |   přečteno: 10974x

Pracovat například v plechovém hangáru nebo horkém provozu, když je na venku na teploměru přes třicet, to je "o zdraví". Přehřátí organismu, tedy úpal, je pro organismus velkou zátěží a pokud ho podceníte, můžete na něj i zemřít!

foto: shutterstock.com

Nemusíte se nerozumně vystavovat sluníčku, abyste se doslova "uvařili". Stačí jít prostě jen do práce. V tomhle počasí o tom vědí své řidiči autobusů, policisté, pracovníci neklimatizovaných skladů, hal, výrobních linek. Ani nemluvíme o těch, kteří pracují v pekárnách či jiných teplých provozech. Jestliže i vy musíte, bez ohledu na počasí, vykonávat těžkou fyzickou práci v horkém prostředí, měli byste hlavně hodně pít a pravidelně se ochlazovat, jinak vám hrozí úpal. O tom, jak ho poznat, se dočtete v tomto článku.

http://www.ordinace.cz/clanek/prohlaseni-a-ochrana-osobnich-udaju/

Velké teplo znamená, že se tělo bude bránit a vypotí velké množství vody – uvádí se, že to je až litr za hodinu – takže mu musíte tekutiny dostatečně doplnit! Nemusíte s sebou do práce vláčet barely s vodou. Pokud přijde tak horké léto, nařizuje Zákoník práce zaměstnavatelům, aby se o to postarali za vás:

"Na pracovištích, na kterých není technicky možné odstranit tepelnou zátěž (např. u řidičů veřejné hromadné dopravy), musí zaměstnavatel zajistit dodržování přípustných mikroklimatických podmínek a přijmout taková opatření, která sníží na minimum nepříznivé dopady vysokých teplot. Jedním z nich je poskytnutí vhodných ochranných nápojů, a to bezplatně a podle vlastního seznamu. Podle ustanovení § 8 nařízení vlády č. 361/2007 Sb. je zaměstnavatel povinen poskytovat zaměstnancům ochranné nápoje v množství odpovídajícím nejméně 70 % tekutin ztracených z organismu za směnu potem a dýcháním. Ochranný nápoj se poskytuje na pracovišti nebo v jeho bezprostřední blízkosti tak, aby byl snadno a bezpečně dostupný," řekla Štěpánka Filipová, tisková mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí. Dodejme jen, že soupis ochranných nápojů by měl zaměstnavatel sestavit po domluvě se závodním lékařem – ten ví nejlépe, jaká jsou rizika a zdravotní stav konkrétních zaměstnanců.

Jak poznám úpal?

Příznaky jsou: vysoká teplota (i nad 41 °C), úplná zástava pocení a nervové příznaky - poruchy nálady, dezorientace, bolesti hlavy, často závratě a potíže s chůzí - posléze nastupuje ztráta vědomí. I když máme někdy tendenci úpal podceňovat, je dobré vědět, že až 20 % postižených na něj může zemřít, další část může mít dlouhodobé následky.

Jak léčit úpal?

Hlavně co nejrychleji, dřív, než dojde ke ztrátě vědomí. Ihned je zapotřebí přivolat lékaře a do jeho příchodu se snažit postiženého ochladit – ovšem ne moc razantně, aby neupadl do šoku. O tom, co šok je a jak postupovat při první pomoci se dočtete zde. Jeho teplota by měla být kolem 39 °C. Ideální je ale předcházet mu – ochranou proti slunci, dostatečným pitím a ochlazováním. MUDr. Stanislav Machart radí v případě první pomoci postupovat následovně:

První pomoc:

 1. Přenesení postiženého na chladné, stinné místo, uložit s podloženými nebo zvednutými končetinami.
 2. Uvolnění oděvu.
 3. Postupné ochlazování (obklady, led...) Ochlazujeme především hlavu postiženého!! Současné ochlazování kůže proudícím vzduchem, ventilátorem a podobně.
 4. Opatrná náhrada tekutin. Malé množství, není vhodná čistá voda, spíše iontový nápoj, nebo vodu osolit (1 čajová lžička soli na litr tekutiny), vhodný je studený velmi mírně oslazený čaj s citronem.
 5. Při bezvědomí stabilizovaná poloha..
 6. Při selhávání životních funkcí jejich podpora (umělé dýchání, nepřímá masáž srdeční).
 7. Transport k lékaři.

Už jste také "měli tu čest" dostat úpal? Že se jste od té doby opravdu opatrní? Napište nám své pocity i to, jaká je vaše prevence. Psát můžete v diskusi nebo mailem!

autor: Renata Vyšínová , ordinace.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Co děláte, když vás začnou bolet záda?
Zatím hlasovalo 323 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • Mgr. David Hrdý (Zdravotní židle) 10. listopadu 2019, 17:10:36

  Porafat se s kamarádkou přece nemá smysl :) Ale je dobře, že o zdravém sezení uvažuje čím… Diskutovat

 • Lenca (operace krční páteře) 10. listopadu 2019, 18:27:13

  Ahoj jo dám vědět .Přijedeme až večer máme to daleko jsem z Moravy až. Diskutovat

 • Katarínka (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 10. listopadu 2019, 18:26:37

  Ahojte tak ako sa máte v tieto upršané dni? Ja celkom ok ako kedy a ako kde :-) Eli hlavu hore… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.