Inzerce

Ztloustli jste? Pryč s cukry.

( Jiří Holečko | přečteno: 12261x )

Cukry nejsou jenom cukroví, ale také alkohol a ovoce, zvláště to cizokrajné, banány a citrusy. A pokud tloustneme, pak jsme konzumovali moc cukrů, a hlavně těch jednoduchých, těch co se „okamžitě“ mění do zásobních tuků. Jedli jsme samozřejmě i vše ostatní, takže energetický příjem byl obrovský. Co s tím?

shutterstock.com

Zásoby se dělají hlavně tehdy, když energie není „spalována“ pracovní nebo sportovní činností. Důležité je také znát glykemický index potravin, které jíme.

Mám ale za to, že přibrali i sportovci. Ti ale záhy zhubnou, protože jejich doslova trénovaný metabolismus jim to umožní. Co zbývá nám ostatním, kteří sportovci nejsme? Často slyším, že od teď se jíst prostě nebude! Ale ani to většinou nevede k vymizení tukových polštářů. A ke všemu nám nezdravé pokusy o snížení nadváhy mohou přivodit poruchy obranyschopnosti. Tak se nejspíše dopracujeme k nějaké nemoci, při dlouhodobějších a opakovaných pokusech o zhubnutí „nejedením“ třeba i ke zhoubné nemoci.

Nejdůležitějším ale podle mne zůstává, že nás vlastně žádná „hubnoucí“ dieta nebo „hubnoucí“ koktejl nenaučí správně jíst. A potom, co skončíme s tabletami nebo koktejlem nabereme kila zpátky. Co tedy dělat? Na konkrétních případech ukážu chybnou interpretaci.

Cvičení, fyzická aktivita (tradiční aktivita po Novém roce) s cílem zhubnout

Nárazová fyzická aktivita, která „plní“ fitcentra, k cíli nevede a může více škodit než prospívat. Nárazové intenzivní cvičení přispívá k překyselení, nejen zvýšenou tvorbou kyseliny mléčné, také kyseliny žaludeční, stresovým mechanizmem. A hodně lidí jde po takovém fyzickém excesu na pivko.

Správná je pouze fyzická aktivita bez maximální zátěže, tedy ta vytrvalostní, patří sem dynamická chůze nebo plavání. Ovšem s podmínkou, aby tepová frekvence nepřekročila 120 tepů za minutu. Potom se netvoří kyselina mléčná, zvyšuje se srdeční a plicní kondice avšak kupodivu, nemá to nijak veliký vliv na hubnutí. Těšit nás může, že zlepšujeme svůj zdravotní stav.

Složení stravy

Strava má na hubnutí zásadní vliv. Snad nejhorší jsou povánoční „dietní“ opatření. A mě osobně připadají nejvíce nelogické ovocné kalorické bomby. Jsme svědky toho, že někteří si kupují k obědu kilogram hroznového vína. Kolem 60 % čistého cukru, které hrozno obsahuje, se vstřebá beze zbytku a energie se z něj vytvoří do 10-15 minut. Prakticky celá se přemění na tuky.

Dále je „populární“ jogurtové stravování. Běžný kelímkový jogurt je jednou z nejvíce technologicky upravovanou potravinou. Také pro výrobce nejvíce ziskovou. A reklamou proklamovanou jako velmi zdraví prospěšnou. Opak je pravdou! Technologicky („processed“) je v jogurtu upraveno vše. K technologii v jogurtech jenom několik málo poznámek. V lednu je čerstvé ovoce v nich opravdu iluzorní. Nejhorší jsou snad nízkotučné jogurty (mají největší reklamu), místo tuku se do nich přidávají škrobová plnidla, tedy cukry. Jsou i názory, že ovocné kyseliny vytvářejí s mléčnými součástmi toxické produkty. Sama kravská mléčná bílkovina má pro lidské střevo negativa, odrážející se v nepříznivé reakci buněčné imunity. Snad na závěr postačí fakt zákazu reklamy na Actimel ve Velké Británii, pro nepravdivé tvrzení o jeho účincích na zlepšování obranyschopnosti.

Sečteno a podtrženo:

Kdo ztloustnul po Vánocích, měl by se zamyslet nad složením své stravy a odstraňovat z ní cukry. Je třeba jíst brambory (15% cukrů) a zeleninu (v průměru 5% cukrů) a dostatek kvalitní bílkoviny. Vždy zároveň s ohledem na co nejméně technologie („unprocessed“).  Technologicky upravené potraviny („processed“) totiž vedou k poruchám zdraví. Jenom dlouhodobě aplikovaný souhrn těchto postupů je základem zdravého hubnutí.

Přečtěte si také:

V zimě je potřeba věnovat kloubům kvalitní péči

Desatero bezpečné plastiky prsou

Hořčík vám zvedne náladu

Jak se vyhýbáte cukrům vy? Napište nám do diskuse nebo na redakce@ordinace.cz.

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Hanna

Tak tak, nejdůležitější je strava, v té je kolikrát cukru až až, stačí jíst víc ovoce v tom je taky cukr...taky si hlídám váhu a občas mě přepadne neskutečná chuť na sladké, tak si sladím aspoň kafe, ale sladidlem SlaDIA, je přímo na redukční diety a musím říct, že super, váhu se mi stále daří udržovat.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 337 lidí

Mohlo by vás zajímat

Stravování Čechů má k ideálům zdravé výživy poměrně daleko

Rádi si dopřáváme velké porce jídla, slazené nápoje a pivo. Milujeme polévky a prolijeme hrdlem litry slazených nápojů denně, ale jen každý druhý z nás si zajde na teplý oběd. Lidé ostatních členských zemích EU jedí mnohem zdravěji.

Hubneme s Merrylinkou: třetí vážení

Naše tři dobrovolnice z projektu "Hubneme s Merrylinkou" hubnou již půl roku. Koncem května, kdy náš projekt končí, budete mít možnost dozvědět se více o jejich problémech, se kterými se potýkaly i uvidět změny na jejich postavách na fotografiích.

Jak přežít a užít si Vánoce

Kromě cukroví, vánočky, smaženého kapra, bramborového salátu nebo třeba řízků patří k času adventu i zdravé pokrmy.

Měl by přítel zhubnout?

Dobrý den, u mého přítele byla zjištěna asi před osmi měsíci cukrovka 1. typu. Jeho váha v současné době převyšuje 150 kg; platí i v tomto případě, že by neměl hubnout? Zatím nikdo nedokázal zjistit, proč je tak silný a proč se jeho váha výrazně nezměnila ani po nasazení diety (diabetické). Díky za odpověď.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.