Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Zlomená noha? S vápníkem a vitaminy sroste rychleji

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 1779x )

Zimní měsíce jsou pro naše zdraví velkou zkouškou. Kromě každoroční chřipkové epidemie a obecně zvýšeného výskytu respiračních onemocnění dochází také k nárůstu počtu úrazů. Stoupá počet zlomenin, naraženin a zranění kolenních kloubů. Za většinu zlomenin mohou pády na ledu, pro bruslaře bývá typická naražená kostrč a pro sjezdové lyžaře podvrtnutá kolena.

Dobrá rada
shutterstock.com

Kosti mají naštěstí úžasnou schopnost regenerace, zejména pokud jim v procesu hojení pomůžete. Neustále v nich probíhá proces odbourávání a novotvorby kostní tkáně. Při zlomenině tak tělo doslova mobilizuje své síly a kost se během pár týdnů zcela zacelí.  Jak tělu pomoci, abyste byli co nejdříve zase fit a mohli si užívat i obyčejné chůze? 

Jak si urychlit hojení zlomenin? Berte a jezte vápník

Základním stavebním prvkem kostí je vápník. Pokud chcete proces urychlit, součástí léčby by měla být i vyvážená strava a dostatečný příjem vápníku odpovídající věku. Nejvyšší obsah vápníku je v tvrdých sýrech typu ementál nebo parmezán, vysoká v ořeších nebo máku a relativně nízká v zelenině. U potravin ale sledujte i jeho vstřebatelnost, rsp. jestli si tělo vůbec z dané potraviny vápník vytáhne a kolik.

Vápník se sám nezabuduje. Potřebujete i K2 a D3

Vápník je pro tvorbu kostí nezbytný. Bez podpory vitaminu K2 a D3 je vám ale jeho příjem (byť dostatečný) k ničemu, a dokonce si můžete ublížit.
Vitamin D3 má schopnost zvýšit vstřebávání vápníku střevem tím, že vytváří aktivní protein, který vápník váže. Při nedostatku vitaminu D3 se vstřebá pouze 10-15 % vápníku,“ popisuje prof. MUDr. Petr Broulík, DrSc., ze 3. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze. I přes to, že přijímáte vápník třeba z mléčných výrobků nebi z doplňků stravy, bez “déčka” se toho moc nevstřebá.

Druhý nezbytný vitamin, vitamin K2, zase směřuje vápník tam kam patří, přímo do kostí a zubů. Jak vysvětluje primářka MUDr. Jana Čepová, PhD. z Ústavu lékařské chemie a klinické biochemie 2. LF a FN v Motole: 
„Vitamin K2 působí na bílkovinu potřebnou pro novotvorbu kostní tkáně a také na zvýšení procesu vzniku nové kostní tkáně. Zároveň se tento vitamin podílí na kostní novotvorbě zpomalením činnosti osteoklastů – čili buněk odbourávajících kostní hmotu.“  Zjednodušeně řečeno: vitamin K2 svým působením zlepšuje přestavbu kostní tkáně tak, že podporuje její tvorbu a tlumí její odbourávání.

Bez vitaminu D3 se vápník nevstřebá a bez vitaminu K2 se tam, kam nemá – do měkkých tkání a do cév. Zde způsobuje takzvanou kalcifikaci cév, která může vést k infarktu myokardu.

Déčka máme všichni málo

Mnohé klinické studie z posledních let dokazují, že většina populace trpí nedostatkem zejména vitaminu D3. Ten se v těle zapojuje a výrazně ovlivňuje stovky procesů, a právě vstřebávání vápníku je jednou z nich.  Pokud tedy chcete mít zdravé kosti nebo pomoci svému tělu při hojení zlomeniny, navštivte lékárnu. Doplňky stravy ale vybírejte vždy s rozmyslem – dejte na kvalitu výrobce, čtěte složení a především si všímejte deklarovaného množství účinné látky.

Zdroj: jsemstalekost.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Poranění elektrickým proudem - práce, domácnost, elektrické vedení

Poranění elektrickým proudem je častým typem poranění, se kterým se můžeme setkat i na ulici, doma, kdekoliv ve městě, v práci, ale i v přírodě. Poškození se projeví různým stupněm bezvědomí, křečemi, hluchotou, slepotou, poruchami hybnosti nebo čití.

Poranění hrudníku

Mezi vnitřní orgány, které jsou tímto ohroženy počítáme především srdce a plíce, ale také velké cévy, které se v hrudníku nalézají.

Poranění lebky a mozku

Zlomenina lebeční spodiny se buď neprojeví vůbec, nebo se může projevit krvácením z úst, nosu, nebo ucha.

Vánoce se vyplatí nepodcenit

Vánoce je období, kdy se průměrný nešika dostává do kontaktu s předměty, které po ostatní roční období nepotřebuje a které mohou být doslova kamenem úrazu.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce