Inzerce

Žloutenka se může schovat

( Renata Vyšínová | přečteno: 14904x )

Asi nejčastější otázka, která padne v rodinách s malými dětmi je: "Máš umyté ruce?" Dospělých se na to ptá Světová zdravotnická organizace při pravidelném Světovém dni hygieny rukou. Upozorňuje na to, že tento základní hygienický návyk je nejlevnější a nejúčinnější metodou, jak předcházet mnoha onemocněním, jako je například žloutenka, úplavice, ale i chřipka.

shutterstock.com

Myjete si ruce opravdu dobře?

I činnost veskrze samozřejmá, jakou mytí rukou je, může mít několik záludností. Proto si raději znovu připomeňme doporučení správného postupu a několik zajímavostí:

  • Mýdla v dávkovačích jsou hygieničtější – pokud je totiž tuhé mýdlo uskladněné ve vlhku, nebo dokonce leží ve vodě, je zdrojem bakterií.
  • Mýdlo lze doplnit dezinfekčním prostředkem – ten se hodí v situaci, kdy je doma někdo nemocný, nebo právě probíhá chřipková či jiná epidemie.
  • Mytí rukou by mělo trvat alespoň 20 vteřin.
  • Před mytím rukou je zapotřebí sundat všechny prstýnky –pod ně se mýdlo nedostane, a tak tam bakterie přežijí.
  • Nestačí umýt ruce a dlaně – umyjte celý povrch rukou včetně zápěstí, hřbetu rukou, prostorů mezi prsty a pod nehty (lze se inspirovat ve videu).
  • Dlouhé nehty jsou z hlediska hygieny rizikové – použijte kartáček, který vyčistí prsty pod nimi.
  • Světová zdravotnická organizace upozornila na to, že používání elektrických sušičů není příliš hygienické – proud teplého vzduchu je pomáhá rozšířit až do dvoumetrové vzdálenosti. Průzkum uvádí, že množství bakterií na rukou se tak může zvýšit až o 254 %. Lepším řešením jsou tedy papírové ručníky.
  • Nejvíc bakterií není na záchodovém prkénku, jak bychom možná předpokládali, ale na klice od toalety, na kohoutku vodovodní baterie právě na toaletách, ale také na klávesnici u bankomatu, držátku košíků a vozíčků v obchodním domě, na úchytech v tramvajích a autobusech a také na klávesnici od počítače.

Správné mytí rukou

Vše o žloutence se dočtete v tomto článku.

Je pro vás mytí ruko samozřejmost, nebo máte občas nějaké "resty" - budeme rádi, pokud nám to povíte v rámci diskuse. Můžete reagovat i prostřednictvím mailu.

kapitola
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 389 lidí

Mohlo by vás zajímat

Každý dvanáctý člověk má žloutenku

Každý dvanáctý člověk na světě žije s chronickou infekcí žloutenky B nebo C. Dalších asi 1,4 milionu ročně dostane žloutenku typu A. V České republice vloni onemocnělo žloutenkou A, B a C skoro tisíc lidí. Nákaza se přenáší různě, právě podle typu hepatitidy – od kontaminované vody, až po nechráněný sex.

Co ukáží jaterní testy

Pravidelné jaterní testy znají ženy, které dlouhodobě užívají antikoncepci, lékaři na ně posílají pacienty s onemocněním žlučníku... Co to ale vlastně je a co se z nich dá vyčíst? Odpověděl hepatolog Doc. MUDr. Petr Urbánek, CSc.

Transplantace jater: dnes již rutinní a velmi úspěšná léčebná metoda

Chronická zánětlivá onemocnění jater (hepatitida C), onemocnění žlučových cest, nádory jater, ale také postižení jater alkoholem – to jsou nemoci, které mohou vyústit v selhání jater. V těchto případech může dojít na transplantaci jater, tedy na operaci, kdy se přenesou játra od dárce na místo původních jater příjemce, tato nahradí funkci selhaných a je tak zachráněn život pacienta. Od první transplantace jater uplynulo letos třicet let.

Cirhóza jater

Nejčastější příčinou cirhózy u nás je alkoholismus a dále chronický zánět jater v důsledku infekce virem hepatitidy B nebo C.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.