Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

KOLOSKOPIE

čeká mě vyšetření koloskopie. Byl jste na tom někdo ? jaké to je ? jak to probíhá a jak dlouho trvá ? díky moc

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Odpovědi
Míla

Ahoj Lolo, neznamená, když Tvoje maminka vyšetření nesla hodně špatně,že u Tebe to musí být obdobné.Na tomto vyšetření jsem byla dvakrát a pokaždé jiný průběh.Opravdu záleží na uložení střev v den vyšetření,viz shora příspěvek.Chodím do litoměřické nemocnice, kde ji provádějí v analgosedaci,bezplatně,monito rují saturaci a tep. Poprvé jsem necítila vůbec nic, vyšetření jsem prospala, podruhé to bylo horší.Moje kolegyně na kolonu byla už pětkrát a pokaždé ho prospala, nic si nepamatuje. Hlavně se už předem nestresuj, nejdůležitější je výsledek. Na gastru jsem byla také, bez oblbováku,sice trochu nepříjemné, ale u mě bylo vyš. bezbolestné.A nemohu říci, že by mi endoskop do krku tlačili,vše probíhalo s citem.Asi také záleží na lékaři a přístupu personálu.

tetamama

Dobrý den, na koloskopii jsem byla před pár lety. Bylo to někdy koncem června a byla velká vedra. Nepamatuji se, kolik litrů Fortransu (tekutina na vyčištění střev) jsem měla vypít. Fakt je, že jsem tuším poslední litr už do sebe nedostala. Nicméně střeva byla čistá i tak. Tím, že jsem měla problém vypít všechno množství čistícího roztoku, už jsem nepila jiné tekutiny. Druhý den při vlastním vyšetření se mi dělalo zle, bylo mi na omdlení a po návratu domů to bylo ještě horší. Zavolali jsme tedy zpět lékaři, který vyšetření prováděl a ten došel k závěru, že jsem dehydrovaná. Tím, že jsem pila jen Fortrans, který zřejmě směřuje jen do střev a nepila jsem nic jiného, došlo k dehydrataci. Takže dobrá rada: dávky Fortransku prokládat i pitím jiných tekutin, zvlášť pak v období, kdy je horko.

Ester
1x

Ahoj všichni, na koloskopii jsem byla letos na jaře, s fortransem sem měla trochu problém, smrdělo mi to jako primalex,ale dalo se to. Pila jsem ho do 22:00 a kupodivu ještě ráno jsem šla na záchod a jenom voda to nebyla, bylo to hodně zbarvený, ale asi to bylo džusem, kterým jsem ten fortrans prokládala. Samotné vyšetření ušlo, dostala jsem nějaká sedativa s rychlým nástupem účinků, do 5 vteřin jsem byla v limbu, pamatuju si vyšetření jen matně. Nafukování si vůbec nepamatuju, akorát když se doktor dostal až k tenkému střevu, tak mě vzbudila celkem silná bolest, ale trvalo to jen chvíli a pak už si pamatuju jen jak jsem se šla dospat do vedlejší místnosti. Po těch sedativech mi vůbec nic nebylo, žádné zvracení ani motání hlavy, spíš po samotném vyšetření jsem měla krvácení (dělali mi biopsii asi ze 6 míst) a asi týden bolesti břicha, asi než se mi tam trubky zase porovnaly :) Moje diagnóza je sice chronický zánět v tenkém i tlustém střevě, 9 prášků denně, ale pořád si říkám, že je lepší to vědět než pořád doufat, že se ty problémy zlepší. Přeju všem hodně štěstí, ať to dobře a bezbolestně dopadne

Jiřina

Dobrý den, chtěla bych se někoho zeptat kdo již byl na vyšetření na koloskopii jestli to bolí a nebo se jedná spíš o nepříjemný pocit a jak dlouho toto vyšetření probíhá.Taky bych se chtěla zeptat jestli se u tohoto vyšetření leží a nebo klečí jak hrubá je hadice která se do konečníku zavádí? děkuji za odpověd s pozdravem Jiřina

Míla

Ahoj Jiřinko,při vyšetření se leží a běžné vyšetření trvá cca 15-20 minut.Kolonoskopie je opravdu věc individuální.Za sebe mohu říci,že jsem prošla dvěma vyšetření a obě byly opravdu rozdílné,co se týká pocitů, bolesti a přístupu personálu .Poprve s uklidňující injekcí a pocity byly nepříjemné,v některých fázích trochu bolestivé, s personálem jsem nebyla spokojena,setřičky byly docela nepříjemné.Podruhé v analgosedaci/lehký spánek/ a vyšetření bylo docela bolestivé,ale naopak sestřička, včetně primáře,byli moc hodní a moc mi od bolesti pomáhali.Hodně také záleží na uložení střev a to v den vyšetření.Proto nemá smysl se předem stresovat a strachovat, jestli bude bolestivé či vyšetření proběhne v pohodě.Hezký večer!

Míla
1x

..hadice, která se zavádí do konečníku je rozměrů 11-13 milimetrů a povrh je hladký.Navíc, před vyšetřením ji vyšetřující lékař natře speciálním olejem a před samotným vyšetření znecitliví konečník mastí - Medazolanem.Takže zavádění jsem vůbec necítila.

ája

Den před kolonoskopií jsem odpoledne vypila tři litry vody s Fortransem a ráno další litr. Pěkně hnusný pitíčko. Ale nějak jsem to do sebe vnutila, i když s velkým odporem. Takový sladkoslaný. Ale aspoň se člověk pořádně vyprázdnil a vyčistil si střeva. Na kolonoskopii jsem byla včera. Měla jsem hrozný strach, že to bude hrozně bolet. Dali mi uklidňující injekci. Nedřív jsem cítila, když do mne vháněli vzduch, takové trošku nadýmání. A pak když mi to tam zaváděli, tak jsem chvílema cítíla silný nadýmání až skoro do nesnesitelna. Tak to pak ukončili a řekli mi, že mi prohlédli jen půl metru. A jelikož mám prý prověšený tračník a přitom to bolelo, tak to proto skončili. Sestřičky byly moc příjemné, uklidňovaly mne. Ten úsek tračníku, co viděli, je v pořádku. Šla jsem tam kvůli tomu, že jsem měla krev ve stolici. A taky mne vyprazdňování dost bolí. Myslala jsem si, že mám hemeroidy. Našli mi anální trhlinku. Takže to léčit mastičkama a jíst víc vlákniny, atd. Do půl hodinky ze mne poté v čekárně vyprchala oblbovačka a přestala se mi motat hlava. Akorát, jak jsem měla v břiše vzduch po vyšetření, tak jsem měla bolestivé nadýmání jako při menstruaci. Ale pak jsem šla na toaletu a tam jsem si nádherně nahlas ulevila. Byla jsem na wc a tam jsem si to už troufla, aby to pak někde někomu nepřipadalo vulgární.

Míla

Také mám provislý tračník,ale mně vyšetření dokončili.Právě proto jsem i přes analgosedaci měla chvílemi docela velké bolesti.Pokud jsi měla pouze uklidňující injekci,tak se nedivím, že raději vyšetření ukončili.Provislý tračník mám od chronické zácpy a od ní anální trhlinky,které se mi časem zahojily s pomocí mastičky Faktu( nebo čípky),kterou používám dodnes jako prevenci.

Martin
1x

Byl jsem na kolonoskopii před operací hemeroidů. Proti té operaci je to fakt legrace. Nicméně opakuje se tady problém s Fortransem. je to hnusné to ano, ale dostal jsem v sanatoriu radu abych to sypal do jablečného džusu. První dva litry jdou! potom už je to otázka vůle (přeci jen jsou to 4 litry) ale pil jsem to po jednom hrnku co 15 minut. A teď něco pro odlehčení - Sestřička tvrdila, že tam byl nějaký manik, co to ředil pivem :-) na efekt to nemělo vliv (!!) nicméně zkusil jste někdo dát 8 kousků a k tomu běhat a běhat ? :-) Ponechávám k diskuzi zda to někdo prokazatelně vyzkouší a dá vědět. Já to bral jako legraci, ale prý se to skuečně stalo ( i doktor to potvrdil). Hlavu vzhůru. Martin

Pavel
2x

Ahoj, tak jsem si to dneska taky prozil a tady je par mych postrehu: 1) nectete internetove diskuse !! je to asi ta nejvetsi blbost co jsem pri priprave na tohle vysetreni udelal, cloveka to akorat vystresuje... mno ale to uz jste asi stejne porusily takze dal.. :-) 2) par tipu jak na fortrans: pri piti mit v hube bonbon (ja si koupil superkysele bonpary), jednu davku jsem zkusil dat pouze do maleho hrnicku (tak cca 200ml) a ten pri ucpanem nose rychle vypit (90% chuti ma clovek pouze pri funkcnim cichu takze se to v pohode da) a zbytek zapit tim necelym dvoulitrem ciste vody, nekdo jeste radi redit vodu dzusem apod. to jsem nezkousel 3) na samotnem vysetreni asi nejvic "bolela" injekce s dormicem a fentanylem (netusim co to je ale zabralo to rychle), samotny prulet strevem byl defacto bezbolestny (nejspis diky tomu fentanylu) a to doktor lamentoval jak to mam zauzlovane :-) nakonec jsem se ale podival i 10cm do tenkeho streva :-) takze zadna bolest pri nafukovani a ani posunu pristroje (nebo si ji aspon nepamatuju, ackoli me vysetrovali hadam tak 20m pamatuju si sotva polovinu) 4) moje rada teda predevsim zni vybrat si VHODNE PRACOVISTE, kde mate jistotu ze nebudete jen dalsi otrapa v rade, kteremu se nic nerekne, neda se injekce a jen se pekne potrapi. Ja jsem automaticky vynechal mistni nemocnici a objednal se v soukrome ambulanci, cenove to prislo uplne stejne jako v nemocnici (ne ze bych nejak moc hledel na penize, ale nekoho treba prave tato stranka veci muze odradit od soukrome ambulance), ale vybaveni a pristup bych si srovnavat netroufnul (ackoli zas je to asi nemocnice od nemocnice a oddeleni od oddeleni, nechci urcite pausalizovat a urcite se najde i v nektere z nemocnic dobry gastroenterolog, ja sel ale radsi na jistotu ... cimz se omlouvam Pardubicke nemocnici za mou neduveru k ni.. :-) Nastesti jsem bez nalezu krome hemoroidu, timto take dekuji perfektnimu pristupu personalu v gastroenterologicke ambulanci Gastromedic s.r.o v Pardubicich a muzu vam ji vsem vrele doporucit ! Mejte se a drzim vsem ktere to jeste ceka pesti, Pavel

HAna
1x

Tak já jsem tu kooskopii také už měla a to už dvakrát.Poprvé jsem spala a nic nevěděla.Podruhé jsem byla a bez uspání a to vyšetření hrozně bolelo porodní bolesti nic nejsou.Sestra mě stlačovala břicho a doktor pokračoval ve vyšetřování a já jsem občas bolestí vykřikla.Doktor říkal že tam mám samou zatáčku,když skončil řekl ,že jsem statečná holka.No to mě tedy pomohlo.Ted se chystám na třetí koloskopii a tak jsem zvědavá a taky se už trošku bojím.Při vyšetření mě byla nalezena crohnova choroba.

Šárka
1x

Já jsem na koloskopii byla v pátek. Den předtím jsem pila roztok, ale musela jsem to zapíjet citronovou minerálkou ( bylo to docela hnusný ).4litry jsem stihla vypít za ty 4 hodiny i přesto že za den vypiju max. 1 litr vody.v pátek jsem šla do ústecké nemocnice, sestřička byla moc hodná, lehla jsem si na levý bok a hned mi dala injekci na zklidnění. Zásun hadičky jsem vůbec necítila ,až když mi začali nafukovat střeva tak to docela bolelo až jsem vykřikla bolestí a sestřička mi píchla další injekci a do konce to potom bylo dobrý. Našli mi tam vnitřní hemoroidy a divertikl v 65 cm což nevím co to znamená. po zákroku jsem ležela 2 hod. na pokoji a potom jsem mohla jít domů.

Nikita

Na koloskopickém vyšetření jsem byla také. Nejlepší je být úplně v klidu a hlavně nestresovat. Nejhorší bylo vypít ty 4 sáčky(bylo to jak v mučírně)-nedalo se to. U doktora(druhý den) mě daly něco na omámení, ale připadala jsem si pořád stejně. Pak už zhasly a šli na to. Občas to bylo cítit ale určitě se to dalo vydržet. Opravdu to nic nebylo a myslím že tomu dost pomohlo, že jsem spolupracovala s doktorem a sestřičkou a byla jsem vklidu. No odebrali mě vzorek, protože tam něco našli a ted čekám netrpělivě na výsledky tak to snad bude v pohodě. Všem vám přeju aby ste měli pohodový průběh jako já

Laura S.

ahoj vsem.chtela bych se zeptat jak to probiha pri vstupu do mistosti a dza smite mit tricko a jak se tam lezi a kolik je pri zakroku pritomnych doktoru.jdu tam poprve.termin mam za 14 dni a strasne se bojim...diky za odpoved.

Míla
2x

Ahoj Lauro, v každém zařízení je trochu postup odlišný. Při vstupu do místnosti jsem si za plentou odložila od pasu dolů, tričko, mikinu jsem si mohla ponechat. Někde poskytují vyšetřovací kalhotky, někde si je musíš zakoupit sama.Pak jsem si lehla na vyšetřovací stůl, sestra mě přikryla od pasů dolů bílým plátnem, aplikovala přímo do žíly utišující látky / analgosedaci/, záleží na zařízení.Pak mě vyzvala si lehnout na levý bok a pokrčit kolena. Primář mi konečník znecitlivěl mastí a pak už probíhá vyšetření.Po nějaké době mě sestra vyzvala si lehnout na záda a lékař pokračoval. U vyšetření byla pouze jedna sestra a primář, ale opět podotýkám, že někde u vyšetření bývají i dvě sestry.Průběh nebudu popisovat, protože je o každého individuální. Někdo vyšetření prospí a na nic si nepamatuje, někdo naopak.Po vyšetření se výsledek sděluje okamžitě. Pokud se lékaři něco nezdá, odebírá vzorky ze sliznice nebo v případě zjištění polypu se ihned odstřaňuje. Na výsledky odběru se čeká asi týden.Tyto výkony jsem naprosto bezbolestné.

Christie

Dneska sem na tom byla a vazne se neni ceho bat. Delali mi to na Karlaku, doktor i sestricka moc prijemny, bylo to v analgosedaci a opravdu si z toho moc nepamatuju, jenom vim, ze nakou velkou bolest sem urcite necitila. Nejhorsi na tom vsem je ta tridenni dieta, samotna procedura uz je hracka. Minuly tyden sem byla na gastroskopii a koloskopie v porovnani s tim je hracka. Vsem co na to dete drzim palecky a vazne se nebojte!

Bobina

Prosím zda byl někdo na takvém zákroku ve Znojmě jestli by mi mohl popsat jak to tam chodí. Moc se na to netěším. Díky

mucka

Mám z toho vyšetření ,také obavy.Na vyšetření jdu z důvodu,že jsem po gynekologické operaci a mám také křeče a bolesti v břiše.Tak mám strach.

Silvik

Tak já jsem byla na kolonoskopii dneska podruhé, poprvé před dvěma lety... Co se týče těch příprav :-) v Českém Těšíně se to praktikuje tak, že jsem dostala 4 tablety Fenolaxu a fosfátový roztok. Celý den se nic nesmí jíst a ten fosfátový roztok je docela humus, ale naštěstí se ředí jen půl na půl s vodou a pije se dvakrát, takže na jednu dávku vychází asi 150 ml slaného roztoku, který piju se zacpaným nosem :-) a zapíjím minerálkou. Pročišťuje dokonale, což jsem měla opět možnost zhlédnout.. Jinak si nic moc nepamatuju, píchli mi Midazolam a vzbudila jsem se na stole pár minut po skončení. Syn mi pomohl domů, vzduch ze střev se podařilo brzy odstranit a pěkně jsem se prospala... zatím je mi fajn,pravda je, že psychicky je člověk trošku nabouraný, ale zítra, když už začne normální pracovní den to jistě bude v pohodě. Děkuji panu doktoru Wieczorkovi a sestřičce za velice milý přístup a pochopení, díky kterému se vše dalo v klidu vydržet :-))). Ostatním vzkazuju, opravdu nestojí za to něco odkládat, veškeré překážky jsou jen v hlavě a tohle platí téměř ve všech směrech v životě. Všem moc držím palečky....

Morče

Ahoj všichni, svou první koloskopii jsem absolvovala minulý týden. V mém okolí je mnoho lidí, kteří tohle vyšetření mají už za sebou a ujišťovali mě, že to nic nebude - je to nepříjemné, ale nebolí to a nejhorší je vypít Fortrans. Jsem menší postavy a na svou váhu bych měla vypít necelé tři litry Fortransu. Vypila jsem nakonec dva a půl, protože se mi už opravdu dělalo na zvracení. Ale stačilo to. Druhý den mě čekalo samotné vyšetření a musím říct, že jsem byla pěkně nervózní. Přesto jsem si ale říkala, že to nic nebude a vydržím. Píchli mi do žíly diazepam a i přesto pro mě vyšetření bylo dost bolestivé... Myslela jsem už, že to nevydržím. Přesto mi ale prohlídli kompletně celé tlusté střevo. Nechci ale nikoho strašit... vyšetření mě bolelo jen pro to, že mám prý velice "zaklikatělé" střevo a není pak snadné se dostat přes ohyb. Takže doufám, že mě to už nikdy nepotká. Doktora jsem ale měla strašně hodného, i když mě tolik trápil... ale ihned po vyšetření se mi udělalo o 100% lépe a žádné následky to nemělo a pan doktor se šel ujistit, jestli je mi dobře. Myslím, že hodně záleží právě na přístupu doktora a sester a hlavně na tom, kdo má jaká střeva. Je to zřejmě hrozně individuální. Spousta lidí z mého okolí říká, že celé vyšetření prospali a nic necítili. A pokud jde o případné odebírání vzorků... to jsem skoro necítila ani já. Všem z vás, které to čeká, držím palce! A ještě jedna věc... slyšela jsem, že na některých klinikách diazepam nedávají automaticky, ale jen na požádání nebo injekci nabídnou. Všem doporučuji si ji určitě nechat dát, pak to tolik nevnímáte, protože jste jako opilí. Ale nesmíte pak ten den řídit auto a vykonávat jiné činnosti, na které je třeba se soustředit. Třeba můj strejda, který vydrží opravdu hodně, celé vyšetření zvládl bez injekce... Ale fakt to nedoporučuji. Tak ať vám to všem dobře dopadne a nemáte žádné vážné nálezy.

barbora

Zdravím všechny, kteří se na kolonoskopii chystají. Dnes jsem jí prodělala, musím říct, že snad nejhorší pro mě bylo den před tím nic nejíst a vypít 4 litry fortransu. Dělalo se mi zle a večer jsem nemohla spát jaké jsem měla křeče v břiše. No a ráno zákrok. Není to příjemné, ale dá se to vydržet, měla jsem nějaké bolesti, ale můžu říct že ta úleva po tom, co jsem zjistila že tam nemám nic vážného, to všechno vyrovnala. Teď jsem ještě oblbá těmi zklidňující prostředky, ale jsem šťastná, že to mám za sebou. Všem, které to teprve čeká držim moc palce, hlavně se nebojte, jde to zvládnout a ta úleva pak je k nezaplacení!

Ala

nebojte, vyšetření není tak hrozný, bez injekce jak na uvolnění nebo na bolest jsem měla bolest jen tolikrát, kolikrát je ve střevě zatáčka - takže 3x. A bolest je krátká, horší je zánět, zvrklá noha, vrtání zubu. Jak už jsem četla v příspěvku, fakt je blbý si všechno přečíst, vyděsíte se a nakonec se to na každém pracovišti dělá jinak. Byla jsem v nemocnici, na dotaz, jestli nedostanu aspoň injekci na uvolnění, řekli, však uvidíme, jak to budete zvládat. No a taky jak čtu o vypití 4 litrů nějakého blivajzu. Měla jsem jen 1/4 litru slaného roztoku, který jsem musela zapít 3 l tekutiny, dva dny před vyšetřením jsem jen pila, před tím ještě jedla jen kašovitou stravu. A to je dobrý tah, protože hlady šilháte a když dorazíte na vyšetření, je vám všechno fuk, hlavně si říkáte, ať mi nic není a jen co vylezu, sežeru všechno, co mi přijde pod ruku! Tak nebojte, ale říkejte si o injekci, proč zbytečně hekat?

Jana

Alo, ne každý má se střevě pouze tři zatáčky. Někdo má střevo samou zatáčku, přes které se endoskop těžko dostává a od toho se také odvíjejí bolesti.

Heda

zítra mne čeká vyšetření. Právě do sebe liju Fortrans a přemáhám se, abych nezvracela. Proč tomu nemůžou dát nějakou lepší příchuť? Třeba jablko, nebo čokoláda? Vyšetření zatím raději neřeším a přesvědčuju se, že jsem v klidu. Kupodivu jsem zjistila, že spousta lidí v okolí si tím už prošla a názory na průběh jsou různé. Tak se nechám překvapit, doufám, že "příjemně".

obroul
1x

no koukám,že si většina lidí tady prošla hadicovou deprdelací klobouk dolu já mám taky řitoproblém ale bohužel si netroufnu na tento druh vyšetření.když tady čtu vaše články tak bych mohl prdelí louskat kokosy jak se toho bojím.jsem však upřímě rád,že vám to dopadlo v pořádku.přeji vám co nejvíce zdraví a štěstí v dalším životě.s pozdravem obroul cz.

kalamita
1x

Díky Obroule!!!!!!!Právě v tuto hodinu jsem začala do sebe nalévat vynikající mok FORTRANS,příprava to na zítřek a říkám si půjdu se mrknout,zda nenajdu na netu nějakou spolutrpící dušičku,kterou to taky čeká a dostala jsem se na tvou reakci a znova píši DÍKY!protože já se přestala nervovat a směju se a směju se...louskání kokosů mě prostě dostalo...super a díky za upřímnou zpověď i za přání všem ať to dobře dopadne!Sice jsem už před pěti lety byla,ale.......no teď už to bude brnkačka...hezký den Obroule přeje Kalamita.

jarda

já byl na kološce dnes(FN Hradec Králové)jako vždy nezklamali,perfektní přístup,vyborné jednání, a přispali mě tak ,že si skoro nic nepamatuji o nějaké bolesti nemůže být řeč,zato včerejší večer a noc jsem si užil ve společnosti břečky nedefinovatelné chuti:-)

Akina

Dnes ráno jsem byla poprvé na kolonoskopii, strašně jsem se bála po přečtení různých příspěvků. Samo vypití Fortransu nebylo tak strašné (a to mám citlivý žaludek), poctivě jsem každých 15 minut vypila 2,5 dcl. Chuť sladko-slaná, ale dá se vydržet (celé 4 litry), prokládala jsem to čistou vodou. Byla jsem v litoměřické nemocnici, úžasně hodná a milá paní doktorka i sestřičky, uklidňovaly mě. Ze začátku jsem cítila jen tlak, ale poté se nemohla paní doktorka dostat přes nějakou kličku, bolest byla strašná (jsem ale hubená, to prý může být tím - 53 kg/169 cm), tak mi daly ještě druhou injekci (moc nepomohla). Napůl jsem spala a při bolesti jsem (ani nevím jak) najednou držela sestřičku za ruku a asi ji dost drtila. Ale ona se stále usmívala a říkala mi, jak mám dýchat. Takže i když je to dost nepříjemné vyšetření, dá se vydržet (i když jsem v jednu chvíli povídala, jestli nemohou na chvíli přestat, když se snažily dostat přes kličku) hlavně, že je vše v pořádku. Teď se cítím úplně dobře, jenom se se mnou až do odpoledne svět točil nějak víc. Ale ještě jednou oceňuji profesionální a lidský přístup paní doktroky i sestřiček.

Míla

Akin, také jsem byla na vyšetření koloskopie v litoměřické nemocnici.Kdo Ti vyšetření prováděl?Dr. Znamenáčková?Mně ho prováděl primář Svoboda,ale, jak popisuješ, napůl jsem spala a přesto v některých chvílích jsem měla dost velké bolesti.Dost jsem se nakopala nohama.Dostala jsem silnější analgosedaci,ale moc mi nezabrala, protože se mi po vyšetření vůbec nemotala hlava. Výhodou bylo, že mi z břicha vypustil vzduch, takže jsem byla ušetřena nadýmání. Já měřím 160,vážím 57Kg a je to přesně tak,většinou hubenějším vyšetření bolí.Mně to čeká za dva roky znova.Musím chodit na kontrolní kolonoskopii.

Honzík

Fortrans byl pitný až na poslední čtvrtý litr, kdy mi pomohly bonbóny bonpari. Pár hltů jsem vždy hned zacumlal kyselkavým bonbónem, jinak bych to nevypil. Vyšetření probíhalo zpočátku hladce, ještě po celé délce příčného tračníku jakoby nic, proti Fortransu pohoda. Jenže hadice ne a ne projít zalomením střeva směrem dolů ke slepému střevu, přitlačili a bolelo to. V této zákrutě bojovali trpělivě dvacet minut, než se to podařilo, přitom mi různě měnili polohu a na konci výdechu mi tlačili na břicho. Bolelo to, chvílemi to dost hodně bolelo, skučel jsem, ale dá se to vydržet. Injekci jsem nedostal, průběh jsem sledoval na monitoru, lékaři a personál byli vysoce taktní, citliví a profesionální. Chtěl jsem se na pár věcí zeptat, ale z vyšetřovny jsem vyšel po téměř hodině zlehka ochromený s nafouknutým břichem. Za další hodinu už jsem byl celkem fit, ale dělal jsem do večera jen lehkou práci, něco ve mně doznívalo. Vědomí, že jsem ok, stálo za tu nepohodu. Asi jsou mezi pacienty velké rozdíly: Hodně záleží na zakroucení střeva – kdo má v zatáčkách mírné oblouky, není to pro něj bolestivé a nic to není, za čtvrt hoďky odchází.

xixi

ahojki, já jsem byla na koloskopii 2x, a pokaždé mě uspali,.. zdály se mi krásné sny, takže pro mne to bylo i celkem fajn. Ovšem bojím se tam jít, až mě jednou neuspí :(

Mýša

Ahoj všichni. Už asi půl rok mám s přestávkami průjem a jelikož mám nějakou agresivní stolici, dost mě při tom pálí řiť.. Rozhodla jsem se tedy jít na věc a objednat se na kolono u mého obvoďáka. Jdu za týden v 10:30. Vaše příspěvky mě celkem uklidnily, ale nejhorší bude ten Fortrans. Mám od dětství špatný žaludek a zvracení je pro mě něco jako smrt! ZVRACELI JSTE NĚKDO? Toho se bojim asi nejvíc...

marinan

neboj,byla jsem na tom v pondělí,bez injekce a dá se to v poho přežít. Porody byly horší. fortrans jsem zapíjela džusem a cucala bonbony. Je super, dva dny před pít jen vývar-střevo bylo krásně připravené. Držím palce.

Mýša

Tak je to tady... Začínám pít fortrans.. Je to fakt hnus. Dala sem 2 loky a dál už nechci =o)...

franc

Mýšo,jestli ještě piješ,dej si do každého litru 1 deci pomeranč.džusu.Pil jsem to v úterý 9.12.a vypil jsem 4 litry v pohodě.

franc

Také já jsem včera podstoupil kolonoskopii.Klepal jsem se strachem jako ratlík,ale úplně zbytečně.Po příchodu do ordinace jsem požádal o injekci (ne všude ji dávají automaticky).Posunování hadice není vůbec cítit,jen v místech ohybů střeva to trochu zabolelo,ale sestra přitlačením na břicho pomohla.Během celé prohlídky jsem s lékařem mluvil a sledoval na obrazovce tlusté střevo zevnitř.MuDr Pekárek i sestřičky v nemocnici v BOSKOVICÍCH byli výborní. Na závěr : vyšetření se nebojte,opravdu to není tak strašné.

Mýša

No dopila jsem to, sice stěží, ale přece. Bohužel mi to trvalo 3x déle. Kdybych to měla vypít najednou během 4 hodin, dlouho bych to v sobě nevydržela... Za 2 hoďky nha to jdu, tak mi držte palce.. Pak napíšu

Jiřík

Po přečtení jednotlivých příspěvků jsem v uplynulých 7 dnech se připravil na vyšetření a musím říci hned na začátku, že jsem byl mile překvapen. Nejsem již mladík mám75 let života za sebou a ledacos jsem již zažil. Vypití 4 L "fortransu" jsem si zpříjemnil čajem oslazeným medem. Jsem více než 27 let diabetik a proto jsem si nemohl dovolit být 2 - 3 dny o hladu. Přitom jsem si kontroloval glukometrem glykemii a KT. Nápoj byl nakonec lahodný a nemohu si stěžovat. Navíc jsem nevěřil, že tento objem tekutiny vypiji během 3 hodin. Podařilo se mi to a ještě jsem k tomu spolykal cca 1 a 1/2l litru vývaru a slazeného čaje, abych neupadl do hypoglykémie. Vlastní výkon proběhl bez překvapení a s dobrým výsledkem. Kromě pocitu naplnění vzduchem jsem prakticky nic nepříjemného nevnímal. Ten vzduch jsem během 1/2 hodiny zlikvidoval a jak mi kdysi při operaci apendixu řekl primář platí "lepší jeden prd než deset doktorů". Bude-li to stejné, dám si za 5 let nášup. Pokud jde o zdravotní personál vyslovil jsem pí doktorce i setřičce ve Vysočanské nemocnici díky a uznání. Co říci závěrem: "Vy kdož čekáte na toto vyšetření nebojte se a bez předsudků se svěřte do rukou našich zdravotníků a řiďte se jejich pokyny" !!!

máca

.Tak jsem vyšetření prodělala v pátek 9.1.09 a mám to za sebou. Z vypití toho sračkolínu jsem měla obavy protože i tak málo piji, ale nakonec se to dalo sladko kyselý nápoj chlazený pija jsem 2,5 dcl na ex a dalo se to.Protože byl nápoj studený a venku mrzlo dala jsem si mezi tím 2x čaj se slivovicí a vše ok. Vyšetření v kličkách střev zabolelo pan doktor Man ze Zlína už mě zná, že když jde do bolesti začíním zpívat v Prdrli je tma nejsou tam okna .Vyšetření proběhlo bez oblbováků a zvádlajsem to. Střevo ok horší je konečník. Ale za klid se to dá vydržet.Držím Vám palce.

stana

dnes jsem byl na kolonoskopii ve Vsetíně u mudr. Bubeli a řeknu vám že to bylo absolutně bezbolestné perfektní přístup sestra dává automaticky každému injekci necítíte žádnou bolest injekce působí asi 30 minut takže jsem v klidu odjel autem domů vyšetření dopadlo dobře. Dnes kdybych jsi měl vybrat zub nebo řit tak jednoznačně zvítězí řit.

milushka

ahoj vsem, chtela bych se zeptat, co bych mela jist po 3 dny pred kolonoskopií, kdy se ma drzet dieta a pak uz se ji jen kasovita strava?je mozne jist jogurty,presnidavky apod?

daniela

ahojky lidičky, tak tu čtu všechny příspěvky a sem opravdu nervózní, já dostala pouze lahvičku s 2dc nějakého projímadla, první půlku mám ohřát na 60 stupňů a nalít jí do čaje nebo vody a vypít. Jdu na to v pondělí a od neděle začínám s procedůrou, tu první půlku si mám vzít v neděli v 16h a druhou v pondělí před zákrokem ve 4h ráno, jdu na to v osm. Zajímalo by mě jetli prokandím celou noc a odpoledne, také mám obavy z tho, že zkolabuju, nejíst 4h je pro mě skoro smrt natož celý den a ještě chlastat projímadlo. Rozhodně se asi nevyspím. Hlavně se bojím vyšetření, dělá se mi zle z oblbovaček mám hrozné stavy, zvracení a motání a tlukot srdce, prosím dá se to zvládnout i bez toho a co jen injekce na bolest, nebo uspí vás třeba na požádání?

Daniela

zapomněla sem ještě dodat, že tu neděli mám vypít 6litrů, je to vůbec možný? Piju hodně, ale tohle asi nedám. Nebude stačit míň? A taky 3h před zákrokem nesmím nic pít, takže od 4h od rána budu muset vypít to projímadlo a zapít ho dalším litrem vody,to nejspíš musím stihnout do 5h do rána, když v osm už mám být na řadě, prý jdu jako první. Čím se dá zahnat hlad a pocit na omdlení z hladu, děkuji

David

Tak jsem také dnes podstoupil kolonoskopii.Já byl v Náchodské oblastní nemocnici-absolutní kotastrofa leželel sem tam jak idiot,běžně asi 5x někdo prošel z vedlejší vyšetřovny (jiné sestřičky a lékaři)narvou do mě tu hadici co zatáčka píchnutí do střeva příšerná bolest doktor Sedloň Josef mě nic neřekl vůbec se mnou nekomunikoval,bohu dík že tem výkon trval ,,JEN\" 7 min. Přitom by to vše šlo v pohodě,ale asi to bude tím že jsem tam byl v 10.50(dost zajmej čas co!) pak 40min. čekání,potom teprve vyšetření.ASI SPĚCHAL NA OBĚD.Aspoň že ta sestra byla příjemná. TAKŽE NÁCHODSKÉ NEMOCNICI SE VYHNĚTE VELKÝM OBLOUKEM. Můžu Vám říct že na tom byl kanerád v Trutnově a byl spokojen(přítmí,příjemná sestřička a vše vysvětleno do poslecního dotazu,komunikace s lékařem)apsolutní profesionální přístup. D.

PETRA

Ahoj všem dnes začínám pít roztoky zítra jdu na vyšetření.Mám z toho velký strach bojím bojím,tak mi držte palečky.

Daniela

ahojky prosím můžete mi někdo odpovědět na mé předchozí dotazy a poradit? Děkuju

milushka

cau,jestli muzu doporucit, je mozne si nechat toto vysetreni udelat i v celkove narkoze, jdu na to v pondeli 2.2. do Strakonic,zaridil mi to specialista, kteremu jsem byla objednana na tohle vysetreni, absolutne bez jakychkoliv dotazu proc to chci pod narkozou.

milushka

Danielo,ta tvoje priprava je nejaka divoka.hodne pij slazene vody, caje, mineralky, dzusy,at do sebe dostanes cukry,jinak fakt zkolabujes.me byva taky hodne blbe kdyz nic od rana nedostanu do zaludku.bud rada ze to mas od 8,ja na to jdu az v 10.15 a taky budu mit co delat nic nesnist :-) a minimalne o oblbovacku si rekni, kdyz ti ji nedaji sami ! drzim ti palecky a pak nam napis jaky to bylo.

Eva

Dančo,taky mám hruzu z oblbováků a je mi zle když chvilku nejím,ještě mám diabetes,mám slabší nervy tak beru leky i a ně.jdu si připravit pití a jdu se pustit do 4litru a v 9.40 jdu na to.Tak až se dostanu domu a budu schopná dám vědět jak to šlo s oblbovačkou.Jinak díky všem za příspěvky.Hned je človéku líp.

Daniela

Ježiš holky děkuju za podporu a rady, Miluš já jdu taky 2.2., ale do Táborské nemocnice, Evčo, já sem taky nervní typ, prostě se ze všeho stresuju a pak to ještě hůř zvládám, ale nejde to se nestresovat. Hlavně se fakt bojím, že zkolabuju, já se nejspíš ještě tu něděli ráno najím a za hoďku potom vypiju vývar a musím s tím vydržet do druhého dne, jinak si myslím, že to vysrandim, až si ve čtyři odpoledne udělám první projímadlo a to dalš mám ve 4h ráno, takže to musí ven. Jinak si asi nechám píchnout injekci na spaní, to bude nejlepší. Tak ať ti to zítra dobře dopadne a my Miluš jdeme stejný den tobě ať to taky dobře dopadne, já se ani nebojím, že by mi tam mohli něconajít jako spíš té procedury a toho vyšetření.

Přidat nový komentář

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Podle čeho se rozhodujete při výběru matrace?

Zatím hlasovalo 59 lidí

Mohlo by vás zajímat

Příběh Olgy: Omdlela na dovolené v Řecku – mohla za to vzácná nemoc

Lékaři Olze odhalili vzácnou a někdy velmi závažnou nemoc kosterních svalů – myozitidu

Výlet do Telče

Výlet do Telče.... Zuzana Lamačová

Máte před menstruací chuť na sladké? Mohou za to hormony

Každá žena pravděpodobně zná nutkavou potřebu jíst těsně před menstruací zvýšené množství sladkých a nezdravých potravin. Jedná se o běžné příznaky premenstruačního syndromu, který v určité fázi cyklu postihuje více než 90 procent žen. Proč je touha po čokoládě v tomto období tak silná a jak omezit přejídání?

Pandemie negativně ovlivnila duševní zdraví. Pojišťovny přispívají na psychology

V obtížné covidové době stoupl výskyt duševních onemocnění, a rychlé rozpoznání a řešení těchto obtíží je zásadním krokem pro prevenci. I proto se rozhodly některé tuzemské zdravotní pojišťovny nabídnout klientům příspěvky na psychoterapie.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce