Inzerce https://www.lekarna.cz/doprava-zdarma/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=doprava-zdarma

Chronická zácpa

Už asi 8 let trpím zácpou. Objevila se u mne v době, kdy jsem byl v poměrně velkém a dlouhém životním stresu (a já stres snáším špatně) (rozchod s partnerkou, nové náročné povinnosti při studiu, změna ubytování, vzdálení od přátel). Najednou v době, kdy jsem byl zvyklý se vyprazdňovat (1x denně ráno - a nikdy dosud jsem neměl problémy - vždy jsem jen sedl na záchod a během 10-30 sekund jsem se plně samovolně vyprázdnil - aniž bych musel tlačit) jsem se nebyl schopen pořádně vyprázdnit. Trvalo to (jak stres tak zhoršování vyprazdňování) několik týdnů, kdy od stavu naprosto bez problémů jsem se dostal do situace, kdy jsem se takřka nebyl schopen vyprázdnit (ráno i večer, i s plnými střevy, i když jsem nebyl zrovna ve stresu). Musel jsem to řešit projímadly, které jsem používal několik měsíců, ale pak jsem se dozvěděl, že to není zdravé a přestal s tím, ale to už jsem nebyl schopen se samovolně vyprázdnit vůbec. Zkoušel jsem vše možné, až jsem pak zjistil, že mi pomáha stimulace prstem v konečníku (používám buď prezervativ nebo hygienické/chirurgické rukavice), kdy jsem se byl schopen částečně vyprázdnit - bez této stimulace bylo vyprázdnění nulové případně naprosto malé. Toto musím používat dodnes (i když už dnes žádný stres nepociťuji - mám stálý životní rytmus, práci, partnerku, byt, jsem celkem v pohodě, aktivní a v podstatě optimista), chodím na záchod 3x-4x denně - protože se vyprázdním vždy jen částečně, vždy po velkém/hlavním (ráno po snídani - to jde nejlépe, po obědě a večer po večeři a před spaním) jídle - kdy cítím tlusté střevo nejvíc naplněné, na WC setrvám asi 15-40min, k vyprázdnění potřebuji naprostý klid (nikdo nesmí klepat na dveře od WC apd.), vyprázdnění trochu závisí na právě snězeném jídle (po teplém, sladkém to jde lépe, taky po ovocných šťávách, ovoci apd.) a ještě víc na klidu (když někam spěchám, tak se velmi těžko, nebo vůbec vyprázdním, taky když se mi v něčem nedaří, pohádám se s někým apd), vyprázdnění v podstatě nezávisí na konzistenci stolice - i když je velmi řídká až vodovitá, tak musím používat stimulaci (ale trochu méně resp. kratší dobu), jen pokud je stolice velmi tuhá tak je to problém. V podstatě jsem ztratil vyprazdňovací reflex, necítím nutkání se vyprázdnit - i když cítím nesnesitelně plná střeva, tlusté střevo a konečník jsou jakoby křečovitě sevřeny. Jím podle mne dostatek vlákniny (ovoce, zelenina) a mám tak 2,5 až 4l tekutin denně (obyčejná voda, balená voda, ovocné šťávy, čaj, mléko, polévky atd.). Takřka pořád mám tedy plná střeva (krom pár hodin po vyprázdnění) - což je velmi nepříjemné, jsem uvavený, podrážděný, kvůli tomu špatně spím (probouzím se tlaky ve střevech). Před pár lety jsem se rozhodl jít s tímto k lékaři - absolvoval jsem všechna možná vyšetření (kolonoskopie, manometrie, defekografie apd.), vyšetření krve apd., která vyloučila organickou příčinu, posléze jsem absolvoval dvě série rahabilitačních cvičení (na posílení a uvolnění pánevního dna), (anální) biofeedback, navštěvoval postupně dva pschology (pohovory, psychoterapie, hypnóza) i psychiatra. Zkoušel jsem i sám - naučení se vyprazdňování - ráno pomocí sklenky vody (několik týdnů), nějakými cviky z jógy atd., více vlákniny (více zeleniny či speciální vlákninové přípravky) ve stravě mi nepomohlo (důsledkem je jen větší objem stolice, takže kvůli vždy jen částečnému vyprázdnění pak nejdu 3x za den ale třeba 5x), ani větší pití nepomohlo. Zkoušel jsem i více sportovat (i když nemám vyloženě sedavé zaměstnání). Nic z toho nepomohlo, situace je pořád stejná. Poradí někdo? Zažil někdo něco podobného? Chci návrat do původního stavu před 8 lety - nechci tedy trvale užívat nějaká projímadla, klystýry, nějaké léky, přípravky, cvičení apd....

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Odpovědi
Věra

Mám také tyhle problémy.Zácpu řeším sušenými švestkami,ráno Psylium z lékárny rozmíchám ve 2 dcl.vody1 čaj.lž.Psylia a vypiji,kupuji si minerálku,Javořická hořká v lékárně atd.Docílila jsem,že to není zácpa,ale ven to nejde a mám hrozné bolesti nejen při vylučování,ale i před tím a hlavně v noci,jak to postupuje v tlustém střevě.3x jsem byla na kolonoskopii,mám prý silné svaly vypěstované zdržováním na stolici před konečníkem a nemohu se uvolnit-to je stres.Učím se uvolňovat.Moc mě to nejde.jako učitelka v MŠ jsem celý život opravdu zdržovala stolici,nemohla jsem odejít od dětí atd.Tyto problémy mám už asi 10 let,dříve nebyly tak velké bolesti.Je to čím dál horší.Byla jsem i na rehabilitaci na 3 týdny,nepomohlo.

Oliva

měla jsem problémy se zažíváním a ulevilo mi od toho až užívání doplňku stravy na zažívání, je to přírodní produkt, dokonce i vegetariánský, takže je to fakt čistě přírodní, každý má jiné problémy a každému pomůže něco jiného ale já na ten kvercetin a bromelain nedám dopustit, takže pokud bych mohla někomu poradit, tak tohle ;-)

Marta

I mně kdysi diagnostikovali chronickou zácpu. Příčinu jsem zjistila až později. Jak se ukázalo: částečná střevní neprůchodnost způsobená helminty. Nechápu, jak to, že to naši chytří odborníci neodhalili už při prvních vyšetřeních! Je dobře, že poslední odborník byl chytrý, navrhl příčinu, předepsal levný a účinný lék. Vzala jsem si Vermixin, moje tělo se vyčistilo a dodnes nemám zácpu!

Blanka

a můžete sem prosím napsat přesně o co jde? Celkem by mě zajímalo, co pomáhá, protože už moc nevím kudy kam a raději volím tu přírodní cestu nebo když už tak ty vegetariánské produkty

Amalka

Já můžu doporučit krabičkovou dietu a je po problému

Denisa

Asi bych tady ten problém řešila přírodní cestou než chemií která tělo ještě víc zatíží. Samozřejmě je to na delší dobu, ale sama s tím mám zkušenost takže vím, že to jde.

Milena

Co vám pomohlo ? Ráda vyzkouším něco šetrnějšího.

Honza

Mám taktéž zácpy. Velké. Laktukoza vůbec nepomáhá. Moje známá mi doporučila ráno zahřát břicho. Ona to dělá tak, že sedí na záchodě a rukama zahřívá břicho, snaží se rozhýbat střeva. Jí to prý funguje perfektně. Zkoušel jsem to několikrát a mě to nefungovalo. Ale ten směr - zahřát střeva jsem si vzal k srdci a ráno na lačno si dám půl litru teplé kohoutkové vody. Tak aby to bylo snesitelné najednou. No a za pár minut jdu na záchod a nemusím ani tlačit. A šiška je na světě. Pak snídaně, oběd a půl hodiny po obědě opět půl litru teplé kohoutkové vody. Za pár minut jdu. A pak opět až ráno. Tento mi to funguje.

Přidat nový komentář

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Mohlo by vás zajímat

Práce na zahradě může být riziková pro váš zrak. Jaká je první pomoc při úrazech oka

Startuje letošní zahrádkářská sezóna. S pracemi na zahradě je ale spojena řada úrazů. Od drobných škrábanců přes řezné rány až po úrazy oka. Následky poranění očí jsou velmi nepříjemné a mohou mít dokonce trvalé následky. Zmírnit je může správná první pomoc.

Fenistil kapky na kašel

Dobrý den. Pediatr napsal synovi kapky Fenistil na kašel. Jak je to možné, když je na alergii?

Reflexní terapie: Masáž nohou, která dodá energii a vitalitu celému tělu

Když potřebujete „dobít baterky“, zbavit bolesti, stresu nebo zlepšit imunitu, sundejte boty a choďte bosí! Dopřejete si tak přirozenou reflexní terapii plosek nohou, která zahání únavu a působí na zdraví vnitřních orgánů.

Když na nás padne jarní únava

Pocit vyčerpání, podrážděnost, výkyvy nálady nebo snížená energie. Jarní únava může mít mnoho podob. Tento stav způsobený nejen nedostatkem slunečního světla, ale také omezeným pohybem na čerstvém vzduchu je přirozeným jevem, který podle odhadů trápí až tři čtvrtiny populace. Když si totiž v zimě vyčerpáme zásoby „hormonu štěstí“ serotoninu, může dojít k hormonální nerovnováze a přebytku „spacího hormonu“ melatoninu.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce